خرید میز ناهارخوری

راهنمای خرید میز ناهارخوری

مدت‌هاست كه ديگر ميز ناهارخوري فقط يك كالاي لوكس براي اتاق‌ پذيرايي نيست. حالا ديگر خانه شما بزرگ باشد يا كوچك حتما جايي براي میز ناهارخوری در آن پيدا مي‌كنيد! اصلا انگار آشپزخانه‌هاي امروزي بدون میز ناهارخوری تعريف نمي‌شوند. حالا كه در خريد اين كالا جاي هيچ ترديدي نيست، ما مي‌خواهيم به شما بگوييم بي‌گدار به آب نزنيد و دست خالي راهي بازار نشويد! در اين گزارش به شما مي‌گوييم كه يك ميز خوب چه ويژگي‌هايي دارد و اصلا ميزهاي محبوب اين روزها كدامند. از بورس‌هاي خريدوتنوع قيمت‌ها براي‌تان مي‌گوييم و ترفندهايي كه مي‌توانيد براي شناخت يك ميز خوب به‌كار بگيريد.

طراحی میز

میز ناهارخوری میزی است که افراد برای صرف غذا دور هم جمع می شوند. به همین دلیل، رنگ، شکل و طرح این میز بسیار مهم است و باید سعی کنید با دیگر مبلمان خانه نیز همخوانی داشته باشد.

خرید میز ناهارخوری

جنس میز

یکی از فاکتور های بسیار مهم برای انتخاب یک میز ناهارخوری زیبا و کارآمد، جنس میز آن است.خوشبختانه محدوده ی انتخاب شما بسیار وسیع خواهد بود، از میز ناهار خوری شیشه ای گرفته تا میزناهارخوری ام دی اف و چوبی، میزناهارخوری فلزی و یا مدل هایی که ترکیبی از این چند مواد اولیه برای ساختن آنها بکار برده شده است؛ همه و همه می توانند به عنوان مواردی مناسب برای فضای شما انتخاب شوند. بسته به سلیقه ی شما و نوع فضایی که در آن هستید و یا می خواهید آن را دکور کنید، انتخاب های متفاوتی برایتان وجود خواهند داشت. برای فضاهای کلاسیک و قدیمی بهتر است از میز های چوبی و با رنگ تیره استفاده کنید. میز های چوبی و ام دی اف را فقط و فقط در صورتی انتخاب و تهیه کنید که دارای کیفیت بالایی باشند و رنگ با کیفیتی آنها را پوشش داده باشد. درباره ی میز ناهارخوری ام دی اف گفتنی است که بهتر است از مدل هایی میزتان را انتخاب کنید که جنس رویه ی آنها ملامینه است، چرا که این جنس از پوشش، دوام بسیار زیادی دارد و در برابر خط و خش مقاوم است و همینطور درخشش مخصوص به خود را دارد و نکته ی ویژه ی آن تنوع زیبای رنگی موجود و راضی کننده است؛ به طوری که برای هر فضایی و هر رنگی می توانید حداقل یک یا دو رنگ متناسب و یا متضاد انتخاب کنید.

خرید میز ناهارخوری

اندازه‌گیری را فراموش نکنید

در همین ابتدای کار، قبل از اینکه برای خرید میز ناهارخوری به بازار بروید، مکانی که قرار است میز را در آن قرار دهید اندازه بگیرید. اینکه چند نفر قرار است دور این میز جمع شوند یا اصلا شما میز چندنفره می‌خواهید و کدام مدل و سبک را می‌پسندید؟ یادتان باشد بهترین مکان برای قراردادن ميز ناهارخوری جایی است که نور مناسبی داشته باشد. مثلا جایی کنار پنجره چرا که روشن‌بودن میز، موجب می‌شود که آلودگی‏‌ها و کثیفی‏‌ها زود‌تر دیده شوند. نکته‌ بعدی این اینکه اگر خانه یا آپارتمان‌تان خیلی کوچک است و هنوز هم شما اصرار به خرید میز ناهارخوری دارید بهتر است میزهای تاشو را انتخاب کنید. میزهای تاشو انواع گرد و مستطیل دارند. نوع گرد این میزها را می‌توانید وقتی از میز استفاده نمی‌کنید به صورت کنسول کنار دیوار قرار دهید. اندازه‌ استاندارد میزهای مختلف به اين ترتيب است:

میز گرد

با قطر 90 سانتی‌متر برای 2 نفر
با قطر 100 سانتی‌متر برای 4 نفر
با قطر 142 سانتی‌‌متر برای 8 نفر

میز مستطیل/بیضی

۹۰ در ۱۵۰ سانتی‌متری 6 نفره
۹۰ در ۱۸۰، سانتی‌متری شش تا 8 نفره
۹۰ در ۲۱۴، سانتی‌متری شش تا 8 نفره
۱۲۰ در ۲۴۳ سانتی‌متری، 8 تا 10 نفره
۱۲۰ در ۳۳۵ سانتی‌متری، 12 نفره

میز‌های مربع

96 سانتی‌متری برای 4 نفر
150 سانتی‌متری برای 8 نفر
اول استاندارد بعد خرید

خرید میز ناهارخوری

ارتفاع میز باید با مشخصات فیزیکی شما هماهنگ باشد. برای تشخیص استانداردبودن یا نبودن میز بهتر است روی صندلی پشت میز مورد نظرتان بنشینید، بلندی میز تا قسمت زیرین قفسه‌ سینه شما باشد و فاصله‌ آرنج تا بدن نباید بیشتر از 40سانتی‌متر باشد. اگر میز انتخابی‌تان مشخصاتی غیر از اینها داشت بدانید غیراستاندارد است. یعنی اینکه وقتی شما پشت میز می‌نشینید باید احساس راحتی کنید و مجبور نباشید برای خوردن غذا زیاد روی ظرف خم شوید یا میز نبايد آنقدر بلند باشد که احساس خفگی بهتان دست دهد. صندلی‌ها هم باید استاندارد باشند؛ صندلی باید حالتی نرم و راحت داشته باشد و زاویه تشک زیرین تا تکیه‌گاه 90 درجه باشد که هضم غذا به‌راحتی انجام شود. بهتر است صندلی‌هایی که پایه‌های آن با زاویه بزرگی رو به بیرون باز می‌شود ، نخريد. حالت قرارگرفتن این صندلی‌ها در پشت میز بدشکل است و به سادگی موجب گیرکردن پا و لغزیدن می‌شود. از طرفی این نوع پایه معمولا از انواع دیگر ضعیف‌تر است و زود لق می‌شود. این را هم بدانید پهنای صندلی‌ها نباید کمتر از 50 سانتی‌متر باشد چرا که در این صورت، نشستن افراد روی صندلی دشوار می‌شود.

پایه‌ها خیلی مهم‌اند

سعی کنید میزهایی را خریداری کنید که پایه‌های آن با میخ، پیچ و مهره و یا دوخت‌های فلزی وصل شده باشد. چرا که بسیاری از میزهای بی‌کیفیت با چسب چوب به میز وصل شده‌اند و همین موضوع باعث می‌شود پایه و به تبع آن کل میز بعد از مدتی زیبایی و استحكام خود را از دست بدهد. به اندازه‌ بین پایه‌های صندلی‌ها هم خوب دقت کنید. اگر فاصله‌ها غیر طبیعی بود یعنی بیش از حد از هم فاصله داشت، نشانه‌ عدم رعایت استاندارد در ساخت صندلی است. همین فاصله‌ زیاد بین پایه‌ها باعث می‌شود موقع استفاده فشار زیادی به قسمت نشیمن صندلی وارد شود و پایه‌ها خیلی زود از هم بازشوند و دیگر قابل استفاده نباشند یا در بهترین شرایط بعد از گذشتن چند ماه باید تعمیرشان کنید.

خرید میز ناهارخوری

جنس صندلی ها

جذابیت رنگ و جنس میز تاثیری انکار ناشدنی بر جذب افراد مختلف دارد اما تنها زمانی انتخاب شما صحیح است که این جذابیت ظاهری، با صندلی های مناسب همراه شود. تعریف های بسیار متنوعی درباره ی صندلی مناسب و نحوه ی انتخاب بهترین صندلی برای میز ناهارخوری وجود دارد اما این نکات که در ادامه ی این مطلب گفته می شوند به تنهایی برای انتخاب و خرید مناسب ترین صندلی ها کفایت می کنند. از جمله نکاتی که باید به آنها توجه داشت، رنگ و جنس رویه ی صندلی است که یا متضاد و یا متناسب و هماهنگ با رنگ و جنس میز ناهارخوری باشد. لزومی ندارد که از صندلی های یکسان برای میز ناهارخوری مدرن استفاده شود اما ممکن است ترجیح شما بر انتخاب میز ناهارخوری با صندلی های یکسان و یک شکل باشد. ویژگی بسیار مهم که بعد از شکل ظاهری برای مصرف کننده اهمیت پیدا میکند، نحوه ی قرار گیری بدن و زاویه ی خم شدن کمر و پاها می باشد. یک میز ناهارخوری با صندلی های استاندارد، نشیمنگاه و تکیه گاهی نرم دارد به طوریکه فردی که بر روی صندلی می نشیند چه در مدت های طولانی و چه در کوتاه مدت، تماما احساس راحتی و آسایش داشته باشد.

اگر اجاره نشین هستید، این میزها را بخرید!

اگر در خانه اجاره ای زندگی می کنید، میز و صندلی انتخاب کنید که جا به جایی آن آسان باشد. میزهای چند تکه که قطعات آن ها قابل باز شدن است، بهترین گزینه هستند. ضمنا بهتر است سبکی و سنگینی آن ها را نیز در نظر بگیرید و جنس هایی انتخاب کنید که حمل آن ها آسان باشد.

چرا روميزي بيندازيم؟

میز‌ها به دلیل اینکه به طور معمول در نزدیکی آشپزخانه قرار دارند، برای قراردادن بعضی از لوازم مانند کلید، کیف پول، بسته‌های خرید و پلاستیک میوه که همگی دارای آلودگی‏های زیادی هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر میز در آشپزخانه باشد، ممکن است در زمان آشپزی نیز از آن استفاده کنید. در این صورت، همواره سطح میز با مواد خام مانند مرغ و ماهی، گوشت، تخم‏مرغ یا گل و لای سبزی آلوده می‌شود. بنابراین اگر روی میزی که در آشپزخانه گذاشته‌اید، غذا می‌‏خورید بهتر است هنگام غذاخوردن روی آن، سفره پهن کنید.

میزهای رنگی

برای اینکه میز کاملا شخصی و اختصاصی برای خانه شما به نظر برسد و با مبلمان ست شود، می توانید آن را رنگ کنید. برای این منظور هم باید از رنگ روغنی یا نیمه روغنی استفاده کنید تا سطح چوب را کاملا بپوشاند و در برابر گردگیری و تمیز کردن های روزانه هم مقاوم باشد. برای مقاومت در برابر خراشیدگی نیز بهتر است روی آن کیلر سیلر بزنید. با رنگ کردن میزناهارخوری می توانید سلیقه شخصی خود را در طرح و رنگ آن پیاده کنید. به طور مثال، راه راه، رنگ و رو رفته، بولد، طرح های عجیب و … .

شیشه روی میز ناهارخوری را دریابید!

میزهای شیشه ای همیشه محبوب بوده اند زیرا با انواع سبک های دکوراسیون هماهنگی دارند. سطح براق آن ها برای فضاهایی که نیاز دارند بزرگ تر و روشن تر به نظر برسند به خوبی عمل می کند. شیشه هایی که امروزه در سطح این میزها به کار می رود مقاوم به ضربه و خراش بوده و امن هستند. ضمن اینکه می توانید شیشه ها را در انواع رنگ ها انتخاب کنید. میزهای شیشه ای همیشه محبوب بوده اند زیرا با انواع سبک های دکوراسیون هماهنگی دارند. اگر می خواهید جذابیت چوب و شیشه را در کنار هم داشته باشید می توانید بر روی سطح میز ناهارخوری چوبی خود، یک صفحه شیشه ای نیز داشته باشید که هم چوب میز را از آسیب حفظ می کند و هم برق خاصی به فضا می بخشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید