چطور در خانه واکس و نرم کننده چرم تهیه کنیم؟

به منظور پاک کردن چرک و کثیفی از رویه چرم (کفش های چرمی) نرم کننده چرم مناسب می باشد. این ماده کمک می کند تا چربی و انعطاف مناسب به چرم بازگردانده شود و وضعیتی مناسب و شیک داشته باشد. هرچند که امکان تهیه کننده این ماده از برخی از فروشگاه های معتبر وجود دارد، اما به راحتی قادر به تهیه کردن آن با برخی اقلام ارزان قیمت و ساده در خانه می باشید. برای این کار ادامه مطلب امروز از مجله پوشاک و مد صفر یک ایران را دنبال کنید.

روش اول: تهیه یک نرم کننده ساده

1- مواد مورد نیاز برای این کار را آماده کنید. به منظور تهیه یک نرم کننده که نرمی و رطوبت لازم را به رویه کفش بازگرداند، شما به موارد زیر نیاز دارید:

یک و نیم فنجان آب

نرم کننده چرم

یک چهارم فنجان روغن قلم پا گاو(قلم گاو را در آب جوشانده، پس از اینکه کاملا پخته شد، آن را صاف کرده و روغن را استفاده می کنید.)

نرم کننده چرم

سه چهارم فنجان صابون آیوری(Ivory Soap) ، برخی این نوع صابون را به نام صابون عاج فیل می شناسند که صابونی سفید رنگ است.

نرم کننده چرم

 نیم فنجان پارافین یا موم رنده شده

Make-Saddle-Soap-Step-1Bullet4

Make-Saddle-Soap-Step-2

2- آب را بجوش می آورید. سه و نیم فنجان آب را در داخل یک ظرف می ریزید و با استفاده از حرارت بالا آن را به جوش می آورید. زمانی که به نقطه جوش رسید، حرارت کم کرده و در حد متوسط نگاه می دارید.

نرم کننده چرم

3- صابون عاج فیل و موم یا پارافین رنده شده را به این آب اضافه می کنید. صابون عاج فیل رنده شده را به این آب در حال جوش اضافه می کنید و هم می زنید و  اجازه می دهید تا بطور کامل ذوب شود. سپس پارافین یا موم رنده شده را به این محلول اضافه می کنید و همچنان آنقدر هم می زنید تا آن هم در این آب ذوب شود.

نرم کننده چرم

4- آن را از روی حرارت برداشته و روغن را به آن اضافه می کنید. ظرف را از روی حرارت بر می دارید و روغن قلم گاو را که پیش از این تهیه کرده بودید به آن اضافه می کنید. همچنان این مخلوط را آنقدر هم می زنید تا بطور کامل مخلوطی یک دست داشته باشید و رفته رفته سفت شود.

نرم کننده چرم

5- مواد تهیه شده را در یک ظرف دیگر خالی می کنید. نرم کننده تهیه شده که اکنون قدری سفت شده است را به منظور نگهداری در یک ظرف دیگر خالی می کنید. پیش از استفاده از این صابون باید اجازه دهید تا بطور کامل سفت و سخت شود.

نرم کننده چرم

6- از نرم کننده تهیه شده استفاده می کنید. به منظور استفاده از آن بر روی کفش پیشنهاد می کنم این مطلب را مطالعه کنید.

روش دوم: تهیه نرم کننده چرم بر پایه چربی

نرم کننده چرم

1- مواد لازم برای این کار را آماده کنید. به منظور تهیه نرم کننده ای ساده و سنتی که بطور کامل و موثر چرم را تمیز و انعطاف پذیر کند، شما نیاز به ماده اصلی دارید. یک قالب گلیسیرین و مقداری سرشیر یا شیر خوراکی. همچنین به ظرفی مقاوم و غیرقابل نفوذ در برابر هوا برای حفظ و نگهداری محصول نهایی می باشید.

نرم کننده چرم

2- گلیسیرین را ذوب کنید. قالب گلیسیرین را خرد کرده در داخل ظرفی قرار دهید که قابل استفاده و قرار داده شدن در مایکروویو باشد. با حرارت متوسط به مدت 30 ثانیه به آن حرارت دهید و سپس آن را از مایکروویو خارج کرده و هم بزنید. این کار را در بازه های زمانی 30 ثانیه ای آنقدر تکرار کنید تا در نهایت گلیسیرن بطور کامل ذوب شود.

Make-Saddle-Soap-Step-9

3- شیر یا سرشیر را به آن اضافه کنید. شیر یا سرشیر را به گلیسیرین ذوب شده اضافه کنید و آنقدر آن را هم بزنید تا بطور کامل مخلوط شود. تقریبا به یک چهارم فنجان شیر یا سرشیر برای هر دو فنجان گلیسیرین ذوب شده نیاز دارید.

Make-Saddle-Soap-Step-10

4- مخلوط آماده شده را به داخل یک ظرف غیر قابل نفوذ در برابر هوا بریزید. مخلوط تهیه شده از گلیسیرین و شیر یا سرشیر را در اخل یک ظرف مخصوص برای نگهداری انتقال دهید تا سرد شود و به اصطلاح قبل از مصرف خودش را بگیرد. گلیسیرین استفاده شده مانع از فساد شیر یا سرشیر مورد استفاده می شود.

روش سوم: تهیه نرم کننده معطر چرم

1- مواد مورد نیاز برای این کار تهیه کنید. برای تهیه یک نرم کننده معطر و متبوع که برای تمیز و نرم کردن رویه اقلام چرمی یا چکمه های شما مورد استفاده قرار بگیرد، به موارد زیر نیاز دارید:

یک قالب صابون گلیسیرین

Make-Saddle-Soap-Step-11Bullet1

یک چهارم فنجان پاک کننده چرم (ترجیحا پاک کننده های شیمیایی)

Make-Saddle-Soap-Step-11Bullet2

چند قطره اسطو خودوس یا اسانس اکالیپتوس

Make-Saddle-Soap-Step-11Bullet3

Make-Saddle-Soap-Step-12

2- گلیسیرین را ذوب کنید. قالب گلیسیرین را  به چند قسمت خرد کنید و در داخل یک ظرف قابل استفاده در مایکروویو قرار دهید. به مدت 30 ثانیه به آن در داخل مایکروویو حرارت دهید و سپس آن را خارج کنید و مخلوط کنید. این کار را برای چندین بار با بازه های زمانی 30 ثانیه تکرار کنید تا گلیسیرین بطور کامل ذوب شود.

Make-Saddle-Soap-Step-13

3- پاک کننده چرم را اضافه کنید. یک چهارم فنجان پاک کننده چرم را به گلیسیرین ذوب شده اضافه کنید و آن را بطور کامل مخلوط کنید.

Make-Saddle-Soap-Step-14

4- اسانس مورد نظر خودتان (اکالیپتوس یا اسطو خودوس) را اضافه کنید. سه یا چهار قطره از اسانس انتخابی خودتان را مخلوط نرم کننده خودتان اضافه کنید و خوب آن را هم بزنید تا با هم مخلوط شوند.

اکالیپتوس یا اسطو خودوس گزینه های مرسوم و در دسترس برای این کار هستند، اما در صورت تمایل می توانید از موارد دیگر از قبیل ترنج، اسانس ساقه لیمو یا مریم گلی یا هر اسانس بو دار و متبوع دیگری هم استفاده کنید.

نرم کننده چرم

5- مخلوط تهیه شده را در یک ظرف غیر قابل نفوذ و مقاوم نسبت به هوا قرار دهید. مخلوط معطر و خوشبو تولید شده را برای نگهداری به داخل یک ظرف غیر قابل نفوذ و مقاوم نسبت به هوا قرار دهید. پیش استفاده صبر کنید تا این مخلوط خنک شده و به اصطلاح خودش را بگیرد.

چند نکته تکمیلی:

تمام موادی که در بالا برای استفاده به آنها اشاره شد از اغلب فروشگاه های سطح شهر قابل تهیه می باشند.

برای استفاده از این نرم کننده چرم می توانید مقدار اندکی از آن را بر روی یک پارچه نرم و خشک قرار دهید و به آهستگی آن را بر روی سطح چرم بکشید. به منظور پاک کردن مقدار اضافی و جذب نشده آن هم می توانید از یک پارچه نرم و خشک دیگر استفاده کنید.

هشدار:

روغن قلم پا گاو که در بالا به آن اشاره شد ممکن است موجب تیره شدن برخی از انواع چرم ها شود، پس از قبل از استفاده از نرم کننده ای که این روغن یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده آن است، به این نکته توجه داشته و ابتدا آن را در قسمتی از چرم که کمتر دیده می شود مورد استفاده قرار دهید.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 8493 بار !

2 پاسخ
  • گــــوگ شو
   گــــوگ شو گفته:

   سلام و خواهش میکنم .

   بله ولی لازم است که چند ساعت از مبل ها استفاده نشود و پس از آن نیز با یک دستمال خشک آنرا تمیز کرد .

   پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *