انتخاب رنگ لباس بر اساس رنگ پوست

تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که چه رنگی به شما بیشتر می‌آید؟ قطعا این امر در هر فرد متفاوت است و به احساس خوب شما در انتخاب رنگ لباس و علاقه‌تان به آن، بستگی دارد. اما به طور کلی، بعضی رنگ‌ها به بعضی پوست‌ها بیشتر می‌آیند. رنگی که می‌پوشیم می‌تواند ما را رنگ پریده یا سرحال نشان دهد. انتخاب رنگ درست، به شما کمک می‌کند نقاط ضعف ظاهرتان را بپوشانید یا نقاط جذاب را نمایان‌تر کنید.

البته شما را به پوشیدن لباس مورد علاقه‌تان تشویق می‌کنیم، چون با نگرش درست، هر امری امکان‌پذیر است. روشی که در این مطلب از مجله پوشاک و مد پی گرفته ایم، راهنمایی شما برای زمانی است که نمی‌دانید چه رنگی بیشتر به شما می‌آید و می‌خواهید از رنگ پوستتان برای انتخاب رنگ لباس استفاده کنید.

وقتی نمی‌دانید می‌خواهید چه بپوشید یا می‌خواهید لباسی متفاوت بپوشید، انتخاب رنگ لباس براساس رنگ پوست، روش موثری است.

انتخاب رنگ لباس بر اساس رنگ پوست

اول رنگ پوستتان را بشناسید. برای توضیح رنگ پوست، دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد. اولین دسته‌بندی، ((سرد – گرم)) و ((خنثی)) است. به خاطر بسپارید هر شخص، صرفنظر از رنگ پوستش، ممکن است خنثی باشد. پوست خنثی، پوستی است که بیشتر رنگ‌ها به آن می‌آید. بعضی پوست‌ها اینگونه‌اند و بعضی دیگر نه.

انتخاب رنگ لباس

انتخاب رنگ لباس

گفته می‌شود اصطلاح ((خنثی)) به رنگ پوست استانداردی اطلاق نمی‌شود که بقیه رنگ‌ها براساس آن سنجیده شود.

اما چگونه می‌توان تعیین کرد رنگ پوست سرد یا گرم است؟ معروف‌ترین روش، استفاده از طلای زرد و سفید است. اگر طلای زرد بیشتر به پوستتان آمد، رنگ پوستتان گرم و اگر طلای سفید به پوستتان آمد، رنگ پوستتان سرد است. البته تعیین رنگ پوست با این روش کمی سخت است.

روشی دیگر، رنگ رگ‌هایتان است. اگر رگ‌هایتان آبی باشند، رنگ پوستتان سرد و اگر رگ‌هایتان سبز باشند و ته رنگ زرد داشته باشید، رنگ پوستتان گرم است.

پوستهایی با رنگ گرم، ته‌رنگ طلایی یا زردآلویی دارند. افرادی با پوست‌های رنگ گرم، موهایی با رگه‌های نارنجی، زرد، قرمز یا طلایی دارند و موهایشان کهربایی، قهوه‌ای تیره، فندقی یا سبز است.

رنگ پوست سرد رایج‌تر است و راحت‌تر با لباس ست می‌شود،  ته‌رنگ صورتی یا گلرنگی دارد. رنگ موی افراد با پوست‌های سرد؛ آبی، بنفش‌آبیف نقره‌ای، زیتونی و خاکستری است. رنگ چشم‌هایشان آبی روشن، نقرآبی، سبزآبی، فیروزه‌ای، مشکی و قهوه‌ای سرد است. توجه کنید که ((گرم)) یا ((سرد)) به معنی ((روشن)) یا ((تیره)) نیست؛ بلکه به این معناست که رنگ پوستتان را براساس ته‌رنگش تعیین کنید.

از لحاظ ((گرمی)) و ((سردی))  در دنیای علم مقیاس‌های مختلفی مثل Fitzpatrick وجود دارد که می‌توانید بر اساس آن بسنجید. این مقیاس رنگ پوست را به شش دستۀ اصلی از تیره تا روشن تقسیم می‌کند که در تصویر زیر می توانید آن را ببینید. شمارۀ یک بسیار روشن و شمارۀ شش بسیار تیره است.

انتخاب رنگ لباس

انتخاب رنگ لباس

انتخاب رنگ لباس بر اساس فصل نیز مهم انتخاب رنگ لباس بر اساس رنگ پوست هست که دقیق‌تر از گرم و سرد است و رنگ پوست را به بهار؛ تابستان؛ پاییز و زمستان تقسیم می‌کند. تفاوت دسته‌بندی Fitzpatrick و دسته‌بندی فصلی این است که دسته‌بندی فصلی به تیرگی یا روشنی رنگ پوست کاری ندارد و براساس ته‌رنگ پوست، گرمی یا سردی آن را تعیین می‌کند.

تابستان و زمستان رنگ پوست‌های سرد و بهار و پاییز رنگ پوست‌های گرم هستند. هرکدام را جداگانه توضیح می‌دهیم. نکتۀ اول اینکه رنگ‌های کمی شامل قرمز روشن؛ صورتی روشن؛ بادنجانی و سبز کله‌غازی به همۀ پوست‌ها می‌آیند.

تابستان یکی از رنگ‌های سرد است و ته‌رنگ آبی، قرمز یا صورتی دارد. اگر رنگ پوستتان تابستانی‌ست، بلوزهای یاسی و روشن بپوشید و رنگ‌های روشن و خنثی با ته‌رنگ گلی انتخاب کنید. تابستان با زمستان منفاوت است. در افرادی با پوست تابستانی تفاوت رنگ چشم و مو با رنگ پوست اندک است. ملایم‌تر و روشن‌تر به نظر می‌آید. به همین علت این افراد باید رنگ‌های ملایم بپوشند. افراد با رنگ پوست سرد می‌توانند صدفی، یاقوت سرخ، یاقوت کبود و آبی اقیانوسی بپوشند. به طور کلی طیف آبی به این افراد بیشتر می‌آید. رنگ فلزشان نقره و طلای سفید است.

زمستان دومین رنگ سرد است و ته‌رنگ آبی، قرمز یا صورتی دارد. رنگ پوست افرادی با رنگ پوست زمستانی شیری، زیتونی(مدیترانه‌ای یا آسیایی) یا تیره(سیاه) است. این افراد باید از رنگ‌هایی با ته‌رنگ آبی استفاده کنند و لباس‌هایی با رنگ‌های تند مثل انواع سفید؛ سیاه؛ آبی دریایی؛ و قرمز با ته ‌رنگ صورتی بپوشند. نقره ای و خاکستری هم به این افراد می‌آید. تفاوت رنگ پوست زمستانی با تابستانی این است که تضاد رنگ پوست افرادی با پوست زمستانی با رنگ چشم و موهایشان زیاد است؛ بنابراین تندتر به نظر می‌آیند و می‌توانند لباس‌هایی با رنگ‌های بسیار متضاد بپوشند. پلاتین و نقره، فلزهای مناسب این رنگ پوست است.

بهار یکی از دو رنگ گرم است و افرادی با این رنگ پوست، ته‌رنگ طلایی دارند و معمولا کرمی یا هلویی‌اند. این افراد موهای گندمی یا قرمز توت‌فرنگی، چانه‌های گلی کک‌مکی و چشم‌های آبی یا سبز دارند. تفاوت عمدۀ افراد بهاری و پاییزی این است که پایۀ رنگ افراد بهاری زرد است؛ در حالیکه پایۀ رنگ پاییزی‌ها طلایی سیر است. به همین علت بهاری‌ها باید از لباس‌هایی با ته‌رنگ زرد بپوشند. بهاری‌ها در رنگ‌های گرم با پایۀ نارنجی مثل هلویی؛ گل اخری و مرجانی یا سایه‌های گچی جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

پاییز دومین رنگ گرم است. افرادی با پوست پاییزی، ته‌رنگ طلایی، گرم یا زرد دارند. این افراد باید لباس‌هایی با ته‌رنگ زرد بپوشند. رنگ‌های پاییزی معمولا گرم، ملایم و سیر هستند. قهوه، کاراملی، بژ، قرمز گوجه‌ای و سبز، بعضی از رنگ‌های پاییزی هستند. این افراد باید از طیف آبی مثل آبی دریایی و نیلی اجتناب کنند. این افراد در رنگ‌های  گرم مثل زرد نیز جذاب به نظر می‌رسند. رنگ‌هایی مثل   زیتونی، خزه‌ای زیبایی طبیعی این افراد را دوچندان می‌کند. طیف رنگ زرد به این افراد بیشتر می‌آید. طلا، برنز و مس، فلز مناسب این افراد است.

پوست‌های روشن در رنگ‌های تیره جذاب‌ هستند. پوست‌های متوسط در اکثر رنگ‌ها جذاب هستند و پوست‌های تیره در سفید صدفی و رنگهای روشن جذاب هستند.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2042 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *