تهیه الگوی تی شرت

امروز می خواهم در مجله صفر یک ایران به شما شیوه ی تهیه الگوی تی شرت را بر اساس یکی از تی شرت هایی که از قبل داشته اید نشان دهم.

این آموزش بخش اول از یک مجموعه سه بخشی است- می خواهم به شما اصول اولیه ی استفاده از یک لباس به عنوان الگو یا به اصطلاح خودمانی استفاده از “روبُر” را نشان دهم که چگونه با استفاده از یک تی شرت پسرانه تهیه می شود. سپس بخش دوم در مورد شیوه ی تغییر آن الگو خواهد بود و بخش سوم آموزشی در مورد ایجاد یک الگو از یک کت اسپرت خواهد بود – که بسیار پیچیده تر است.

همچنین در صورتی که سایز کودکتان 2-4T است و تنها یک الگوی تی شرت رایگان لازم دارید که با آن کار را شروع کنید به انتهای این آموزش بروید و آن را ببینید.

خوب، حالا که توضیحات اولیه را با هم خواندیم، بیایید شروع کنیم. آنچه لازم خواهید داشت:

 

سوزن ته گرد

مداد

ورق بزرگ – این ورق می تواند کاغذ کرافت، کاغذ بوچر، کاغذ رومیزی معاینه پزشکی یا حتی صرفا کاغذ پرینتر باشد که به یکدیگر با چسب متصل شده اند.

لباس برای رو برداری

یک تکه مقوای بزرگ – این مقوا می تواند هر جنس مقوای بزرگ باشد من فقط این نوع را که در تصوری می بینید می خواهم زیرا تا می شود و به صورت تمیزی نگهداری می گردد.

یک خط کش

یک متر اندازه گیری – ترجیحا پلاستیکی (سانتی متر)

قیچی

 تهیه الگوی تی شرت

تهیه الگوی تی شرت

 

ابتدا، کاغذتان را روی مقوا پهن کنید. سپس خطوط عمودی روی کاغذ بکشید. اینجاست که خط کش دقیقی که در بالا به آن اشاره شد بکار می آید- می توانید از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید زاویه های 90 درجه ایجاد کرده اید.

تهیه الگوی اولیه تی شرت

 

سپس، تی شرت را از نیمه تا بزنید، قسمت های جلو بیرون باشند. ابتدا از قسمت جلو الگوبرداری خواهیم نمود. مطمئن شوید درزهای پهلو (در صورتی که درزی وجود دارد) روی هم قرار گرفته اند، و درز های آستین ها و شانه بر هم منطبق شده اند. من برای اطمینان تی شرت را با ستجاق ته گرد از نیمه به هم متصل می کنم. سپس، قسمت جلوی وسط تی شرت را با خط عمودی تان تنظیم کنید، و سجاف آن را با خطوط افقی تنظیم کنید. با چند عدد سوزن ته گرد تمام تی شرت را به مقوا سوزن بزنید تا در محل قرار گرفته ثابت و بی حرکت شود.

تهیه الگوی تی شرت

تهیه الگوی تی شرت

 

لزومی ندارد اکنون نگران آستین ها باشید، در عرض یک دقیقه از آنها الگو برداری خواهیم کرد. سپس درز شانه و پهلوی تی شرت را روی کاغذ ترسیم کنید.

تهیه الگوی اولیه تی شرت

 

بسیار خب، تا حالا خیلی خوب پیش رفته ایم. اینجاست که روبُر به میان می آید- با استفاده از تمام سوزن های ته گرد که به تمام مقوا زده اید درز آستین و درز یقه را مشخص کنید- دو درزی که به آسانی نمی توانید ترسیم کنید زیرا پارچه ی دیگری در این مسیر وجود دارد. می توانید تی شرت را کمی بیشتر تا بزنید تا این درزها را ببینید و ترسیم کنید، اما خیلی دقیق نمی شود. برای لباس ساده ای مانند تی شرت این کار به خوبی انجام می شود، اما زمانی که با لباسی پیچیده تر مانند کت های اسپرت و دو دکمه سر و کار دارید این گونه نخواهد بود. لباس تان در حالیکه به آن سوزن زده اید، باید این گونه باشد:

تهیه الگوی تی شرت

تهیه الگوی تی شرت

 

سوزن های ته گرد را جدا کنید و یک طرح کلی ایجاد شده توسط سر سوزن (سوزنی) از درز های منحنی دارید. با اتصال نقاط با استفاده از یک مداد، می توانید درز را رسم کنید.

تهیه الگوی اولیه تی شرت

 

اکنون طرحی کلی از الگوی تی شرت را بدون تخصیص درز (به اصطلاح همان جای دوخت) در اختیار دارید.

تهیه الگوی اولیه تی شرت

 

با استفاده از خط کش دقیق و واضح، اکنون می توانید جای دوخت را اضافه کنید. می خواهم بجای 0.5 سانت جای دوخت، قدری بیشتر از 1 سانت اضافه کنم زیرا فضای بیشتری را به شما برای سرژ نمودن و آزادسازی درزها می دهد. برای درزهای منحنی مانند درز گردن (یقه) و آستین، به طور هم زمان مقدار کمی را ترسیم می کنم، دائما خط کشم را حرکت می دهم تا منحنی یکسانی را بکشم. همچنین می توانید این کار را با پرگاری که آن را با عرض  ½ تنظیم کرده اید انجام دهید و همراه با نقطه ی انتهایی منحنی را رسم کنید، و بگذارید انتهای مداد مجدد منحنی را به علاوه ی جای دوخت ایجاد و رسم نماید. همچنین افزودن جای دوخت به شما اجازه می دهد تا ترسیم تان را در یک خط راست و به طور منظم انجام دهید که در غیر این صورت همیشه نوعی ترسیم لرزان و نامرتب انجام خواهد شد.

تهیه الگوی تی شرت

تهیه الگوی تی شرت

به خاطر داشته باشید به درز جلوی وسط را اضافه نکنید، زیرا الگوی تی شرت را روی تای پارچه قرار خواهید داد تا یک تکه را برش بزنید. همچنین به یاد داشته باشید برای سجاف قدری بیشتر از 1 سانت (حدود 1.5 سانت) اضافه کنید، مگر اینکه در نظر داشته باشید از سجاف غیر از یک تی شرت به منظور دیگری، مجددا استفاده کنید یا صرفا بخواهید لبه ی پایینی را بدون برگرداندن آن سرژ نمایید. حالا تا اینجا کار الگوی قسمت جلو را دارید.

 

برای تهیه الگوی تی شرت قسمت پشت باید تمام مراحل الگوی قسمت جلو را انجام دهید. می خواهم تکه ی قسمت جلو را پس از اینکه آن را تهیه کردم برش بزنم و درزهای پهلو را در قسمت جلو و پشت مقایسه کنم قبل از اینکه الگوی قسمت پشت را تمام کنم. به این صورت می توانم مطمئن شوم همه ی درزها با هم مطابقت دارند، زیرا پارچه های کشباف تمایل به کش آمدن دارند، حتی زمانی که آنها را با سوزن ته گرد به هم و به مقوا وصل کرده باشید باید بسیار دقت کنید.

تهیه الگوی اولیه تی شرت

 

در برخی از آموزش های آنلاین یا غیر آنلاین می بینید که استفاده از همین تکه الگو را برای قسمت جلو و پشت یک تی شرت پیشنهاد می کنند. این الگو در صورتی به کار می آید که تنها قسمت جلو را الگوبردای کنید، اما من این کار را نمی کنم زیرا در صورتی که نگاه به تی شرت آماده بیندازید، همیشه یقه ی پشت بالا تر از یقه ی جلویی است و من دوست دارم این اندازه و تناسب رعایت شود. همانطور که گفتم، ما در آموزش های مجله صفر یک ایران اندکی دقیق و مشکل پسندیم و ترجیح می دهیم شما هم اینطور باشید.

 

برای آستین ها، دوباره خطوطی عمودی روی کاغذ ترسیم کنید. می دانم به دلیل زاویه ی دوربین این خطوط عمودی به نظر نمی آیند اما اطمینان داشته باشید که این ها عمودی هستند.

تهیه الگوی اولیه تی شرت

 

آستین ها را با سنجاق ته گرد به هم وصل کنید، مطمئن شوید تمام چین و چروک ها را صاف می کنید، و در نتیجه درزها در یک لبه قرار می گیرند، سجاف ها تنظیم می شوند و خط بالایی (بالاتنه) صاف است. آستین ها را با خطوط عمودی تان تنظیم کنید لذا بالای آستین منطبق با خط افقی و سجاف منطبق با خط عمودی است. سپس درز آستین را با سنجاق ته گرد رسم کنید و جای دوخت را همانطور که برای دیگر تکه ها انجام دادید انجام داده و اضافه کنید.

تهیه الگوی اولیه تی شرت

 

زمانی که کارتان تمام شد، سه تک الگو در اختیار دارید که به شکل زیر هستند:

تهیه الگوی تی شرت

تهیه الگوی تی شرت

برای یقه معمولا فقط زمانی که یک شانه را دوخته باشم دور گردن تی شرت را اندازه می گیرم و سپس تکه ای از پارچه را اندکی کوتاه تر از آن اندازه برش می دهم.

 

برای تعیین طول دور گردن برای این تی شرت، پس از دوختن یک شانه، دور گردن تان را اندازه بگیرید و سپس آن عدد را ضرب در 9 کنید تا طول دور گردن به دست آید. قبل از برش مطمئن شوید دورگردن کش می آید و از سر فرزندتان رد می شود. اگر فرزندتان سرش از حد نرمال و طبیعی بزرگتر است ممکن است بخواهید دور گردن را بزرگتر و باز تر برش دهید و طول و اندازه دور گردن را بیشتر کنید. اگر لازم است، الگوی تی شرت را بزرگ تر یا کوچک تر تهیه کنید، این مطلب را بررسی کنید.

مجله صفر یک ایران

نمایش 6368 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *