موزه مدرسه کاراتای قونیه ترکیه

یکی از مدارس قدیمی الهیات در شهر قونیه که در سال 1251 ساخته شده بود، امروزه به موزه ای به نام «موزه کاشی یا موزه مدرسه کاراتای» (Great Karatay Medrese or Tile Museum) تبدیل شده است. این مجموعه یکی از موزه های کشور ترکیه است که با هدف به نمایش گذاشتن هنر و اقتدار سلجوقیان و به منظور حفاظت از این کاشی ها، بر پا شد.

 

 

موزه مدرسه کاراتای 5 - موزه مدرسه کاراتای قونیه ترکیه

 

 

درباره موزه مدرسه کاراتای

موزه مدرسه کاراتای یک طبقه بیشتر ندارد و درب ورودی آن را با سنگ مرمر سفید تزئین و طراحی کرده‌اند، البته بر روی این درب کتیبه‌هایی مرتبط با ساخت مدرسه خواهید دید. این اثر تاریخی جزء شاهکارهای معماری دوره سلجوقی به شمار می‌رود. موزه مدرسه کاراتای در قدیم یک کاروانسرا را هم دارا بود که علاوه بر تدریس، اتاق‌هایی برای اقامت هم داشت در حالی که امروزه به عنوان موزه استفاده می‌شود.

 

 

موزه مدرسه کاراتای 3 - موزه مدرسه کاراتای قونیه ترکیه

 

 

 

علاوه بر این، در طی حفاری هایی که در منطقه بی شهیر قونیه انجام شد، مجموعه ای از کاشی های هشت ضلعی زیر خاکی کشف شد که اکنون در اینجا در معرض نمایش قرار دارد. با این که این کاشی ها متعلق به زمان های بسیار دور است، شمار قابل توجهی از کاشی کاری ها و همچنین سالن اصلی همچنان سالم باقی مانده است. با توجه به اینکه این مجموعه ظریف توسط امیر جلال الدین کاراتای، یکی از بزرگ ترین دولت مردان و ژنرال های امپراطوری سلجوقی ترک به ارمغان آورده شده است، نام موزه، کاراتای نام گرفته است. پیکر این وزیر با کفایت نیز در یکی از اتاق های سالن به خاک سپرده شد است.

 

 

موزه مدرسه کاراتای 2 - موزه مدرسه کاراتای قونیه ترکیه

 

 

ظروف چینی سرای قباد آباد، چینی‌های دیواری دوران سلجوقیان و امیری‌ها، چینی های دیواری دوران عثمانی و آثار هنری سنگی و چوبی منبت کاری شده در اینجا دیده می شود. مجموعه موزه کاراتای به ویژه در دهه 1970 غنی شد و تصویری عالی از اقتدار و عظمت سلجوقیان را در معرض دید قرار داد.

 

 

موزه مدرسه کاراتای 4 - موزه مدرسه کاراتای قونیه ترکیه

 

 

ساعت کار و آدرس موزه مدرسه کاراتای قونیه

تورهای گردشگری قونیه و علاقه مندان می توانند هر روز بجز روزهای دوشنبه، از ساعت 9:00 تا 17:00 (5 عصر) از موزه دیدن کنند. این مجموعه در محله فرهانیه، در شمال تپه علاء الدین در نزدیکی مدرسه اینچه مناره واقع شد است.

Address: Ferhuniye Mahallesi, 42040 Selçuklu/Konya, Turkey.

 

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  1   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  4,149 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .در حال حاضر 9929 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2213 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 59 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 9 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید