هزینه زندگی در تاجیکستان

هزینه زندگی در تاجیکستان و زندگی در تاجیکستان برای ایرانیان

به گزارش کمیته آمار کشور تاجیکستان که ادعا دارد تاجیکستان پایین ترین درآمد ماهانه خانواده را در آسیانه میانه دارد این در آمد البته تنها مربوط به بخش کوچکی از حقوق بگیران دولتی و کارکنان شرکت های خصوصی اعم ار خارجیو داخلی است . اما بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مرکز آمار اتحادیه کشورهای مستقل هم سود حداقل درآمد ماهانه کارگران در جمهوری های آسیای میانه در سال های قبلی میلادی ۱۹.۱ دلر بوده که رقمی باور نکردنی است.

رییس جمهور تاجیکستان در بازبینی سبد خانوار تاکید و اعلام کرد که ماهانه هر شهروند تاجیکی از حدود ۲۵ دلار بوده که این مبلغ به ۵۰ دلار در سال جاری افزایش یافته.

درآمد سرانه پایین و کاهش تولید در این کشور باعث شده که کمترین سهم در تولید ناخالصی داخلی در میان کشورهای قفقاز و آسیای میانه مربوط به دولت تاجیکستان باشد، کارشناسان اقتصادی در تاجیکستان اعلام دارند که تاجیکستان خواه یا نا خواه تحت تاثیر بحران کمبود غذایی را با مکانیسم تنظیم قیمت محصولات در بازار کشور و با تولید و وارد کردن کالاهای مورد نیاز توسطانجمن ها و نهادهای دولتی و با کمک از کشورهای صادر کننده محصولات اساسی مواد غذایی جهت خریدآن ها با قیمت مناسب تر تا حدودی کاهش دهد.

زندگی در تاجیکستان برای ایرانیان مزایا و لطف های خودش را دارد که با مطالعه پیش از مهاجرت میتوان از موارد و مشکلات زندگی در تاجیکستان آگاه شد و سفر یا اقامت بهتری در تاجیکستان داشت .

هزینه های زندگی در تاجیکستان نسبت به ایران پایین تر می باشد. به طوری که هزینه های ماهیانه زندگی یک دانشجو در خوابگاه حدود ۲۰۰ دلار و اگر بیرون از خوابگاه و در خانه استیجاری باشد ماهیانه حدود ۴۰۰ دلار می باشد. این هزینه مربوط به زندگی در پایتخت این کشور یعنی شهر دوشنبه می باشد. بهترین و معتبر ترین دانشگاههای این کشور نیز در شهر دوشنبه واقع هستند. هزینه ها شامل هزینه خوابگاه یا اجاره خانه، هزینه خورد و خوراک، رفت و آمد و سایر هزینه هایی که یک فرد برای زندگی دارد. در ادامه با سایت 01iran.com همراه باشید تا با هزینه زندگی در تاجیکستان آشنا بشیم .
شهریه دانشگاهها  متفاوت بوده و بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی سالیانه بین ۱۵۰۰ دلار تا ۳۰۰۰ دلار می باشد. برای رشته های پزشکی سالاینه ۳۰۰۰ دلار می باشد.

خانواده ها در خانه هایشان اکثر به زبان روسی صحبت می کنند.

 • کسانی که به دوشنبه تاجیکستان می آیند سه گزینه برای انتخاب محل سکونت پیش روی دارند:
 • مراجعه به مهمانخانه ها(هتل) که کم هم نیستند و بعید است در هیچ زمانی جای خالی نداشته باشند . استقامت در این مهمانخانه ها روزانه بین 30 تا 200 دلار هزینه در بردارد. البته در این هتل ها هم باید استقامت کرد.چون هیچ تناسبی بین هزینه و امکانات وجود ندارد.
 • اجاره خانه های روزانگی ( روزانه) برای استقامت که بین 20 تا 100 دلار در روز هزینه برمی دارد.
 • اجاره ماهگی (ماهانه) خانه که با توجه به موقعیت و امکانات از 200 دلار تا 1500 دلار در ماه تمام می شود.
 • البته برای دانشجویان راه چهارمی هم وجود دارد که مراجعه به خوابگاههای دانشگاهی با هزینه روزانه بین 1تا 10 دلار می باشد .
 • اما چگونه محل اقامت را بیابیم. در تاجیکستان بنگاه معاملات ملکی آنگونه که در ایران رایج است وجود نداشته و تنها تعدادی از “اپه ­ها” و “خاله ­ها” و بعضاً “اکه­ ها”آدرس خانه های اجاره ای را داشته و می توان از خدمات آنها بهره گرفت .از آنجا که این اپه ها و خاله ها و اکه ها تابلو نداشته و تنها امکان ارتباط با آنها تلفن است.که باید به آنها دسترسی یافت .البته آنها که می توانند روسی یا سرلیک بخوانند گزت(روزنامه) رکلاما را هم می توانند استفاده نمایند. اما چند نکته قابل توجه در ارتباط با کرایه خانه اعم از ماهانه و روزانه:
 • قبل از گرفتن خانه حتماً آن را با دقت دیده و به ویژه سرویس بهداشتی و حمام آن را کنترل نمائید.
 •  از میزان قطع برق و آب آن در طول روز یقین حاصل کنید.
 • سعی نمائید کرایه بیش از یکماه را در ابتدا ندهید چرا که اگر در ماه اول به مشکل برخورد کردید بتوانید جابجا شوید.
 • تلویزیون را کنترل کرده و از پخش شبکه های مورد نظرتان مطمئن شوید . وعده را که بعداً درستمی شود را نپذیرید.
 • لوازم  آشپزخانه را از نظر گذرانده و از سلامت یخچال و اجاق و… مطمئن شوید.
 • از داشتن امکان گرمایش و سرمایش و سلامت آنها مطمئن شوید.
 • حق الزحمه یابنده خانه تنها 50 سامانی است.

تاجیکستان کشور ثروتمندی نیست. محصولات تولیدی چندانی هم ندارد. شاید بتوان گفت مهم‌ترین محصول این کشور پنبه است. به همین دلیل درتاجیکستان انتظار دیدن بازارهای پررونق و رنگارنگ نداشته باشید. اما کت‌های تولیدی تاجیکستان که کلاه و کمربند هم دارند، برای خرید مناسب هستند. اگر یکی از این کت‌ها را خریدید، تمام زمستان گرما را احساس خواهید کرد.

واحد پول تاجیکستان سامانی نام دارد.

بازارها و برخی از فروشگاههای بزرگ واصلی شهر دوشنبه:

1- زیلیونی بازار ( بازار سبزی) :

این بازار که به بازار شاه منصور نیز مشهور است ، محل خرید و فروش تره بار به صورت عمده و خرده می باشد . در این بازار برخی از وسایل منزل ، نان ، مواد پروتئینی ، پارچه و… نیز به فروش می رسد.

2- بازار سلطان کبیر :

در این بازار بیشتر لوازم ساختمانی ، لوازم یدکی خودرو ، فرش ، وسایل منزل و … نیز داد و ستد می رسد.

3- بازار کاروان :

در بازار کاروان بیشتر فروشگاه های پوشاک ، کفش ، فرش و انواع لباس های ساخت ترکیه ، روسیه ، چین ، و… به صورت کلی فروشی و خرده فروشی دیده می شود . در این بازار نرخ اجناس مناسب تر از جاهای دیگر می باشد .

4- بازار سخاوت :

در بازار سخاوت بیشتر فروشگاه های پوشاک و لوازم خانگی و … فعالند.

5- بازار دوستی :

این بازار بیشتر محلی است و به اهمیت بازارهای یاد شده نیست .

6- بازار راه آهن :

که عمده فروشی و خرده فروشی مواد لبنی و پروتئنی است.

7- بازار صد برگ:

( عمده فروشی و خرده فروشی مواد بهداشتی و پوشاک در کنار میدان عینی)

8- بازار صوم : ( دراین بازار بیشتر فروشگاه های لوازم خانگی ، کامپیوتری و صنایع دستی تاجیکستان موجود می باشد . این بازار در خیابان رودکی نزدیک کاخ پریزیدنت واقع است.)
9- بازار برکت : ( این بازار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری واقع شده و کاربری آن بیشتر تره بار و خشکبار است .)

10- فروشگاه کرژنمیر : ( فروشگاه لوازم التحریر بوده و در کنار میدان عینی قرار دارد )

11- فروشگاه های اوریما : ( این فروشگاهها از بزرگ ترین سوپر مارکت های شهر دوشنبه است )

12- بازار ورزاب : ( محل فروش تره بار )

13- بازار جَل جَم : ( محل فروش آهن آلات )

14- بازار بلخ در بیرون از شهر دوشنبه : ( شامل تره بار و خشکبار می باشد )

زندگی در تاجیکستان برای ایرانیان چندان مشکل نیست و به دلیل نزدیکی فرهنگ ، مسافت و هزینه ها ، مورد توجه بخش زیادی از هموطنانمان بوده است .

راهنمای اقامت ،تحصیل ،سفر و زندگی در دیگر کشورها  در حال حاضر 9769 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2050 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 58 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 8 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید

mood_bad
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • chat
  یک نظر ارسال کنید