تفاوت بین مدل های شلوار لی لوله تفنگی، فلر کات و … در چیست؟

آیا تاکنون توجه کرده اید که تفاوت بین مدل های شلوار لی در چیست؟ چه مواردی به ما کمک می کنند تا بدرستی تشخیص دهیم که مدل یک شلوار جین بوت کات، فلر کات، پاچه گشاد، لوله تفنگی یا کلا گشاد است؟ در ادامه راهنمایی کوتاه و ساده را برای شما دنبال کننده گان مجله مد و پوشاک صفر یک ایران عرضه کرده ام که به شما کمک می کند تا تفاوت موجود بین مدل های مختلف پاچه شلوار جین را متوجه شوید:

جین لوله تفنگی: این سبک از شلوار در سراسر پاچه شلوار اندازه بوده و برای استفاده کننده بسیار راحت می باشد و در قسمت پایین پاچه شلوار دهانه کوچکی وجود دارد.

از شلوار های جین لوله تفنگی اغلب تحت عنوان سیگارت، لوله ای، هویجی ، مدادی و … هم یاد می شود. این مدل شلوار جین بیشتر در دهه 1950 مد بود که ستارگانی از قبیل مرلین مونرو و آدری هپبورن از آنها استفاده می کردند! از این طرح شلوار همچنین در دهه 1970 میلادی توسط اعضای باندهای موسیقی راک از قبیل رولینگ استونز هم استفاده می شد. در دهه 1980 از این مدل شلوار همراه با ساق پا هم به عنوان گرم کن استفاده می شد.

تفاوت بین مدل های شلوار لی

تفاوت بین مدل های شلوار لی

امروزه استفاده از این مدل شلوار باز هم مرسوم شده که البته همراه با چکمه مورد استفاده قرار گرفته و در حین راه رفتن اغلب صدای قژ قژ خاصی هم ایجاد می کند.

تفاوت بین مدل های شلوار لی
جین راسته: شلوار های جین راسته دقیقا همان چیزی است که در کلمه شاهد آن هستید. این مدل شلوار دقیقا مدل مرسوم و سنتی شلوار است و از زمانی که اولین بار لوی اشتراس مهاجر آمریکایی آلمانی تبار در دهه 1800 با تاسیس کارخانه شلوار جین Levi’s اقدام به معرفی این شلوار به آمریکائیان کرد، همچنان مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع از شلوار پاچه ساده و به نسبت باریکی دارد که در قسمت مچ پا یکباره گشاد نمی شود. بطور کلی می توان گفت که محیط پاچه این شلوارها از قسمت زانو تا پایین پاچه بطور یکسان و برابر می باشد.

 

فلر کات: جین های طرح فلر کات طرح هایی هستند که از قسمت زانو به پایین شروع به گشاد شدن می کنند. همچنین اگر از قسمت جلو(روبرو) یا پشت به آنها نگاه کنید، این شلوارها طرحی همانند زنگوله دارند.

تفاوت بین مدل های شلوار لی

تفاوت بین مدل های شلوار لی

گفته شده که این طرح از شلوار برای نخستین بار در سال 1917 توسط ملوانان مورد استفاده قرار گرفته و نسبت به مدل راسته شلوار جین طرفداران بیشتری داشته است، چرا که این افراد در صورت به نیاز به راه رفتن در آب با داشتن این شلوارها راحتتر می توانستند پایین آنها را تا بزنند تا شلوار خیس نشود و همچنین در صورت نیاز به خارج از کردن از پا و پریدن در آب راحتتر می توانستند شلوار را کاملا از پا خود در بیاورند. همچنین معروف است که ملوانان از آنها به عنوان وسیله ای برای نجات غریق مورد استفاده قرار می دادند.

در دهه 1960 استفاده از این شلوار خیلی مرسوم بوده و بیشتر تحت عنوان شلوارهای زنگوله ای از آنها نام می برند. در همه 1990 هم دوباره استفاده از آنها بر سر زبان ها افتاد که البته این بار بازاریابان ترجیح دادند از نام فلر کات برای آنها استفاده کنند.

تفاوت بین مدل های شلوار لی

البته تفاوتی کوچکی بین طرح شلوارهایی که به این شکل در این دو دهه مورد استفاده قرار داشتند وجود دارد و آن اینکه طرح مدرن ها که در دهه 1990 مورد استفاده قرار داشت در قسمت ران ها به نسبت طرح قبلی قدری تنگ تر بود.

میزان گشادی این طرح در قسمت زانو به پایین این شلوار از خیلی کم تا خیلی زیاد می تواند متفاوت باشد. گاهی اوقات اگر میزان این گشادی اندک باشد، ار آن تحت عنوان فلر کات هم نام برده می شود که البته این انتخاب نام بستگی به تولید کننده و چگونگی تصمیم آنها به عرضه و فروش آن در چه بازاری دارد.

پاچه گشاد: شلوارهای پاچه گشاد با شلوارهای مدل زنگوله/طرح فلر کات تفاوت زیادی دارند، چرا که این نوع از شلوارها دارای محیطی به اصطلاح گشاد و باز در سراسر طول پاچه شلوار می باشند و فقط محدود به قسمت زیر زانو نیست. بطور عادی برای اینکه یک پاچه شلوار را گشاد بنامیم، این پاچه باید دارای محیطی در حدود 20 سانت باشد. شلوارهایی که پاچه خیلی گشادی دارند، بطور کلی روی کفش را پوشانده و در حین راه رفتن بر روی زمین کشیده می شوند. این طرح از شلوار در دهه 1990 مد شد و بیشتر بر تن گروه های اسکیت باز، گانگستر و … دیده می شود.

تفاوت بین مدل های شلوار لی

تفاوت بین مدل های شلوار لی

شلوارهای جین فاق بلند: این نوع از شلوار در دهه 40 و 50 و همچنین 80 میلادی خیلی معروف و شناخته شده بودند. اخیرا هم البته استفاده از آنها با اقبال زیادی مواجه شده است. فاق این دست از شلوار از شلوار های معمولی بلند تر است و کمر آنها قدری بالاتر از خط کمر قرار می گیرد و برخی دیگر از آنها آنقدر بلند است که حتی تا زیر سینه هم بالا می آیند. پاچه این شلوارها هم در انواع مختلف لوله تفنگی، فلر کات است و برخی از آنها با بند سرشانه عرضه می شوند. مدل های جدید تر این شلوارها اغلب با همراه با بند، بخیه و دوخت و دکمه های تزئینی مختلف در قسمت فاق شلوار عرضه می شوند تا فاق بلند آنها بیشتر برجسته شوند

در نظرگرفتن تفاوت بین مدل های شلوار لی به شما استایل شیک و بهتری می دهد

بازدید در دایرکتوری سایت های ایرانی 1883 نفر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید