خودت انجام بده: تزئین کفش باله با گل میخ

تزئین کفش باله با گل میخ

تزئین کفش باله با گل میخ

فکر رقص بالرین(رقص باله) از زمان مهد کودک در ذهن من بوده است، از زمانی که با دوستم تصمیم گرفتیم وقتی بزرگ شدیم این کار رو بصورت حرفه ای دنبال کنیم. هر چند که درد پا و ساعات طولانی تمرین در این رشته همواره چیزی بوده که بسیاری از دختران را از ادامه کار منصرف می کند، اما توتو(لباس رقص باله) و بر روی دو پا بلند شدن ها در کفش های ظریف صورتی رنگ آن چیزی است که هر دختر جوانی را وسوسه می کند تا حداقل برای دوره ای کوتاه آن را امتحان کند. از آنجایی که خودم هیچ وقت یک توتو نداشتم یا در یک کلاس آموزش رقص باله شرکت نکرده ام، داشتن کفش باله که با گل میخ تزئین شده باشند، به نظرم بهترین راه برای عملی ساختن رویای بالرین شدن بدون نیاز به بازگشت به سن 5 سالگی بود. مهمتر اینکه به نظرم رسید بجای هزینه کردن مبلغ زیادی برای تهیه این کفش ها به دنبال راهی برای تهیه آنها با هزینه بسیار کمی باشم، پس شروع به جستجو برای تهیه لوازم مورد نیاز خودم گرفتم.

تزئین کفش باله با گل میخ

ابزار لازم برای تزئین کفش باله

من سعی کردم یک کفش راحتی از بین کفش هایی که در بازار موجود است و البته از همه نظر به کفش های مورد استفاده برای رقص باله مشابه هست، پیدا کنم و چیزی که برای این کار پیدا کردم، نمونه کفشی است که در تصویر بالا می بینید، و همچنین تعدادی گل میخ یا به اصطلاح قپه هم در اندازه حدود 1.2 سانتیمتر برای روی آن تهیه کردم.  هزینه ای برای تهیه این لوازم صرف شد در مجموع حدود 100000 تومان برایم تمام شد. در حالی که خرید کفش آماده با این مشخصات هزینه ای بیش از 170000 تومان برایم ایجاد می کرد که می توانم بگویم با این کار هزینه را تقریبا به نصف کاهش دادم. در ادامه این مطلب از مجله پوشاک و مد صفر یک ایران روش تزئین را مرحله به مرحله برای شما با استفاده از عکس نشان می دهیم. پس با ما همراه باشید.

تزئین کفش های راحتی باله با گل میخ

کار گذاشتن اولین گل میخ بر روی کفش باله

از آنجائیکه گل میخ های نصب شده در ردیف اول به موازات گره موجود بر روی کفش قرار می گیرد، گل میخ میانه این ردیف را در ابتدای کار نصب کردم. من این گل میخ را بر روی کفش در جایی که به نظرم مناسب بود، قرار دادم و قدری فشار بر روی آن وارد کردم تا از خود بر روی چرم جا بیندازد تا راهنمایی باشد برای جایی که باید شکافی در آن ایجاد شود.

تزئین کفش باله با گل میخ

برش زدن و وارد کردن گل میخ های بعدی

با یک تیغ برش خیلی کوچک که اغلب در کارهای پزشکی هم مورد استفاده قرار می گیرد، بر روی چرم و در داخل لایه داخلی کفش و در جاهایی که به این منظور علامت گذاری کرده بودم سوراخ های کوچکی ایجاد کردم. فقط توجه کنید که فقط و فقط باید نوک تیغ خود را به این منظور وارد چرم کنید، حتی اگر سوراخ به اندازه کافی برای وارد شدن چنگک های این گل میخ ها بزرگ نباشد، چرا که به مراتب بهتر است این سوراخ ها کوچک تر باشند تا اینکه بزرگ باشند. زمانی که شروع به وارد کردن گل میخ ها می کنید، سوراخ های ایجاد شده خودشان کم کم شروع به گشاد شدن کرده و به اندازه گل میخ ها در می آیند.

تزئین کفش باله با گل میخ

محکم کردن گل میخ ها

در مرحله بعد چنگک این گل میخ ها را در برش های کوچکی با تیغ ایجاد کرده بودم فرو کردم. با برگرداندن لبه کفش به راحتی می توانستم جایی را که لبه این چنگک ها بیرون آمده اند، ببینم. با استفاده از یک انبر دست، دو چنگک را به هم فشار دادم، تا اینکه این دو چنگک خم شده و در داخل کفش به یکدیگر رسیدند. از آنجایی که تنها با استفاده از این روش و فشار انبر دست قادر به تخت کردن لبه آنها نبودم، سعی کردم گل میخ را بصورت عمودی در بین لبه های انبر دست قرار دهم و با فشار از بالا به سمت پایین، چنگک ها را در داخل کفش تخت کنم.

تزئین کفش باله با گل میخ

تزئین کفش باله با گل میخ

با ادامه دادن این کار بر اساس یک الگو مثلث شکل که در ذهن داشتم، این روش را برای دیگر گل میخ ها ادامه دادم تا اینکه هر دو کفش کامل شدند. این روش برای تزئین هر دو کفش در مجموع چیزی حدود 30 ساعت برای من زمان برد، صرفه جویی خوبی برای من به همراه داشت و در نهایت من را صاحب یک جفت کفشی کرد که تصور می کنم با خرید از بازار هم چیز آنچنان بهتری نسبت به این بدست نمی آوردم، حتی تصور می کنم نمونه ای که خودم تهیه کردم به مراتب بهتر از نمونه آماده بازاری باشد! تازه شاید پس از این یک جفت کفش مشکی هم برای خودم تهیه کنم . . .

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2152 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *