شهر سنگی کلیسترا قونیه ترکیه

شهرهای باستانی جالبی در کشور ترکیه وجود دارد که دیدن هر یک از آن ها حس خاصی در وجود آدمی پدیدار می کند و ذهن را به قرن ها پیش می برد. شهر باستانی سیدرا آلانیا و «شهر سنگی کلیسترا قونیه » (Kilistra Ancient Stone City) در قونیه، نمونه های بارز این شهرهای باستانی هستند. این شهرها و دیگر شهرهای تاریخی ترکیه، از اماکن دیدنی و جاذبه های گردشگری ترکیه محسوب می شوند و از این رو، ممکن است در فهرست برنامه های هر تور گردشگری ترکیه جای داشته باشند.

 

 

شهر سنگی باستانی کلیسترا 3 - شهر سنگی کلیسترا قونیه ترکیه

 

 

شهر سنگی کلیسترا قونیه

کلیسترا یکی از مهمترین شهرهای پنهان و قدیمی کشف شده در دل کوه می باشد. شهری که مسافران قونیه را با مناظر طبیعی بی نظیر و آثار تاریخی به سوی خود جذب می کند. پیشینه‌ی این شهر باستانی به تمدن هلنیستی در قرن دوم تا سوم میلادی می رسد. کاوش‌های انجام شده نشان می‌دهند که نام کلیسترا برگرفته از سنگ قبری است که به امپراطوری روم شرقی تعلق دارد و این سند تصدیقی بر قدمت این شهر عظیم تاریخی است.
اولین نشانه‌های سکونت انسان در زمان هلینستی و دوران روم در شهر کلیسترا دیده شده است. مردم ساکن این شهر در دوران امپراتوری روم دین مسیحیت را انتخاب کردند و برای در امان ماندن از هجوم دزدان در قسمت های کوهستانی خانه ساخت و زندگی کردند. به دلیل ویژگی های خاص زمین های منطقه کلیسترا کشاورزی در آن رونق بسیاری دارد.

 

شهر سنگی باستانی کلیسترا 1 - شهر سنگی کلیسترا قونیه ترکیه

 

 

 

ویژگی های جاذبه گردشگری کلیسترا

هر جاذبه گردشگری ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که سبب جذب گردشگران می گردد. از ویژگی های جاذبه گردشگری کلیسترا که سبب جذب توریست به آنجا می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کلیسای باستانی.
  • چشمه.
  • پناهگاه.
  • انبارهای آب انگور.
  • سیستم نورپردازی و تهویه مطبوع.
  • بخش های حکاکی شده که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

حفاری ها حاکی از آن است که در طول دوره بیزانس Turkها با بومیان Kilisra در آنجا زندگی می کردند. شواهدی نیز وجود دارد که قبایل عشایر یا چادر نشین مجبور شدند در طول دوره عثمانی در این شهر باستانی زندگی کنند. امروزه مردم گکورث در اطراف شهر باستانی کلیسترا سکونت دارند. صنایع دستی و تولید عسل از فعالیت هایی است که مردم ساکن در اطراف این شهر به آن مشغول هستند.

شهر سنگی باستانی کلیسترا 1 - شهر سنگی کلیسترا قونیه ترکیه

سوغاتی و تولیدات محلی شهر سنگی کلیسترا قونیه

مردم بومی کلیسترا به ترشی زالزالک، خورشت گلابی و آلوی جنگلی علاقه‌مند هستند. طعم خاص این غذاها برای گردشگران تجربه ای مطلوب و دوست داشتنی است. همچنین در این منطقه تولید عسل با استفاده از روشهای کاملا سنتی انجام می شود. عسل کلیسترا در بین گردشگران ارزش خاصی دارد و به عنوان سوغاتی خریداری می‌شود؛ البته این عسل‌ها گران قیمت هستند. بانوان بومی این منطقه علاوه بر مشارکت در کارهای کشاورزی، صنایع دستی و بافندگی هم انجام می دهند و در غرفه های کوچکی در کنار خیابان اصلی محصولات زیبای خود را به فروش می گذارند.
رستوران های معروف قونیه  نیز از تولیدات کشاورزی محلی به خصوص عسل در تهیه دسر و شیرینی استفاده می کنند.

شهر سنگی باستانی کلیسترا 2 - شهر سنگی کلیسترا قونیه ترکیه

چگونه به شهر سنگی کلیسترا برویم؟

اگر در قالب تور گردشگری قونیه به این شهر سفر می کنید که هیچ، اما در غیر این صورت ممکن است این سؤال در ذهن تان ایجاد شود که چگونه به کلیسترا برویم؟ برای رفتن به این شهر تاریخی می توانید از طریق 15 کیلومتری جاده آسفالت به سمت جنوب شرقی جاده قونیهHakunsaray که در حدود 34 کیلومتر است رانندگی کنید. همچنین با رفتن به سمت جنوب، از کیلومتر 34 بزرگراه قونیهآنتالیا می توان به کلیسترا دسترسی پیدا کرد. اگر می خواهید با تاکسی به آنجا بروید، می بایست هزینه ای حدود 120 لیر پرداخت کنید.

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  3   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  4,162 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .در حال حاضر 9929 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2213 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 59 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 9 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید