چطور از واکس یا نرم کننده چرم بر روی کفش استفاده کنیم؟

واکس یا نرم کننده چرم که در خانه بصورت طبیعی درست شده یا از از برخی از فروشگاه های سطح شهر تهیه کرده اید، تقریبا بر روی هر نوع چرمی قابل استفاده می باشد. اما نکته مهم در این بین این است که استفاده بر هر سطح چرمی راه و روش خاص خودش را دارد و برای آن باید از راه و روش خاصی استفاده کرد. مثلا زین اسب و کفشی که استفاده می کنیم، هر دو رویه چرمی دارند. اما روشی که از واکس یا نرم کننده بر روی زین استفاده می شود با روشی که باید بر اساس آن نرم کننده را بر روی کفش مورد استفاده قرار داد، کاملا متفاوت است. از همین روی در ادامه یاد گرفتن روش های مختلف درست کردن واکس یا چرم بصورت طبیعی در خانه، این مطلب از مجله پوشاک و مد صفر یک ایران را به چگونگی کاربری واکس یا نرم کننده چرم بر روی سطح کفش چرم اختصاص داده ام.

 نرم کننده چرم

نرم کننده چرم

1- از بکار بردن واکس یا نرم کننده چرم بر روی سطح هر کفشی خودداری کنید. درحالیکه، بر روی برخی از انواع کفش های چرم تاثیر بسیار خوب و مناسبی بر خودش می گذارد، اما بر روی برخی از انواع کفش ها بسیار مضر بوده و سطح رویه چرم را خراب می کند. مثلا کفش چرم کردوبا هرگز نباید توسط واکس یا نرم کننده چرم تمیز براق شود. مثلا اگر نسبت به چگونگی استفاده از انواع کفش های دو رنگه آکسفورد اطمینان ندارید، بهتر است در مورد نحوه نگهداری از آنها با تولید کننده آن صحبت کنید.

 نرم کننده چرم

نرم کننده چرم

2- در ماه های سرد زمستان مراقب کفش های خودتان باشید. برف، آب و نمک سطح خیابان صدمات بسیار زیاد و قابل توجهی به کفش چرم می زند. واکس یا نرم کننده چرم می تواند به عنوان یک عامل حفاظت کننده بر روی چکمه های چرم شما مورد استفاده قرار بگیرد.

اگر اخیرا از چکمه های خود استفاده کرده اید، قبل از هرگونه بکار بردن واکس یا نرم کننده چرم بر روی آنها، باید حتما مدتی را صبر کنید تا این چکمه ها بطور کامل خشک شوند. سعی نکنید با قرار دادن کفش های خود در نزدیکی یک بخاری یا منبع حرارتی کفش های خودتان را خشک کنید که این کار خودش موجب وارد شدن صدمه زیاد به کفش های شما می شود.

صبر کنید تا چکمه ها خشک شوند. این فرایند تقریبا چیزی در حدود یک ساعت زمان می برد. همچنین باید با استفاده از یک دستمال مرطوب هرگونه کثیفی و چرک را از روی سطح کفش پاک کنید.

یک دستمال نم دار تهیه کرده و آن را کمی بر روی نرم کننده تهیه شده بکشید، تا جایی که شروع به کف کردن بکند. تا زمانی که در نتیجه این مالش کفی بر روی دستمال حاصل نشده، از بکار بردن نرم کننده بر روی کفش خود خودداری کنید. بنابراین اگر با مالیدن دستمال نم دار بر روی نرم کننده، نرم کننده شروع به کف کردن نکرد، قدری آب به آن اضافه کنید.

پس از اینکه کف کرد، قدری از آن را بر روی تمام سطح کفش چکمه خود بمالید. در طی زمانیکه این لنگه ار کفش در حال خشک شدن است، لنگه دیگر آن را آغشته به نرم کننده کنید. پس از اینکه کف ایجاد شده بر روی هر دو لنگه کفش خشک شد، آن را با استفاده از یک دستمال خشک از روی کفش ها پاک کنید.

این کار برای حفاظت از کفش ها بطور مستمر تکرار کنید، خصوصا اگر در طی یک زمستان بسیار سرد و همراه با بارش زیاد از چکمه های خود استفاده می کنید.

 نرم کننده چرم

نرم کننده چرم

3- کفش های خود را با استفاده از این نرم کننده چرم تمیز کنید. این نرم کننده می تواند به منظور براق کردن کشف های شما مورد استفاده قرار بگیرد. استفاده از مقدار کمی از این نرم کننده بر روی یک دستمال مرطوب می تواند موجب تمیز شدن و براق شدن کفش های شما شود.

لباس های خود را عوض کنید و لباسی بر تن کنید که در صورت کثیف شدن مشکلی برای شما ایجاد نشود و در زیر دست خودتان نیز چند روزنامه یا مجله بر روی زمین پهن کنید.

با استفاده از یک دستمال نم دار آغشته به این نرم کننده، تمام خاک و کثیفی موجود بر روی کفش های خودتان را پاک کنید. خصوصا توجه خاصی به قسمت های کناری، پاشنه و زیر کفش داشته باشید.

اگر قصد دارید که کفش هایتان بطور کامل براق شوند، قبل از شروع کردن مرحله بعدی یعنی پاک کردن این نرم کننده و برق انداختن رویه کفش، 5 دقیقه صبر کنید تا این نرم کننده بر روی رویه کفش بطور کامل خشک شود.

هشدار:

حتما در مطلب قبلی ما در رابطه با چگونگی تهیه این نرم کننده خوانده اید که این نرم کننده در ترکیبات خود گلیسیرین و صابون دارد، پس حتما توجه داشته باشید، همانطور که در ابتدای این مطلب اشاره شد، از این مواد برای برق انداختن و تمیز کردن زین اسب نباید استفاده کنید.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 5066 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *