انواع پارچه های ابریشم

در مطلب امروز مجله مد و پوشاک قصد داشتم در مورد کوتاهی یا بلندی لباس هایی که با پارچه های ابریشم تهیه می شوند مطلبی را برای شما آماده کنم، ولی به نظرم رسید بهتر است پیش از آن به انواع مختلف این پارچه ها بپردازیم و آنها را بشناسیم و موضوع کوتاهی یا بلندی آنها را به روز دیگری موکول کنیم.

پارچه های ابریشم

پارچه ابریشم

بافتن و کار کردن با پارچه های ابریشم در زمان های قدیم یک راز سر به مهری بود که این پارچه پر خرج و هزینه را تنها محدود به خانواده های متمول و اشراف زاده می کرد، اما با گذشت زمان دانش چگونگی تولید این پارچه مواج، گسترش پیدا کرد و موجب شد تا پارچه های ابریشم از یک امتیاز سلطنتی به یک کالای لوکس روزمره تبدیل شود.

انواع مختلف پارچه های ابریشم

تمامی انواع مختلف پارچه های ابریشم از پیله های کرم ابریشم بدست می آید، اما فرایند پردازش و بافت آن می تواند موجب تغییر شگرفی در ظاهر، شکل و احساس این پارچه بر روی دستان ما داشته باشد:

شرموز: ابریشم اطلسی موجهای همانند آب دارد که موجب مناسب بودن آن برای استفاده در لباس های شب می شود. با اینکه از پارچه شرموز اغلب در لباس هایی با برش مورب استفاده می شود، اما در انواع بلوزها یا حتی زیرپوش های زنانه هم مورد استفاده قرار می گیرد.

bias-cut-dresses2

نمونه ای از پیراهن های زنانه که در آن از برش مورب استفاده شده

silkblouse

بلوز زنانه با ابریشم شرموز

انواع پارچه های ابریشم

زیرپوش زنانه با ابریشم شرموز

کرپ دو شین: ارزش پارچه سبک و نرم کرپ دو شین به شکل بسیار زیبای آن است که در لباس به حالت چین دار از بالا به پایین قرار می گیرد. این پارچه درخششی ظریف همراه با بافتی ریز و زبر دارد. بدلیل مات بودن، اغلب برای لباس های رسمی استفاده می شود.

دوپیون: این پارچه زیبا ابریشمی از رشته نخ های دو لایه ابریشمی تهیه می شود. تفاوت در بافت پارچه به آن ظاهری نامنظم و متمایز می دهد. شق و رق قرار گرفتن این پارچه در دوخت، وزن بیشتر و درخشش بسیار زیاد، آن را تبدیل به انتخابی بسیار مناسب برای لباس های رسمی و شخصی دوز می کند.

فوجی: که از آن تحت عنوان ابریشم مخمل نما(فوق العاده نرم و لطیف) هم نام برده می شود، احساسی فوق العاده نرم به استفاده کننده می دهد. بافت مات و شکل قرار گرفتن و چین دار شدن این پارچه آن را تبدیل به انتخابی فوق العاده برای لباس های عادی و روزمره می کند.

حریر هابوتای: که از آن تحت عنوان ابریشم چینی هم نام برده می شود، بافتی بسیار مواج و براق دارد. از این پارچه اغلب در لباسهای مجلسی کوتاه یا ماکسی استفاده می شود.

چیفون: پارچه ابریشم چیفون که پارچه ای سبک و نیمه خالص (پارچه خیلی ظریفی نیست) است، به پیراهن ظاهری رویایی و بسیار زیبا می دهد. در حالیکه اغلب در تهیه انواع شال و روسری از آن استفاده می شود، اما خطوط مواج موجود بر روی این پارچه پیراهن ماکسی و بلند چیفون را هم بسیار زیبا می کند.

full-length-Women's-Chiffon-Dresses1

دو نمونه پیراهن ماکسی با ابریشم چیفون

Women's-Chiffon-Dresses2

نمونه پیراهن میدی با ابریشم چیفون

Women's-Chiffon-Dresses-3

نمونه پیراهن کوتاه با ابریشم چیفون

نویل: ابریشم نویل که گاهی به آن ابریشم خام هم می گویند، نسبت به دیگر انواع پارچه های ابریشم حالتی خشن تر و سخت تر دارد. سطح رویه این پارچه مات بوده و خودش را بصورت موج دار بر روی لباس نشان می دهد. اغلب لباس های تهیه شده از این پارچه نیز برای کارهای روزمره مناسب هستند، اما ظاهری رسمی ندارند.

شانتونگ: این پارچه هم همانند ابریشم دوپیون از الیاف نیم تاب تهیه شده، اما از ابریشم دوپیون نرم تر و سبک تر است. این پارچه همه کاره و تطبیق پذیر برای تمامی انواع لباس ها از لباس های رسمی گرفته تا مجلسی کوتاه یا ماکسی مناسب می باشد.

تافته: ابریشم تافته درخششی قابل توجه دارد. این پارچه بسیار زیبا، مخصوصا برای لباس های رسمی و مجلسی، لباس رقص یا لباس عروس مورد استفاده قرار می گیرد.

 صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 23137 بار !

4 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *