راهنمای خرید فرش ماشینی

خرید فرش ماشینی

فرش به خانه جذابیت عجیبی می دهد. حتی تمام خانم هایی که همیشه خانه را روی مد می چینند هم تاکید دارند که حتما چند قالی در چیدمان خانه به چشم بخورد. چون این کالای جذاب خانه شما را گرم و خواستنی می کند. برای خرید فرش ماشینی بهتر است حتما اطلاعات کافی داشته باشید. چون در غیر این صورت ممکن است فرشی به شما فروخته شود که بعد از مدتی دیگر کارایی نداشته باشد و شما مجبور شوید آن را عوض کنید.

خرید برای جهیزیه ، یکی از مهم ترین خرید هایی است که انجام میدهید. با توجه به تنوع زیاد انواع فرش های ماشینی موجود در بازار این راهنما به شما کمک میکنید مانند یک کارشناس ، فرش ماشینی بخرید.

اغلب خانه های ما ایرانی ها پوشیده از فرش ماشینی است چون خیلی ها قدرت خرید فرش های گران قیمت دستی را ندارند. با راهنمای خرید فرش های ماشینی با ما همراه باشید.

خرید فرش ماشینی

ثبات قیمت انواع فرش ماشینی

با گذری در بازار فرش و قالی در این روزها متوجه می‌شویم که قیمت این کالا نسبت به دیگر ایام سال رونق بیشتری دارد و به گفته فروشندگان، بازار فرش ماشینی به طور کلی وضعیت مطلوب و قابل قبولی دارد.

طبق گفته کارشناسان فروش طی دو سال اخیر قیمت فرش ماشینی افزایشی نداشته و از ثبات برخوردار بوده است.

فرش با کیفیت چه ویژگی‌هایی دارد؟

به غیراز رنگ و اندازه فرش که به سلیقه و نیاز افراد بر‌می‌گردد، تعداد شانه و تراکم دو شاخصی است در کیفیت فرش اهمیت دارد که خریداران باید به آن توجه کنند.

به گفته برخی کارشناسان، هر چقدر تعداد شانه و تراکم فرش بالاتر باشد،‌آن فرش کیفیت، شفافیت و لطافت بیشتری دارد.

همچنین عمده اندازه‌های فرش در بازار شش، 9 و 12 متری است که با توجه به کاهش زیربنای آپارتمان‌ها و نوع دکوراسیون منازل فرش‌های شش و 9 متری تقاضای بیشتری دارند.

البته به غیر از این اندازه‌ها، فرش‌های چهار، 15 و 24 متری هم در بازار عرضه می‌شوند که مشتریان محدودی دارند.

به گفته فروشندگان در حال حاضر عمده فرش‌ها در قالب هشت و 10 رنگ در بازار عرضه می‌شوند. همچنین در بین انوع فرش‌، فرش‌های‌ 700 و هزار شانه و فرش‌های با تراکم بیش از 2000 با اقبال بیشتری روبرو هستند.

اندازه گیری دقیق را فراموش نکنید

خرید فرش ماشینی

شاید اولین قدم برای خرید فرش ماشینی ،‌ این باشد که شما بدانید دقیقا چه فرشی با چه سایزی می خواهید. اگر در این مورد خوب عمل نکنید و به سایز مورد نظرتان نرسید ممکن است زیبایی خانه را زیر سوال ببرید. شما فکر کنید در یک سالن ۴۰ متری یک فرش ۴ متر بیندازید ،‌ به نظرتان زیبا می شود ؟ اصلا به چشم می آید ؟ یا برعکس ،‌ پذیرایی ۱۰ متری را با یک فرش ۹ متری پر کنید .

این کار ممکن است خانه شما را کمی کوچک تر از چیزی که هست نشان بدهد . پس قبل از این که به مراکز فرش بروید حتما به سایز مورد نظرتان برسید و بعد اقدام کنید.

به رنگ ها دقت کنید

دو سه سالی است که خانه ها به سبک اروپایی ها با فرش ها و مبل ها و پرده های سفید پوشیده می شوند. با این که این رنگ بسیار زیباست و خانه را حسابی دل باز و جذاب نشان می دهد اما کثیفی هایی در پی دارد که ممکن است به عنوان خانم خانه کمی شما را اذیت کند. برای این که این مشکل را نداشته باشید ،‌ زمانی که مشغول خرید فرش روشن هستید ،‌ طوری آن را انتخاب کنید که رنگ های خاکستری کم رنگ و گل های بزرگ و فانتزی روی آن را پوشانده باشد.

بهتر است به جای خرید فرش های تک رنگ حتما از فرش هایی استفاده کنید که طرح دار هستند . فرش های تک رنگ کثیفی را خیلی زود نشان می دهند و همین مسئله ممکن است برای شما ایجاد دردسر کند و مجبور باشید مدام با شامپو فرش ،‌ فرش ها را تمیز کنید.

فرش های نخ دار را فراموش کنید

مدرن بودن خانه شما بسیار خوب است و هوشمندانه. اما اگر بخواهید این مدرن بودن را با خرید فرش هایی که از نخ های ضخیم و بلند پوشانده شده اند نشان بدهید قطعا انتخاب خوبی نخواهید داشت. این مدل فرش ها شاید ظاهر جذابی داشته باشند اما اگر بخواهید در خانه از آن ها استفاده کنید قطعا پشیمان خواهید شد.

نخ های بلند این فرش ها خیلی سریع از بدنه فرش جدا می شوند و این طرف و آن طرف می ریزند و سریع شکل زیبای خودشان را از دست می دهند. علاوه بر این ها نشستن یا خوابیدن روی این فرش ها با سختی زیادی همراه است و شما را با مشکل رو به رو می کنند.

تراکم بیش تر ،‌ ماندگاری بیش تر

زمانی که می خواهید فرشی را بخرید بهتر است آن را لمس کنید. هر قدر تراکم و حجم فرشی که مد نظرتان است بیش تر باشد دوام و ماندگاری اش بیش تر است. اگر فرش کم تراکم بخرید بعد از مدتی آن قدر کم بار و سفت می شود که به شما این حس را می دهد که انگار روی موکت نشسته اید و مجبور می شوید فرش را عوض کنید.

بهتر است از آن ابتدا کمی بیش تر هزینه کنید تا فرشتان چند سالی برای شما فرش بماند و لازم نباشد هر دو سال یک بار آن را عوض کنید. ممکن است شما نتوانید به خوبی یک کارشناس تراکم فرش را محک بزنید ،‌ برای این کار کافیست از فروشنده بخواهید درباره تراکم فرش مورد نظرتان برای شما صحبت کند و بگوید فرشی که قصد خرید آن را دارید در چه وضعیتی قرار دارد.

خرید فرش ماشینی

جنس الیاف به کار رفته در فرش ماشینی

فناوری های مختلفی توانسته اند در تولید فرش ماشینی به کمک بیایند. همچنین، در تولید فرش ماشینی از الیاف مختلفی استفاده می شود. فرش ماشینی، مانند فرش سنتی و دست بافت در تراکم ها و شانه های گوناگون تهیه می شود.

در بازار، پرفروش ترین و محبوب ترین فرش ماشینی، فرشی است که با رنگ اکریلیک تهیه شده باشد. در این نوع فرش، از الیافی به کار رفته که بسیار شبیه پشم هستند و به همین جهت این نوع فرش نرمی خاصی دارد. همچنین، فرش اکریلیک، از دوام و ماندگاری بالایی برخوردار است. البته، به قول آن اصطلاح معروف که همانقدر که پول بدهی آش می خوری، بنا به همین دلایل است که قیمت این نوع فرش ماشینی نسبت به بقیه فرش ها بالاست. از آنجا که قیمت پشم طبیعی بالاست، در ساخت فرش ماشینی نسبت استفاده از پشم طبیعی بسیار کم است.

فرش اکریلیک، بر اثر رطوبت یا شستن یا آفتاب خوردن چندان تغییری نمی کند و به اصطلاح آب نمی رود. اما در انواع دیگر فرش ماشینی، که با الیاف مخلوط اکریلیک و پلی پروپلین، یا صد در صد پلی پروپیلن بافته شده اند، این نکته دیده نمی شود. به عبارت دیگر، فرش هایی که در آنها اکریلیک و پلی پروپیلن و یا صد در صد پلی پروپیلن به کار رفته شده باشد، ماندگاری پایین تر داشته و مقاومت کمتری در برابر آب و آفتاب از خود نشان می دهند. یکی از دیگر از معایب فرش های غیر اکرولیک خالص، این است که قابلیت جذب آلودگی دارند. اگر آلودگی هایی با پایه ی روغن به الیاف این فرش ها سرایت کند،  پاک کردن آنها سخت خواهد بود اما در مورد آلودگی های قابل حل در آب این مساله صدق نمی کند.

فرش بلژیکی نخرید

خرید فرش ماشینی

چندسالی است فرش های ابریشم گونه وارد بازار شده اند و انصافا آن قدر نوع بافت و طرح هایشان زیباست که هر خریداری را به صرافت می اندازد تا آن را خریداری کند.

اما اگر انتخاب شما برای قسمت پر رفت و آمد خانه تان این نوع فرش هاست بهتراست کمی تامل کنید تا در این خصوص به شما توضیحاتی بدهیم. فرش های بلژیکی بسیار نازک هستند و برای این که به زمین بچسبند پشت آن ها از لاتکس پوشانده شده. اما همین لاتکس باعث می شود شست و شوی چنین فرشی بسیار سخت شود و جالب است لاتکس مورد نظر بعد از شست و شو کاملا از بین می رود و فرش شما تغییر شکل می دهد و به قول معروف کیست می افتد. اگر دوست دارید حتما از این فرش در خانه تان داشته باشید بهتر است آن را برای قسمتی از خانه تان در نظر بگیرید که رفت و آمد در آن زیاد نیست و شما را با مشکل رو به رو نمی کند.

پرزهای فرش ماشینی با شما صحبت می‌ کنند

زمانی که قصد خرید فرش دارید ،‌ راهنمایی آن جاست که می تواند شما را به خوبی راهنمایی کند تا انتخاب درستی داشته باشید. راهنمایی که از آن صحبت می کنیم پرزهای فرش هستند. هر چقدر پرزهای فرش نرم و لطیف باشند ،‌ به شما این نکته را یادآور می شوند که دوام فرش ها کم تر است و گرد و غباری که از درزهای خانه وارد می شوند را خیلی سریع تر به خودشان جذب می کنند. اما فرش هایی که پرز های آن ضخیم و زبر هستند با دوام ترند و دیرتر از سکه می افتند.

نکاتی برای نگهداری فرش ماشینی

خرید فرش ماشینی

بهتر است فرش های ماشینی حتی المقدور از رطوبت دور بمانند، چرا که در تار و پود فرش پنبه یا چوب به کار می رود و طبیعی است که این دو ماده مقاومتی در برابر رطوبت ندارند. شستن اصولی و صحیح این نوع فرش ها هم حایز اهمیت است. پس بهتر است برای شستن فرش ماشینی خود از شرکت های معتبر و متخصص در این امر کمک بگیرید.

فرش های ماشینی بر روی کف های سرامیک حرکت می کنند. چنانچه این مساله شما را ناراحت می کند و فکر می کنید قرار دادن مبل یا میز ناهارخوری روی فرش برای توقف حرکت آن خوب است دست نگه دارید! با این کار به فرش ماشینی خود آسیب می زنید. ما توصیه می کنیم برای توقف حرکت فرش روی کف سرامیک از ترمز فرش استفاده کنید. هنگام جا به جایی و نقل مکان، بهتر است فرش را به جای اینکه تا کنید، لوله نمایید.

و نکته آخر اینکه، برای جلوگیری از فرسایش فرش ماشینی خود، هر شش ماه یک بار آن را سر و ته کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید