خرید میز کامپیوتر

راهنمای خرید میز کامپیوتر

استفاده از كامپیوتر آنقدر فراگیر شده كه دیگر هیچ كس نمی تواند زندگی خود را بدون وجود این سیستم هوشمند تصور كند. رایانه ها نه تنها به تسهیل امور كاری كمك می كنند، بلكه در خدمت مرتفع ساختن نیازهای اجتماعی و حتی تفریحی-سرگرمی انسانها نیز هستند. شاید نتوانید در همه خانه ها یك ماشین ظرفشویی پیدا كنید، اما از چندی قبل كامپیوتر به صورت یكی از ملزومات لاینفك هر خانه ای درآمده است؛ و اما نتیجه آن چیست؟ یك محیط شلوغ و بهم ریخته، كاهش خلاقیت، و احتمالاً مچ درد و كمر درد. این مسئله نیاز افراد به تهیه یك میز كامپیوتر مناسب را دو چندان می كند. در این مقاله به بررسی استراتژی های خرید یك میز کامپیوتر مناسب پرداخته ایم

خرید میز کامپیوتر

سوال هایی كه باید پیش از خرید میز کامپیوتر از خود بپرسید:

• مساحت اتاق مورد نظر چقدر است؟
• وسایل جانبی كامپیوتر چیست؟ اسكنر، اسپیكر، و …
• پریز های برق اتاق در چه مكانی واقع شده اند؟
• چه كسی بیشتر از همه از كامپیوتر استفاده می كند؟
• افرادی كه از كامپیوتر استفاده می كنند، راست دست هستند یا چپ دست؟
• همراه میز كامپیوتر نیاز به قفسه، كتابخانه، و كشو هم دارید؟

رنگ میز کامپیوتر

رنگ میزی که برای اتاق تان انتخاب می کنید به رنگ غالب و رنگ اجزای دیگر وسایل فضایتان بستگی دارد. اگر میز کامپیوتر تان در نزدیکی پرده ی اتاق تان قرار خواهد گرفت، بهتر است به گونه ای رنگ آن را انتخاب کنید که رنگ آن یا مقداری روشن تر  و یا تیره تر از رنگ پرده هایتان باشد. برای تکمیل زیبایی این چیدمان می توانید آن را با کتابخانه تان هماهنگ کنید. از جمله ی وسایلی که می توانید از طریق طیف رنگی با میز کامپیوتر و یا میز تحریر تان ست و همراه کنید، می توان به تختخواب چوبی – فلزی اشاره کرد که دکوراسیون آن را به سادگی و با انتخاب صحیح روتختی می توان به بهترین حالت ممکن به انجام رساند.

خرید میز کامپیوتر

جنس میز

مسلما یک رنگ با کیفیت را باید بر روی سطحی مرغوب و دارای کیفیت مطلوب انتظار داشت؛ از این رو انتخاب جنس رویه و جنس موادی که در ساخت یک میز کامپیوتر، میز کار و یا یک میز تحریر بکار برده می شود باید از بهترین مواد موجود در بازار باشد. یکی از نشانه های مشهود که به واسطه ی آن می توانید میز های با کیفیت چوبی و ام دی اف را از دیگر میزهای  با کیفیت های پایین تر تشخیص دهید، درخشش و نحوه دیده شدن رنگ بر روی آنهاست. به گونه ای که یک رنگ با کیفیت و مرغوب بر روی یک میز که دارای جنس با کیفیتی قابل قبول است؛ از فواصل دور نیز خودنمایی می کند و این خودنمایی و زیبایی را حتی در حالتی که کاملا تمیز هم نباشد حفظ خواهد کرد.

خرید میز کامپیوتر

بعد از جنس بدنه ی میز، نوبت به جنس اتصالات بکار برده در آن می رسد، مانند لولا، قفل، ریل کشوها و … که نحوه ی تشخیص آنها در درست انجام دادن وظایف شان است، یعنی لولا به راحتی و در نهایت آسودگی حرکت کند و برای باز کردن درب بخش های مختلف میز کامپیوتر و یا میز تحریر تان اختلالی ایجاد نکند و در ضمن آرام بسته شود تا از ایجاد آسیب به بخش های مختلف میز جلوگیری کند. در ضمن یک قفل با کیفیت اگر در محل مناسب نصب شده باشد می تواند امنیت یک محفظه ی خاص را برای شما تامین کند تا در مواقع لزوم وسایل شخصی تان را بتوانید در آن قرار دهید و همینطور ریل کشو های میز بایستی به راحتی در باز شدن کشو شما را همراهی کنند و پس از انجام کار مورد نظر تان به نرمی نیز بتوانید کشوی مربوطه را ببندید. ویژگی های مربوط به قفل،لولا و ریل کشو ها را می توانید در هنگام انتخاب و خرید وسایلی مانند کمد و دراور، میز تلویزیون، میز تلفن و بوفه و استند نیز لحاظ کنید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

انواع میز كامپیوتر

میز استاندارد

میزهای كامپیوتر معمولی ارتفاعی در حدود 50 تا 70 سانتی متر دارند و برای افرادی با قد نرمال ساخته شده اند. اغلب آنها دارای صفحه كشویی كیبورد هستند. زمانی كه قصد خرید یك میز كامپیوتر استاندارد را دارید، حتماً به نیازهای بعدی خود فكر كنید.

میز مدیریتی

میزهای مدیریتی استادانه تر ساخته شده اند و دارای جزئیات بیشتری هستند. عرض میز به مراتب بیشتر است، اما ارتفاع همان 50 الی 70 سانتی متر باقی می ماند. اغلب دارای چند كشو و كمد كوچك اضافی نیز می باشند.

میزهای L شكل

این میزها دو تكه هستند و زمانیكه این دو تكه كنار هم قرار می گیرند، میز شكل L را پیدا می كنند. بهترین مكان برای قرار دادن این مدل میز گوشه های اتاق است. به دلیل آنكه همه چیز روی این نوع میزها در دسترس شما قرار می گیرند، خیلی معروف و محبوب هستند.

میزهای U شكل

این میزها از سه بخش اصلی تشكیل می شوند: یك قفسه كه در وسط قرار می گیرد و دو میز كه در طرفین آن قرار گرفته و شكلی مشابه U را ایجاد می كنند. این نوع میزها به ویژه برای افرادی كه نیاز به مكانی اضافی برای كار كردن دارند و در خانه اتاق اختصاصی برای كار در اختیار ندارند، مناسب هستند. با این وجود فضایی كه این مدل میز اشغال می كند نسبت به همه موارد بیشتر است.

نمونه های ذكر شده، مدل های اصلی میزهای موجود در بازار هستند. شما با در نظر گرفتن فاكتورهایی كه در بالا به آنها اشاره كردیم، به خوبی متوجه می شوید كه به چه نوع میزی نیاز دارید؛ اما باز هم قبل از اینكه تصمیم نهایی خودتان را بگیرید، بهتر است سری به چند فروشگاه مختلف بزنید و قیمت ها و مدل های مختلف را با هم مقایسه كنید.

خرید میز کامپیوتر

فضا

یكی از نكاتی كه باید به آن دقت كنید میزان فضایی است كه برای میز کامپیوتر جدید خود در نظر گرفته اید. به تناسب فضا، می توانید از میان مدل های كوچك الی بزرگی كه در بازار موجود هستند انتخاب عاقلانه ای داشته باشید.

راحتی 

اگر بیشتر وقت خود را با كامپیوتر می گذرانید، باید میزی را انتخاب كنید كه پشت آن راحت باشید و پاهای خود را بتوانید در داخل آن جا بدهید. مطمئن شوید كه در حین نشستن پاها برخوردی با سیم ها نداشته باشند، چرا كه در صورت بروز چنین برخوردی، یا سیستم از كار می افتد و بسیاری از اطلاعات شما از بین برود، و یا اینكه ممكن است به كاربر شك الكتریكی وارد شود.

جریان هوا 

هوای محیط هر چه خنك تر باشد، كامپیوتر راحتتر كار می كند. برخی از میزها به گونه ای طراحی شده اند كه اجازه می دهند هوا به راحتی جریان پیدا كند.

پهنا 

فراموش نكنید كه ممكن است در حین كار با كامپیوتر مجبور به یادداشت برداری هم بشوید. اگر روی میز شما به اندازه كافی فضا وجود نداشته باشد، نه تنها جای موس، كیبورد، و مانیتور كافی نیست، بلكه امكان قرار دادن كاغذهای یادداشت بر روی میز از شما گرفته می شود. باید توجه داشت كه انتخاب میز عریض مزایای دیگری را نیز با خود به همراه دارد. در صورت لزوم می توانید پرینتر، ظرف غذا، جا خودكاری، عكس های خانوادگی، و یا هر وسیله دیگری كه می خواهید در دسترس باشد را روی آن قرار دهید.

خرید میز کامپیوتر
صفحه كشویی كیبورد 

برخی از میزهای كامپیوتر دارای محفظه ای كشویی برای قرار دادن كیبورد هستند. مزیت این طبقات كشویی این است كه جای بیشتری به شما می دهند و از نظر ارگونومی برای كسانیكه دچار مشكلات مفصلی هستند مناسب تر می باشند. از جمله معایب آنها هم می توان به این نكته اشاره كرد كه خیلی شكننده هستند و به راحتی حركت نمی كنند.

انتخاب مانیتور – اگر قصد خرید مانیتور بزرگی را داشته باشید، بالطبع فضایی كه باید به مانیتور اختصاص دهید نیز افزایش پیدا می كند و باید میز بزرگتری را تهیه كنید. كمی آینده نگر باشید و پیش از خرید به قرار دادن اسكنر و دستگاه فاكس بر روی میز خود فكر كنید.

صندلی مناسب – زمانیكه انتخاب میز کامپیوتر تمام شد، باید به انتخاب صندلی مناسب بپردازید. صندلی را طوری انتخاب كنید كه به راحتی روی آن بنشینید. زمان تایپ كردن كمر باید كاملاً صاف باشد و پاها روی زمین قرار بگیرند. اگر فكر می كنید موقع تایپ كردن دچار مچ درد یا كمر درد می شوید، این امكان وجود دارد كه اندازه میز و صندلی شما با یكدیگر همخوانی نداشته باشند. ساده از این مسئله نگذرید، به مرور زمان این دردها مزمن شده و ممكن است اختلالات فیزیكی جبران ناپذیری را به شما تحمیل كند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید