تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه رابهتر بدانیم

امروز می خواهم در مورد تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه برای شما خوانندگان مجله پوشاک و مد صفر یک ایران بنویسم. در واقع دلیل اینکه تصمیم گرفتم مطلبی را در این رابطه برای شما عزیزان آماده کنم، سوالی است که از طرف یکی از دوستان برای ما ارسال شده است:

“می خواستم ببینم میشه بطور خلاصه در مورد تفاوت های موجود بین کت های چهار دکمه و کت هایی که یک طرف دکمه دارند بگید و اینکه هر یک برای چه موقعیت هایی باید مورد استفاده قرار بگیرند.”

در واقع این سوال و اینکه جواب مناسب برای آن در چند خط کوتاه ممکن نبود، باعث شد که مطلبی را برای درج در مجله آماده کنم که همه شما از نکات مرتبط با آن استفاده کنید.

از شما پیش از هر چیزی اجازه می خوام که پاسخ دادن به این سوال را با قسمت دوم این سوال آغاز کنم. در واقع باید در پاسخ به قسمت دوم این سوال گفت که هیچ موقعیت یا مناسبی خاصی که استفاده از کت در آن ایرادی نداشته باشد، وجود ندارد که قادر به استفاده از یک کت چهار دکمه یا کت هایی که در یک طرف دکمه دارند، در آن نباشید.

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

کت چهار دکمه چیست؟

قبل از هر چیز باید به این نکته اشاره کنم که کت های چهار دکمه اغلب در قالب یک کت و شلوار مورد استفاده قرار می گیرند، هر چند که این مدل از کت ها را بصورت کت اسپرت یا همان بلیزر هم می توانید ببینید. اما نکته مهم این است که اگر برای کت های چهار دکمه از پارچه اسپرت استفاده نشود، بصورت کت تک قابل استفاده نیستند و برای رسمی تر شدن حتما نیاز به شلواری از همان شکل و طرح دارند.

البته مطمئنا هیچوقت فکر استفاده از کت چهاردکمه بلیزر همراه با یک شلوار جین به سر شما نمی نزند، چرا که کت های چهار دکمه اصولا قدری رسمی تر از کت های دیگر بوده و همراه با شلوار جین استفاده نمی شوند، اما از آنجا که پس از جنگ جهانی دوم استفاده از کت ها با دکمه های بصورت ردیفی بیشتر مرسوم شده و مورد استفاده قرار می گیرند، اغلب مردم از این نقطه تمایز بین دو مدل کت بی اطلاع هستند.

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

اجازه دهید در مورد تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه صحبت کنیم. اکثر ما مطمئنا با کت هایی که در یک طرف دکمه دارند، آشنا هستیم.

این دسته از کت ها در انواع یک، دو، سه، گاهی اوقات چهار  یا پنج دکمه دوخته می شوند که البته قصد ندارم در این مطلب به این دو مورد آخر بپردازم، چرا که مرسوم نبوده و به ندرت مورد استفاده قرار می گیرند. اما کت های تک دکمه – بیشتر برای محیط های رسمی کاربرد دارند – و  دو دکمه و سه دکمه ای که دکمه های آنها در یک ردیف ستونی قرار می گیرند، تقریبا 95% از کت هایی را که در تن مردم و در جامعه می بینید را تشکیل می دهند.

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

اما حالا کت های چهار دکمه ای که دکمه های آنها در دو ستون کنار هم قرار می گیرند؛ اولین نکته جالب در مورد آنها این است که میزان پارچه مورد نیاز برای دوخت از کت های دیگر بیشتر است، چرا که یک طرف کت باید بر روی طرف دیگر قرار گرفته و آن را بپوشاند. نکته متمایز کننده دیگر اینکه در این کت ها دکمه ها در دو ستون بجای یک ستون دیده می شوند. بطور معمول، ما یا این کت ها را در حالت چهار دکمه می بینیم که دو دکمه در یک طرف و دو دکمه دیگر در طرف مقابل آن قرار دارد یا اینکه شش دکمه در مجموع دارند که به همین ترتیب در دو طرف تقسیم می شوند و حالت کلاسیک و اصیل آن می باشد. حالت چهار دکمه این دست از کت ها قدری پس از معرفی و شناخته شدن حالت چهار دکمه آنها به دنیای مد معرفی شد.

در این بین باید ببینیم که کدام یک از دکمه ها بسته شده و تغییر می کنند. گاهی اوقات، در زمانی که سه دکمه در یک طرف و سه دکمه در طرف دیگر داریم، تنها دو جای دکمه برای کت در نظر گرفته شده است. گاهی اوقات هم تنها یک جای دکمه قرار دارد. زمانی که دو دکمه در هر طرف داریم نیز، گاهی دو جای دکمه تعبیه شده و گاهی تنها یک جای دکمه در نظر گرفته شده است. به هر حال وقتی که تنها یک جای دکمه داریم، نقشی که این یک جای دکمه بازی می کند این است که اجازه می دهد تا لبه برگردان یقه از قسمت پایین تر تا خورده و برگردد. این مدل اغلب برای مردانی مورد استفاده قرار می گیرد که می خواهند قد خودشان را بلند تر نشان بدهند. این یک جای دکمه باعث می شود تا خط افقی بلندتری در جلوی دید بیننده قرار بگیرد و قد فرد استفاده کننده از کت بلندتر به نظر برسد.

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

مثلا پرینس ادوارد، دوک کنت، در بین عموم اغلب با کت چهار دکمه ظاهر می شود که البته جا دارد در همین جا اشاره کنم که این دسته از کت ها زیباتر و خوش استیل تر هم هستند که خود یکی از مزایای پوشیدن کت های چهار دکمه (دو دکمه در هر طرف) می باشد. این دسته از کت ها از آنجایی که تعداد اندکی از مردم می توانند نمونه هایی از آنها را تهیه کنند، اغلب شیک تر و بهتر در نظر گرفته می شوند، خصوصا اگر کسی هم دوخته شده آنها را پیدا کند، اینکه اندازه و مناسب وی باشد، بسیار بعید است.

یکی دیگر از نکاتی که پس از دکمه ها موجب جلب توجه این دسته از کت ها می شود، لبه برگردان یقه و نوک تیز قسمت قوفانی این لبه ها می باشد که فقط در کت های به اصطلاح چهار دکمه که دو دکمه در هر طرف قرار دارد، دیده می شوند.

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

آخرین نکته ای که در رابطه با این دسته از کت ها می توان به ان اشاره کرد این است که این دسته از کت ها تنوع کمتری دارند، بنابراین مطمئنا موقعیت هایی وجود دارد که اگر بخواهید حالتی غیر رسمی تر داشته باشید، مطمئنا کت های با چهار دکمه که در هر طرف دو دکمه باشد، کمتر می بینید. به عبارتی استفاده از آنها در چنین مراسم هایی به نوعی ضد و نقیض است.

کت های اسپرت همچنان که از نام آنها مشخص است، اغلب چیزی هستند که از آنها موقعیت های غیر رسمی تر استفاده می کنند. هر چند که در بسیاری مواقع دیده می شود که از مدل کت های با چهار دکمه (دو دکمه در هر طرف) برای آنها استفاده می شود، اما بهتر است از این کت ها اسپرت در موقعیت های رسمی تر استفاده کنیم. بنابراین ترکیب کردن پارچه های اسپرت با مدل کت چهار دکمه شاید چیزی شبیه به مخلوط کردن آب و روغن با یکدیگر باشد که نتیجه در بر ندارد.

اما کت هایی که تحت عنوان کت بلیزر از آنها نام برده می شود، اغلب بصورت چهار دکمه دیده می شود که البته پارچه آنها هم به نسبت از کت های اسپرت حالت رسمی تر دارد و برای این طرح و مدل مناسب تر هستند.

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه

امیدوارم با این مطالب نکات خوبی در مورد تفاوت های کت چهار دکمه با کت های تک دکمه دریافت کرده باشید، اما هنوز یک نکته مهم دیگر باقی مانده و آن اینکه در زمان تهیه کت های شش دکمه، توجه که فرم قرار گرفتن این دکمه ها حتما و حتما بصورت Y انگلیسی و نه V باشد. تفاوت این دو با هم در این است که در حالت V دکمه های ردیف بالا با فاصله زیاد از هم قرار گرفته و با تغییر اندک نسبت به ردیف قبلی، در ردیف بعدی قدری به هم نزدیک می شوند، اما در دکمه های به حالت Y انگلیسی این دکمه ها در ردیف بالا به هم نزدیک تر بوده و در ردیف های دوم و سوم دقیقا بصورت ستونی در زیر هم قرار دارند. نکته اینکه ممکن است شما در نگاه اول تفاوت این دو را از یکدیگر متوجه نشوید، اما زمانی که آنها را به تن می کنید، دکمه های Y شکل زیبایی بسیار فوق العاده به شما می دهند که با دکمه های V شکل اصلا قابل مقایسه نیستند.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 3427 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *