تونیک چیست؟

تونیک لباسی است که مردان و زنان از زمان های قدیم به تن می کرده اند. سبک و ظاهر تونیک از زمانی که پوشیدنش آغاز شد تا چیزی که امروزه می بینیم، دست خوش تغییرات چشم گیری شده است. در حالی که امروزه تونیک تقریبا به آن شدتی که چند هزار سال پیش پوشیده می شد، مورد استفاده نیست، اما این سبک هنوز هم برای برخی از انواع لباس ها مرسوم است. برای اینکه خریداران بطور کامل متوجه شوند تونیک چیست؛ باید در مورد اصل و منشاء آن، انواع مختلف آن، و شیوه ای که آنها در طول قرون تکامل یافته و تغییر کرده اند اطلاعاتی را به دست آورند که ما هم سعی کرده ایم این مطلب از مجله صفر یک ایران را برای شما به این موضوع اختصاص دهیم:

خواستگاه تونیک

واژه‌ی «تونیک-tonic» از واژه‌ی لاتین «تونیکا-tonica» نشئت گرفته و اشاره به نوعی پوشش دارد که مردان و زنان بر تن می کنند. ریشه واژه ی تونیک به یونانیان بیزانسی بر می گردد، اما محبویت گسترده ای در طول آن زمان نداشت. شهروندان و غیر شهروندان امپراطوری روم موجب محبوبیت این جامه شدند. با این حال این جامه بسیار ساده است و بسیاری از تمدن هایی که ارتباطی با رومیان یا یونانیان نداشتند، سبک خاص خود از این لباس را شکل داده اند.

تونیک چیست؟

انواع تونیک

در طول قرون، چندین نوع مختلف از این جامه وجود داشته است. درحالی که تونیک ها با گذر زمان تحول یافته اند، اما تغییرات زیادی در ظاهر این نوع لباس رخ نداده است. بزرگ ترین تفاوت، در تونیک هایی یافت می شدند که توسط مردم تمدن های مختلف در سرزمین های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است. تونیک های نخستین طراحی بسیار ساده ای داشتند، و با گذر زمان، سبک ها و رنگ هایشان تغییر کرد تا حاکی از جایگاه و وضعیت فرد استفاده کننده از این لباس باشند.

تونیک های رومی

این تونیک ها در زمره ی طراحی های نخستین قرار داشتند، و بنابراین، بسیار ساده بودند. این تونیک ها جامه های بلندی بودند که به طور کلی قدشان تا زانو می رسید. رومی ها از کمربند بر روی کمر استفاده می کردند و صرفا یک تاپ یا بلوز تا بالای کمر بند روی تونیک می پوشیدند. تقریبا تمام تونیک ها آستین کوتاه بودند، اما با تغییر و تحول آنها، برخی بصورت آستین بلند نیز دیده می شدند. هم مردان و هم زنان تونیک می پوشیدند. تونیک های مردانه بسیار گشاد و آزاد و از گردن تا زانو بودند در حالی که تونیک های زنانه هم می توانستند تنگ و چسبان و هم گشاد و آزاد باشند و در کل بلند تر بودند. مردان تونیک را برای ایجاد یک لایه گرما روی دیگر لباس ها، یا در صورتی که سرباز بودند زیر زرهشان می پوشیدند. زنان معمولا تونیک ها را روی دامن می پوشیدند.

تونیک چیست؟

تونیک های رومی برای نشان دادن وضعیت اجتماعی

رنگ ها و طرح های این تونیک ها اغلب موارد دال بر وضعیت اجتماعی فرد است. توگا (رداى بی آستین) که قدش به زانو می رسید معمولا توسط سربازان، بردگان، و مردمی که فعالیت فیزیکی (شغل های دستی) داشتند، پوشیده می شد. افرادی که شغل های کم فعالیت تری داشتند توگای بلند تر می پوشیدند، و برخی حتی تا مچ پا هم می رسیدند. سربازان رومی تونیک هایی را می پوشیدند که قرمز رنگ بودند در حالی که شهروندان رومی تونیک هایی با رنگ های مختلف یا آنقدر به رنگ و رو که به سفید شبیه بود، را به تن می کردند. شهروندان غیر رومی معمولا تونیک هایی را می پوشیدند که یک طرح اصلی داشت و از پشم یا کتان رنگ نشده دوخته شده بود.

تفاوت توگا و تونیک چیست

در اغلب موارد بسیاری از افراد بین تونیک و توگا دچار خطا می شوند، اما در واقع آنها دو مقوله ی مجزا از لباس و پوشاک هستند. در واقع، تونیک اغلب در ترکیب با توگا پوشیده می شد. درحالیکه هم مردان و هم زنان تونیک می پوشیدند، اما توگا صرفا توسط مردان به تن می شد. توگا جامه های رسمی اند که تنها مردانی می پوشیدند که شهروند امپراطوری روم بودند. اغلب موارد این توگا از یک تکه پارچه ی پشمی حدود 6 متر طول تهیه می شد که آن را دور بدن می پیچیدند.

تونیک های یونانی

این تونیک ها به شدت متفاوت از تونیک های رومی هستند. تونیک های یونانی بسیار زیاد شبیه یک کت هستند و در امتداد لبه پایین لباس بسیار مزین اند. این تزئینات برای اینکه دال بر این باشند که فرد پوشنده ی لباس متعلق به کدام (به ویژه در یونان باستان کشورى که مشتمل است بر یک شهر و نواحی اطراف آن ) شهر کشور است استفاده می شدند. آنها شبیه تونیک های رومی بودند که در رنگ های بسیار مختلف و یا سفید مطلق موجود بودند.

تونیک های قرون وسطی

تونیک ها در طول قرون وسطی نیر همچنان لباس های محبوبی به شمار می رفتند. طراحی تونیک های قرون وسطی به این شکل بود که یک شکل تی (T) مانند داشتند و از پشم یا کتان دوخته شده بودند. افراد پولدار تر تونیک های با پارچه ابریشمی یا تونیک هایی که تزئینات ابریشمی داشتند می پوشیدند. قد این تونیک ها معمولا به زانو یا مچ پا می رسید و قلاب دوزی و سوزنکاری ظریفی در اطراف گردن و در امتداد لبه و مچ دست (برای تونیک های آستین بلند) داشتند. بر خلاف تونیک های رومی که زیر دیگر جامه ها پوشیده می شدند، تونیک های قرون وسطی روی زیر جامه ها پوشیده می شدند.

تونیک های وایکینگ

این تونیک ها در قرون 5 تا 8 پدید آمده اند. زمانی که طرح و طراحی تونیک های وایکینگ ها مطرح شد، هیچ ارتباط قبلی با رومی ها و یونانی ها نداشتند. تونیک های وایکینگ بلند بودند، اغلب به زمین می رسیدند، و بدون کمربند پوشیده می شدند. این ها نیز مانند دیگر تونیک ها معمولا از پارچه پشمی دوخته می شدند. بجای اینکه همه از آنها استفاده کنند، اغلب کشیش ها از این تونیک ها می پوشیدند.

تونیک چیست؟

تونیک ها در قرن 19

در اوایل قرن 19 تونیک ها همراه با کمربند به لباس های محبوبی برای پسران بدل شدند. این تونیک ها کوتاه بودند و روی شلوار پوشیده می شدند. در اواسط دهه 1850، سربازان ارتش بریتانیا این تونیک ها را می پوشیدند. این تونیک ها اندکی بلندتر بودند و تا وسط ران می رسیدند. دلیل بلندتر بودن این کت ها این بود که کت های کوتاه تر که طول شان به کمر می رسید، به قدر کافی برای سربازان بریتانیایی گرم نبودند تا در زمان جنگ در شرایط هوایی سرد زمستانی آنها را بپوشند.

تاپ و پیراهن های تونیک برای زنان

امروزه نیز تونیک ها پوشیده می شوند، اما طراحی آنها نسبت به قبل کاملا تغییر کرده است. در حال حاضر تونیک ها تقریبا منحصرا برای خانم ها هستند و خانم ها آنها را می پوشند و دال بر وضعیت اجتماعی نیستند. از آنجایی که مد روز برای این سبک پوشاک، از لباس های تنگ و چسبان قدری دور شده است، امروزه بسیاری از زنان تونیک ها را به عنوان جزء اصلی کمد لباس شان در نظر می گیرند. تونیک ها گشاد و بسیار متنوع و قابل انطباق با شرایط و لباس های مختلف هستند. بسته به آنچه که با آن ست می شوند و نحوه ای که تزئین می گردند، می توانند به عنوان لباس هایی رسمی یا غیر رسمی و راحتی مورد استفاده باشند. امروزه چند نوع مختلف از تونیک در بازار وجود دارد، و هر نوع سبک مختلفی دارد و در بهترین حالت با شکل خاصی از بدن هم خوانی دارد. جدول زیر فهرستی از انواع اصلی لباس های تونیک و توضیحی در مورد هر یک را ارائه می دهد:
نوع لباس تونیک ویژگی ها
تونیک ساده همراه با کمربند هر تونیکی که با کمربند آن را بپوشیم. در بهترین حالت مناسب برای زنانی است که شکل بدنشان شبیه ساعت شنی است.
تونیک چین دار تونیکی با ریزه کاری های چین دار یا پلیسه دار در قسمت نیم تنه. در بهترین حالت برای پنهان کردن و پوشاندن عیب های بدن مناسب است.
تونیک آزاد این تونیک از پارچه ی توری دوخته شده است. می توان آن را با کمربند نیز پوشید تا یک کمر باریک تر را نشان دهد.
تونیک بوهمی دور کمر گشاد و شل و آستین های بلند و آزاد دارد. در طرح ها و الگوها بسیار متنوعی موجود است.
تونیک چسب و اندازه یک تونیک تنگ تر که بدون نیاز به بستن کمر بند دور کمر را نشان می دهد.

خود لباس های تونیک را می توان به عنوان لباسی مستقل پوشید یا می توان با شلوار به عنوان یک پیراهن گشاد و آزاد استفاده کرد. خانم ها قبل از خرید لباس تونیکی یا پیراهن تونیکی، باید انواع مختلف را پرو کنند تا ببینند کدام یک از آنها به هیکل و استیل و سبک شخصی شان می آید و با آن مناسب است.

چگونه تاپ و پیراهن های تونیکی را بپوشیم

تونیک ها بسیار متنوع اند، و می توان آن ها را با شلوار، شلوارک، و دامن پوشید. از آنجایی که تونیک ها تاپ هایی گشاد و مواج هستند، با شلوار ساپورت، شلوار های جین چسب، و دیگر انواع شلوار های تنگ و چسبان، به بهترین نحو جفت و جور می شوند. زمانی که تونیک را با دامن می پوشید، برای خانم ها حائز اهمیت است تا مطمئن شوند این دامن چند اینچ بلند تر از تونیک است. لباس های تونیکی به دلیل سبک بودن و آسان بودن خراج کردن و بر تن کردن آنها، به عنوان بالاپوشی به ویژه بر روى لباس شنا می پوشند مورد استفاده قرا می گیرند. خانم ها می توانند با قدری جستجو تنوع رنگی، طرحی و الگویی را برای تونیک ها پیدا کنند و بر اساس سلایق شخصی شان مورد استفاده قرار دهند.

بازدید در دایرکتوری سایت های ایرانی 105 نفر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید