چگونگی تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

اگر  برای تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی تلاش می کنید و میخواهید خزی هم اکنون در دستان شماست را براحتی بشناسید بله  ، برای این کار راه و روش های مشخصی وجود دارد که به شما در این راه کمک می کند و ما به برخی از آنها در ادامه این مطلب از مجله پوشاک و مد اشاره کرده ایم:

1- به برچسب روی آنها توجه کنید. اگر خز مورد نظر شما در قالب یک لباس باشد، اغلب بر روی آن یک برچسب یا اتیکت قرار دارد که این برچسب اطلاعاتی را در مورد شکل و ذات آن فراهم می آوردم (البته با شرط اصالت این برچسب).

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

2- به نام برندهای مطرح توجه داشته باشید. اگر اطلاع دارید که برخی از برندها فعالیت های مرتبط با خز طبیعی یا خز مصنوعی دارند، این موضوع بخوبی می تواند در تصمیم گیری در مورد خز مورد نظر به شما کمک کند. با این وجود باید توجه داشته باشید که برخی از برند ها هم در زمینه تولید و عرضه خز مصنوعی و هم در زمینه خز طبیعی فعالیت دارند. به عنوان مثال، برندهای Abercrombie & Fitch، Aéropostale، Billabong، American Apparel، The Gap و  H&M همگی اعلام کرده و می کنند که از خز مصنوعی برای فعالیت های خودشان استفاده می کنند و برخی دیگر از برندها هم به دلیل برخی از ملاحظات در حال تغییر رویکرد خود نسبت به خز طبیعی و استفاده از خز مصنوعی هستند.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

3- به قیمت ها توجه کنید. خز طبیعی هزینه های بسیار بیشتری از خز مصنوعی دارد که همین موضوع موجب می شود تا استفاده کننده گان از آن بیشتر افراد ثروتمند و مسن باشند.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

4- بر روی خز دست بکشید و آن را لمس کنید. همه انواع خزهایی که برای فروش عرضه می شوند، بطور مناسب اتیکت نخورده و قیمت واقعی بر روی آنها درج نشده است. روش دیگر پی بردن به طبیعی یا مصنوعی بودن آن لمس و احساس کردن آن است:

– خز طبیعی: در لمس کردن خیلی نرم به نظر می آید، خیلی لخت است و چنان از بین انگشتان شما لیز می خورد که گویی در حال لمس کردن بدن گربه هستید.

– خز مصنوعی: احساسی زبر و زمخت و غیر طبیعی در لمس کردن آن دارید، در هوای مرطوب به دستان شما می چسبد و انگار که یک اسباب بازی ابری(از ابر پر شده) را لمس می کنید. اگر دستان شما عرق کرده باشد، به راحتی به دست شما می چسبد.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

5- با آتش زدن آن را امتحان کنید. لازمه این کار از دست رفتن قسمت کوچکی از خز مصنوعی با طبیعی شماست. 2 یا 3 رشته از روی این خز را بکنید. پس از قرار دادن آنها بر روی یک سطح ضد حریق (مثلا ظرف سرامیک)، کبریت روشنی را به رشته های خز نزدیک کنید. اگر خز طبیعی و واقعی باشد، بصورت سطحی شروع به سوختن کرده و بوی مو سوخته به مشام شما می رسد. اگر خز مصنوعی باشد، بوی پلاستیک آب شده را احساس خواهید کرد و پس از سوختن خیلی سریع تبدیل به یک توپ پلاستیکی گرد می شود.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

6- یک سوزن را در داخل خز (رشته ها و لایه زیرین آن) فرو کنید. اگر سوزن به راحتی فرو رود، این نشان دهنده مصنوعی بودن خز است، چرا که سوزن در داخل فضایی مصنوعی و دارای بافت های غیر طبیعی وارد شده است. اگر سوزن به سختی وارد می شود، یا در حین وارد شدن گیر می کند، می توان این گفت که این خز طبیعی است، چرا که در حال وارد کردن سوزن به چرم زیرین خز هستید که خز به آن متصل و ثابت است.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

7- به پشت خز دقت کنید. اگر قادر به دیدن پشت خز باشید، یا اگر بتوانید در قسمتی از آن شکاف یا چاکی ایجاد کنید و با چشم یا احساس دست در پی یافتن چرم طبیعی در پشت خز یا پارچه ضخیم بافته شده در پشت آن باشید، به راحتی می توان تشخیص داد که آیا این خز طبیعی است یا مصنوعی. همچنین ممکن است با جدا کردن رشته از هم با استفاده از دست قادر به دیدن لایه زیرین و نگهدارنده خز در زیر آن باشید.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

8- توجه داشته باشید که حدس زدن خیلی هم ساده نیست، مگر اینکه حدس و گمان خود را از طریق چند روش مختلف امتحان و ثابت کنید. چرا که همچنان که کیت وینسلت (بازیگر هالیوود) و یکی از طرفداران مدافعین کمپین ضد خز طبیعی یکبار گفته بود، اینکه فقط بگوییم یک خز، طبیعی نیست، پاسخ کاملی نداده ایم و باید حرف خود را در عمل نشان دهیم.

تشخیص خز طبیعی از خز مصنوعی

چند نکته تکمیلی:

توجه کنید خز استفاده شده بر روی دستکش، چکمه، ژاکت و کت های زمستانی که ضخامت خز بر روی آنها زیاد است، اغلب از خز طبیعی تهیه می شوند.

جدا کردن و بریدن خز مصنوعی با کیفیت خوب و مناسب اغلب خیلی سخت است. خیلی از تولید کننده گان و برندها به دلیل افزایش نگرانی مردم از رفتار بد و سوء استفاده از حیوانات برای استفاده در محصولات تمایل به استفاده از خز مصنوعی در محصولات خود دارند.

امروزه تشخیص دادن خز مصنوعی خوب از خز طبیعی کار بسیار سختی است. یعنی تنها نگاه کردن به آن یا لمس کردن آن کافی نبوده و نتیجه معقولی به شما نمی دهد. خز خوب مصنوعی در بسیار از مواقع شبیه به خز طبیعی بوده و خز طبیعی هم خیلی راحت می تواند با استفاده از رنگ های مصنوعی به صورتی در بیاید که قابل تشخیص دادن نباشد. البته متاسفانه باید به این موضوع هم اشاره کرد که به دلیل افزایش نگرانی و ناراحتی ها در مورد خز طبیعی، حجم بالایی از این خزها تحت عنوان خز مصنوعی اتیکت خورده و به فروش می رسند.

نگهداری از خز مصنوعی بسیار ساده تر از خز مصنوعی است.

اگر رنگ های عجیب و غریب مثل سبز بر روی آن استفاده شده باشد، به احتمال خیلی زیاد خز مصنوعی است.

اغلب خزهای مصنوعی از لایه و پوششی از جنسی شبیه به کتان در زیر کار برخوردار نیستند، که البته این موضوع برای همه موارد صدق نمی کند، یعنی نبود آن حتما دلیلی بر مصنوعی بودن آن خز نیست.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2836 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *