آیا همۀ ما،استفاده از عطر بصورت اشتباه یاد گرفته ایم

برخی از عادت ها غریزی هستند: برگه خشک‌کن را می‌کشید تا الکتریسیته ساکن را متوقف کنید، لب‌هایتان را به هم میمالید تا رژ لب پخش شود و عطر را روی مچ‌هایتان و گردنتان می‌زنید تا ماندگاری آن بیشتر شود.آیا همۀ ما،استفاده از عطر بصورت اشتباه یاد گرفته ایم

نمی‌خواهیم بگوییم همۀ ما با یک دروغ زندگی می‌کنیم، اما مورد آخر در واقع خیلی درست نیست. به نظر می رسد که در واقع هیچ پشتوانه علمی برای زدن عطر و ادوکلن روی مچ دست و محل ضربان نبض ( با وجود فریبندگی این کار) وجود ندارد. در ادامه این مطلب که اولین مطلب از مجموعه مطالبی با موضوع مد و آرایش در مجله پوشاک و مد صفر یک ایران است بیشتر در این مورد و روش بهتر و مناسب تر برای استفاده از عطر برای شما نوشته ام.

بوی عطر من را حس می‌کنی؟

پری رومنوسکی، شیمیدان متخصص در حوزه لوازم آرایشی و بهداشتی و موسس سابق Beauty Brainsاعتقاد دارد که اسپری کردن عطر روی مچ‌ها و گردن، یک رسم است و بر رد عطر یا شدت آن، تقریبا هیچ اثری ندارد. باور سنتی بر این است که نقاط نبض‌دار، گرمای بیشتری تولید میکنند و این گرما باعث افزایش بوی عطر می‌شود، اما مدرکی برای تائید این باور وجود ندارد.

به گفتۀ رومنوسکی، حرارت می تواند حالت فرّار بودن عناصر موجود در عطر را افزایش دهد، به تبخیر سریعتر مولکول‌ها منجر شود و بوی عطر قویتری ایجاد کند. اما فقط در صورتی این اتفاق می افتد که نقاط نبضتان گرم‌تر از بقیۀ نقاط بدنتان باشد. جفری اسکاسلر، متخصص قلب، اعتقاد دیگری دارد.

اسکاسلر می‌گوید: نبضتان را در نقاطی که کاملا سطحی هستند، حس می کنید، اما دمای بدن منظم‌تر است؛ یعنی با وجود اینکه سیاهرگ در ناحیۀ مچ، به پوست نزدیکتر است، دمای واقعی بدن متفاوت نیست.

استفاده از عطر

استفاده از عطر

روش قدیمی استفاده از عطر

ریموند مت، طراح و استاد برنامه های آموزشی موسسۀ عطرسازی Pratt می‌گوید: روش زدن عطر بر روی مچ‌ها و گردن به سال 1900، قبل از فراگیرشدن استفاده از  اسپری های فشاری روی شیشه های عطر، بر می‌گردد. در آن زمان، عطر غلیظ بود و در بطری‌هایی با درپوش کریستالی ارائه می‌شد( Dior Poison را در نظر بگیرید)؛ بنابراین خانم‌ها درپوش عطر را به مچشان می‌مالیدند و سپس مچشان را به گوششان می‌کشیدند. به علت ترکیب سنگین عطرهای آن زمان، عناصر موجود در آنها به قدر کافی برای انتشار عطر از بدن، قوی بودند. اما این نکته مربوط به گذشته بود و الان ترکیبات متفاوت است.

استفاده از عطر

استفاده از عطر

روش امروزی استفاده از عطر

رومنوسکی می‌گوید: امروزه عطر حاوی سه نت بالا، وسط و پایین است. مرکبات و گلها در گروه نت‌های بالا به مشام ‌می‌رسند و پس از چند دقیقه رایحه‌شان از بین می‌رود. در حالیکه رایحۀ گل‌ها، میوه‌ها و جنگل، ساعت‌ها باقی می ماند. مشک و چوب که نت‌های اصلی هستند، پایدارترند و در آخر تبخیر می‌شوند.

مت می‌گوید: به طور کلی عطرهایی که میزان روغنشان بیشتر است، رایحۀ قوی‌تری دارند. روغنهای اصلی غلظت بیشتری دارند. ادو پرفیوم در درجۀ اول و ادو تویلت در درجۀ دوم قرار دارند. هر چه غلظت بیشتر باشد، عطر گران‌تر است. معمولا محصولات افشانه‌ای نت‌های بالای بیشتری دارند؛ در حالیکه عناصر تشکیل مامها و لوسیون‌ها دوام بیشتری دارند، اما شدت رایحه‌شان کمتر است.

مت  توصیه می‌کند برای ایجاد رایحۀ بیشتر با عطرهای امروزی، عطر را روی بازویتان اسپری کنید؛ جایی که در معرض هواست و اگر می‌خواهید دوام بیشتری داشته باشد، آن را روی موهایتان یا یقۀ لباستان اسپری کنید. به گفتۀ مت، مردم عطر را نزدیک مچشان می‌گیرند و میزان کمی از آن را اسپری می‌کنند و انتظار دارند معجزه کند، چون مچ نقطه‌ای گرم است. مثل این است که از تنور، آب فوران کند، اما این اتفاق نمی‌افتد.

حقیقت این است: اسپری کردن عطر روی مو و پارچه، روش بهتری است؛ چون روغن جذب الیاف شده و دیرتر تبخیر می‌شود. مراقب باشید فقط روی ابریشم و دیگر الیاف لطیف، اسپری کنید.

با وجود اینکه اسپری کردن عطر روی نقاط نبض‌دار، با تکرار عناصر قبلی قابل درک بود، اما همان طور که گفته شد دلیل علمی واقعی برای اثبات موثر بودن و افزایش تاثیر آن وجود ندارد. خوشبختانه فرمول‌های امروزی به قدر کافی قوی هستند که عطر همه جا منتشر شود و مردم رایحۀ آن را حس کنند و محل اسپری کردن آن تفاوتی ایجاد نمی‌کند. اگر واقعا می‌خواهید مردم رایحه‌تان را حس کنند، عطر را روی بازو، لباس یا موهایتان اسپری کنید. اگر میخواهید رایحه‌اش پنهان بماند، نبض‌ها مکان مناسبی هستند.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2696 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *