کاروانسرای سلطان هانی قونیه ترکیه

یکی از شاهکارهای معماری دوران سلجوقیان در شهر قونیه کاروانسرای سلطان هانی نام دارد که در جاده‌ی آکسارای و قونیه قرار دارد. این بنا توسط معمار مشهور آن زمان، محمد بن هاولان الدیمیسکی و به دستور سلطان علاءالدین کیقباد در سال‌های 1228 تا 1229 میلادی ساخته شد. کاروانسرای سلطان هانی را می‌توان جزء بزرگترین کاروانسراهای دنیا نام برد که هدف از ساخت این بنای شگرف، ایجاد مکانی برای اقامت مردم و تاجرها در دوره‌ی حکومت سلجوقی بود.

 

کاروانسرای سلطان هانی 3 - کاروانسرای سلطان هانی قونیه ترکیه

 

 

گرچه این شاهکار بی بدیل در طول عمر خود بارها شاهد پروژه های بازسازی متعددی بوده اما خوشبختانه ساختار اولیه اش هنوز هم حفظ شده، تا جاییکه قدم گذاشتن در آن احساس بی نظیر بودن در دنیایی باستانی با سبک معماری شرقی خیره کننده شبیه به فضای فیلم هایی نظیر مومیایی (Mummy‘s) و دنیای مرموز (mystic world) را به بینندگان القا می کند.

 

 

کاروانسرای سلطان هانی 5 - کاروانسرای سلطان هانی قونیه ترکیه

 

 

 

معماری کاروانسرای سلطان هانی

کاروانسرای سلطان هانی یک ساختار مستطیلی شکل است. طراحی و معماری کاروانسرای سلطان هانی توسط محمد بن هاولان اِلدیمیسکی (Muhammad bin Havlan el-Dimiski) صورت گرفت. در معماری این کاروانسرا، سبک معماری شرقی دیده می شود. با وجود بازسازی های متعددی که بروی این سازه انجام گرفته است، سبک معماری و ساختار اولیه آن همچنان حفظ شده است.

کاروانسرای سلطان هانی 6 - کاروانسرای سلطان هانی قونیه ترکیه

بنای کلی کاروانسرا شامل دو بلوک مجزا است:

بلوک اول: در بلوک اول، یک مسجد وجود دارد که هنر معماری سلجوقی در آن خود نمایی می کند. یک درب مرمری که با اشکال هندسی قابل توجهی مزین شده است، از شاخصه های بلوک اول می باشد. علاوه بر این ها، در این بلوک اتاق هایی ساخته شده بود که جهت اسکان مسافران به کار می رفت.

بلوک دوم: خزانه، اسطبل، انبار، نانوایی، مغازه هایی برای تعمیر اجناس و همچنین دو حمام تُرکی جالب، سازه های شاخص در بلوک دوم هستند. این بلوک با یک طاق پوشش داده شده است.

تفاوت بلوک اول و دوم علاوه بر نوع و کاربری سازه ها، این است که بلوک دوم نسبت به بلوک اول باریک تر است.

کاروانسرای سلطان هانی 4 - کاروانسرای سلطان هانی قونیه ترکیه

آدرس کاروانسرای سلطان هانی قونیه

Address: Zafer Mahallesi, Atatürk Cd. No:35, 68000 Sultanhanı Belediyesi/Aksaray Merkez/Aksaray, Turkey

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  1   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  4,120 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .در حال حاضر 9928 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2213 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 59 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 9 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید