چطور اندازه های بدن خود را بدست آورید؟

اغلب زنان تا حدودی از اندازه های بدن خود اطلاع دارند، اما غیر از داشتن یک برداشت کلی، در برخی از موارد نیاز به دانستن اندازه های دقیق خود هستیم. البته اگر برای تهیه لباس به خیاط مراجعه کنیم که مشکل حل می شود، اما در صورتی که برای خرید کردن به سراغ فروشگاه ها برویم باید از روش صحیح اندازه گیری اطلاع داشته باشیم. در این مطلب بطور خلاصه به نکاتی در این رابطه اشاره کرده ایم، اما در مطالبی جداگانه در آینده برای شما خوانندگان مجله پوشاک و مد صفر یک ایران به تفصیل و بصورت تصویری در مورد چگونگی اندازه گیری برای خرید شلوار، بلوز، دامن و حتی لباس زیر مطالبی را خواهیم داشت. با ما باشید:

بطور کلی شما نیاز به دانستن اندازه های دور سینه، دور کمر، دور باسن و قد شلوار هستید. البته در مواردی ممکن است نیاز به بدست آوردن اندازه دور ران و قد بازو خودتان هم باشید.

زمانی که این اندازه های بدن را بدست می آورید حتما باید توجه داشته باشید که از یک متر پارچه ای یا پلاستیکی استفاده کنید، چرا که استفاده از متر فلزی که در اغلب خانه های موجود است، اصلا اندازه دقیقی که برای استفاده در رابطه با پوشاک قابل استفاده باشد را در اختیار شما قرار نمی دهد. توجه داشته باشید که در زمان اندازه گیری دور سینه، کمر و یا باسن حتما متر به صورت هم سطح با بدن شما قرار داشته باشد، یعنی نه خیلی چسبیده باشد و بدن شما را فشار دهد و نه بیش از حد شل و آویزان باشد. همچنین باید توجه داشته باشید که در حین اندازه گیری لباس بر تن نداشته باشید و متر دقیقا بر روی پوست بدن شما قرار بگیرد. نکته آخر، هر چند که شاید خیلی ابتدایی به نظر برسد، اما توجه داشته باشید که در این رابطه اصلا نباید به حافظه خود اطمینان داشته باشید، حتما قلم و کاغذی در کنار داشته باشید تا مرحله به مرحله این اندازه ها را یادداشت کنید.

اندازه های بدن

چطور اندازه های بدن خود را بدست آورید؟

دور سینه: یک سر متر را باید بر روی بلندترین قسمت سینه خود قرار دهید و متر را روی بدن خود خوابانده و محیط سینه را اندازه بگیرید. متر باید از زیر بغل، از روی تیغه های شانه یا همان کتف و پشت شما عبور کند و در جلوی بدن به سر دیگر متر برسد.

دور کمر: به همان صورت که برای دور سینه گفتیم می توانید دور کمر را اندازه بگیرید. فقط باید توجه داشته باشید که متر را باید بر روی کمر خود محیط کنید. دقیقا بر روی خط کمر، یعنی بالای ناف و پایین قفسه یا دنده های سینه متر را قرار داده و بر روی بدن می چرخانید. شکم خود را به سمت داخل نکشید که در این صورت اندازه شما اشتباه می شود. اگر در حالت ایستاده به سمت راست یا چپ گردش کنید، یک چین در پهلوی خود می بینید که این نقطه دقیقا همان جایی است که باید متر را قرار داده و به دور بدن محیط کنید.

باسن ها: در این قسمت باید محیط باسن خود را اندازه بگیرید. از یک طرف یک باسن شروع می کنید و متر را به قسمت پشت منتقل می کنید، سپس با عبور دادن از روی باسن دیگر به قسمت جلو و سپس انتهای دیگر متر می رسید. توجه داشته باشید که متر حتما باید در بزرگترین قسمت باسن شما قرار داشته باشد. برای اطمینان داشتن از اینکه متر در پشت دقیقا بصورت صحیح بر روی سطح بدن شما قرار گرفته است، توصیه می کنیم این کار را در جلوی یک آینه انجام دهید.

درز داخل شلوار: این اندازه عبارت از بالاترین بخش داخلی ران تا زیر قوزک پا می باشد. شما این اندازه را به دو روش متفاوت می توانید به دست بیاورید:

— با کمک یک همراه: در حالیکه یک شلوار به پا دارید، از یکی از دوستان خود بخواهید با متر اندازه زیر فاق تا زیر قوزک پا شما را بگیرید.

— بدون کمک یک همراه: اگر یک شلوار خوب و اندازه دارید (توجه کنید که این شلوار نباید در قسمت دور کمر زیاد گشاد یا تنگ باشد)، آن را بر روی زمین پهن کرده و به همین ترتیب با متر اندازه بین فاق تا لبه شلوار را اندازه می گیرید.

نکته: توجه داشته باشید که اندازه مناسب برای قد یک شلوار بستگی به اندازه پاشنه کفشی دارد که همراه با آن شلوار از آن استفاده می کنید.

ران: محیط پر ترین قسمت ران خود را باید اندازه بگیرید. برای این کار باید متر را دور ران خود از قسمت جلو به سمت پشت و سپس به قسمت جلو بپیچانید.

بازو: محیط بازو خود را باید اندازه بگیرید. برای این کار باید متر اندازه گیری را به دور پر ترین قسمت از بازوی خود از قسمت جلو به عقب و سپس دوباره به جلو بپیچانید.

قد آستین: برای گرفتن اندازه قد آستین باید از کمک یک نفر دیگر استفاده کنید، چرا که بدست آوردن این اندازه به تنهایی قدری سخت است. دست خود را بر روی کمر خود قرار می دهید (بصورتی که آرنج شما زاویه 90 درجه داشته باشد). سپس از میانه گردن خود شروع می کنید و سپس با خواباندن متر بر روی شانه، ادامه دادن در طول بازو تا رسیدن به آرنج و سپس رسیدن به مچ دست ادامه می دهید.

نکته: عموما بدست آوردن اندازه های بدن به تنهایی کار سختی است و شما نیاز به یک دوست یا یکی از اعضای خانواده برای کمک به شما در این امر دارید. اگر لباسی در خانه در اختیار دارید که کاملا جذب و چسبان بر روی بدن شما قرار می گیرد، اندازه گیری کردن از روی آن لباس بجای اندازه گیری کردن از روی بدن هم می تواند جایگزین خوب و مناسبی برای این موضوع باشد.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 10154 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *