کلیسای ایا النا قونیه ترکیه

کلیسای ایا النا (SILLE AYA ELENA CHURCH) کلیسایی در قونیه که به پیشنهاد هلنا ساخته شد، از جاذبه های توریستی و اماکن دیدنی قونیه به شمار می رود؛ کلیسایی ماندگار که با گذر قرن ها همچنان ساختار خود را حفظ کرده است. این کلیسا در سیله واقع شده است؛ سیله که در تمدن آناتولی دارای مفهوم خاصی است، منطقه ای بود که مردمانی با فرهنگ های مختلف، از جمله مسیحیان، در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می کردند.

 

 

کلیسای ایا النا 3 - کلیسای ایا النا قونیه ترکیه

 

 

داستان ساخت کلیسای ایا النا در سیله

در ابتدای دوران ظهور آیین مسیحی، تعداد قابل توجهی اقلیت مسیحی در منطقه مستقر بودند. 327 سال پس از میلاد حضرت عیسی (ع) هلنا که زنی مسیحی و مادر کنستانتین امپراطوری بیزانس بود، در مسافرت خود به مقصد حج، به قونیه ترکیه رسید و مدتی را در این شهر گذراند. در مدت زمانی که در قونیه به سر می برد، معابد کنده کاری شده ای را در کوه ها مشاهده کرد که مربوط به دوران اول مسیحیت بود؛ این حکاکی ها نظرش را جلب کرد و تصمیم گرفت یک عبادتگاه در آنجا بنا کند و بدین ترتیب، کلیسای النا به عبادتگاهی برای مسیحیان آن دوره تبدیل شد.

کلیسای ایا النا 1 - کلیسای ایا النا قونیه ترکیه

ویژگی های ساختاری کلیسای ایا النا

  • این عبادتگاه از سنگ ساخته شده است.
  • در بالای دروازه ورودی کلیسا، یک کتبه با الفبای یونانی دیده می شود. علاوه بر این، سه کتیبه دیگر نیز وجود دارد؛ وجود این سه کتیبه حاکی از آن است که ایا النا در زمان سلطان مجید بازسازی شده است.
  • از طریق دروازه شمالی کلیسا، می توان به سال ورودی دسترسی پیدا کرد.
  • عکس هایی از مسیح، مریم مقدّس و پیامبران در گذرگاه ها، طاق و ستون ها دیده می شود.
  • گچ بری و حکاکی های زیبا، زینت بخش قسمت های داخلی عبادتگاه است.

 

 

کلیسای ایا النا 4 - کلیسای ایا النا قونیه ترکیه

 

 

گنبد اصلی کلیسا بر روی چهار پایه چوبی فیلی شکل استوار شده. منبر چوبی مزین شده کلیسا نیز با گچ بری های بسیار نفیس قطعاً حیرت آور خواهد بود. می توان از قفسه های چوبی با گچ بری های بی نظیر که برای جدا کردن محل اصلی و محراب کلیسا طراحی شده اند، از شاهکارهای برجسته باقی مانده از دوران سلجوقی نام برد.

 

 

کلیسای ایا النا 2 - کلیسای ایا النا قونیه ترکیه

 

 

آدرس کلیسای ایا النا قونیه

Address: Sille Subaşı Mh., 42240 Selçuklu/Konya, Turkey

در مسافرت به قونیه، از این کلیسای زیبا و همچنین کاروان سرای سلطان هانی نیز دیدن فرمایید.

 از ابتدای سال 1398  کل بازدید این مطلب :  1   ، بازدید امروز :  1 و بازدید کل مطالب سایت  4,129 مرتبه  بوده است

با ثبت آگهی ، آگهی مورد نظر در کنار مطالب و اخبار مرتبط نیز نمایش داده میشود .در حال حاضر 9928 سایت و مشاغل در دایرکتوری صفر یک ایران معرفی شده اند که دسترسی به ده ها هزار لینک را برای شما ساده تر میکند چرا که برخی از آیتم ها شامل چند شبکه اجتماعی میباشند . علاوه بر جستجوی پیشرفته ای که در بخش دایرکتوری سایت ها وجود دارد ، 2213 مطلب و مقاله در زمینه های مختلف و 59 خبر و رویداد از دیگر کشورها به همراه 9 ویدئوی متنوع  ، موجب گردیده بازدیدکنندگان بیشتر و هدفمند تری از سایت های شما بازدید کنند . قرارگیری مشاغل شما در کنار مطالب همان شهر و کشور ، بازده ای فوق العاده مناسب را برای صاحبان مشاغل ایرانی خارج از کشور بوجود آورده است.

متن دیدگاه‌ها

یک نظر ارسال کنید

mood_bad
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • chat
    یک نظر ارسال کنید