راهنمای خرید پلیور یقه گرد

پلیور یقه گردنوعی  ژاکت پشمی است که یقه ی  گرد و بسته ای دارد. پارچه ی بکار رفته برای یقه در اغلب موارد به صورت برجسته و مانند تکه ای جداگانه روی ژاکت دوخته می شود. این نوع از یقه ها را می توان در تی شرت ها، سوئیتشرت ها، و همچنین بلوز ها دید. این نوع از یقه ها یکی از ابتدایی ترین یقه های بدون دکمه هستند و از زمانی رواج یافتند که زیر پیراهنی های مردان نیروی دریایی ایالات متحده در خلال جنگ اسپانیا و امریکا با این طرح یقه دیده شدند. سربازان تی شرت هایی با یقه های تنگ را زیر کت های یونیفرم  شان می پوشیدند و زمانی که در مرخصی بودند کتهایشان را در می آوردند و تی شرتی که زیر کت ها بود دیده می شد. بعدها،  پارو زنان، قایق رانان و خدمه ی کشتی، این نوع ژاکت یقه گرد را ابداع نمودند و واژه ی یقه ایجاد شد. از آن زمان به بعد، این نوع ژاکت یقه گرد به یکی از لباس های اصلی در کمدهای لباس زنان و مردان تبدیل شده است. زنان به طور خاص از این ژاکت های یقه گرد به عنوان بخشی از لباس های کمد لباسشان در طول سال استفاده کرده اند. انتخاب ژاکت یقه گرد زنانه ی عالی در صورتی آسان است که خریدار اطلاعات اندکی در مورد پارچه، تناسب آن و مد داشته باشد. در این مطلب از مجله صفر یک ایران بیشتر در رابطه با این نکات می آموزیم:

راهنمای خرید پلیور یقه گرد

راهنمای خرید پلیور یقه گرد

پارچه های این ژاکت

این نوع از پلیور یقه گرد در انواع بسیاری از پارچه ها موجود است. به دلیل این تنوع بسیار زیاد، انتخاب پارچه ای که وزن مناسب و ایده آل برای هوا را داشته باشد حائز اهمیت است. اگر پارچه بسیار سبک باشد، هوا خنک خواهد بود؛ از طرفی دیگر، اگر خیلی سنگین باشد، خیس عرق خواهید شد. زمانی که پارچه ها را مد نظر دارید، به سمت الیاف طبیعی هدایت می شوید زیرا این الیاف طبیعی عمری طولانی تر دارند و نسبت به الیاف ساخته شده از مواد مصنوعی مانند نایلون، ابریشم مصنوعی، یا پلی استر بهتر هستند. گرچه پلیور یقه گرد دوخته شده از الیاف طبیعی گرانتر هستند، اما زمان صرف شده برای خرید آنها، ارزش قابل توجهی به همراه دارد.

 

پشم

پشم یکی از الیاف نساجی است که در معمول ترین حالت از گوسفند، بز، آلپاکا(نوعی پستاندار بومی آمریکا جنوبی) و خرگوش گرفته شده است و یک الیاف محبوب برای ژاکت ها به شمار می رود. انواع پشم هم در قیمت و هم چنین در ویژگی ها (نرمی یا زبری و غیره) متغیر هستند.

نوع پشم حیوان ویژگی ها
آلپاکا آلپاکا محکم، نرم و گرم، مناسب برای بافتنی
مرینو گوسفند ظریف با درخشندگی زیاد، سبک، جذب کننده رطوبت و ضد خارش
پشم بره گوسفند ظریف تر از پشم آلپاکا
پشم شتلند گوسفند خشن و زمخت، گرم، اما تا حدودی موجب خارش می شود
پشم موهر بز نرم و زیبا، مجلل و شیک، اغلب بسیار پرز دار و با دوام بسیار زیاد
پشم کشمیر بز مجلل و شیک، خیلی نرم، سبک، گرم، حساس و با عمر نسبتا زیاد
پشم آنگورا خرگوش نرم، سبک، گران و با بالاترین درجه حفظ گرما نسبت به بقیه انواع پشم ها

 

علاوه بر پشم، پارچه های دیگری هستند که در تولید پلیور یقه گرد بکار می روند:

 

پنبه

پنبه نیز ماده ی بسیار رایجی است که در تولید ژاکت بکار می رود. پنبه نرم و بادوام است. علاوه بر این، قابل تنفس و سبک وزن است و این مشخصه پنبه را به یک انتخاب بسیار عالی برای لایه بندی لباسی مناسب یک عصر خنک در فصل تابستان یا بهار تبدیل کرده است. پنبه در بیشتر ژاکت های یقه گرد خودمانی بکار رفته است اما می توان این نوع ژاکت را با لوازم تزئینی و دیگر متعلقات و لباس های مناسبی پوشید.

 

کتان

کتان در ژاکت هایی بکار می رود که در فصل گرم مورد استفاده قرار می گیرند، چرا که موجب سرد و خنک ماندن پارچه می شود. کتان سبک وزن است، نفس کشیدن در آن راحت است، و رطوبت بدنتان را دفع می کند. با توجه به این ماهیت، کتان زمانی که رطوبت دارد مستحکم تر است. با شستشو های مکرر، نرم و نرم تر می شود، و البته به راحتی چروک می شود.

 

ابریشم

یافتن پلیور یقه گردی که 100 درصد از ابریشم تولید شده باشد خیلی سخت است. معمولا ابریشم با دیگر پارچه ها ترکیب می شود تا ژاکت هایی نرم و بادوام را تولید کند. ابریشم درخشندگی و دلفریبی را به ژاکت می افزاید. همچنین گرما را به خوبی حفظ می کند لذا مانند یک عایق بکار می رود. علاوه بر این، ابریشم جاذب است، و این ویژگی ابریشم را به یک انتخاب بسیار عالی برای لباس هایی تبدیل می کند که در فصل هایی با هوای گرم تر استفاده می شوند.

 

پارچه هایی که از ترکیب الیاف مختلف تولید شده اند

اغلب پلیور یقه گرد ا از ترکیب یکی از موارد فوق الذکر تولید می شوند. اینکه ژاکت سبک و خنک باشد یا سنگین و گرم باشد بستگی به پارچه ها و الیافی دارد که با هم ترکیب می شوند. ترکیب ترمه (کشمیر)، ابریشم و پشم منجر به تولید یک ژاکت لطیف و دل فریب و مصنوعی می شود. در مقابل، ترکیب کتان و پنبه یک ژاکت با دوام تر، سبک تر، زبر و زمخت تر را تولید خواهد نمود.

 

چگونه یک پلیور یقه گرد را بر تن کنیم

قبل از خرید این پلیور یقه گرد نوع و شکل بدن فردی که آن را می پوشد، در نظر بگیرید. این نوع از ژاکت ها به خوبی بدن زنان با سایزهای مختلف را می پوشانند. و بر اساس اندام و تناسب، می توانند نقص های اندام را بپوشانند یا انجنای بدن را تشدید و برجسته سازند. به دلیل چسبندگی شان به اندام و یقه گردی شان، این نوع از ژاکت ها برای زنانی بسیار خوب هستند که گردن های بلند دارند، صورت هایشان کشیده است، سینه های کوچکی دارند، و شانه های افتاده ای دارند. یقه ی این ژاکت ها دارای هدفی خاص و قابل توجه است که این امر ظاهر و پنداره ای از شانه های پهن تر، گردن کوتاه تر، صورتی تپل تر و اندامی کامل تر را می دهد. پوشیدن این نوع پلیور یقه گرد با این مشخصات بدنی توجه چشم ها را بسوی شانه ها جلب خواهد نمود لذا فردی که آن را پوشیده دارای اندامی متعادل تر و با تناسب تر به نظر می رسد.

راهنمای خرید پلیور یقه گرد

راهنمای خرید پلیور یقه گرد

طول

این نوع از پلیور یقه گرد دارای آستین هایی با طول های مختلف هستند، مانند آستین کوتاه، آستین سه ربع، و آستین بلند. به علاوه، آنها در بدن هایی با طول مختلف نیز موجود هستند.

– – حلقه کمری (طول تا کمر): ژاکت یقه گرد حلقه کمری را با یک لباس رسمی تر بپوشید. پوشیدن یک پیراهن پشمی با همان رنگ مشابه یا رنگ دیگر را برای ایجاد تضاد بیشتر در نظر بگیرید.

– – طول تا باسن: یک جفت ژاکت یقه گرد با طول تا باسن همراه با یک شلوار جین شکل و ظاهری راحت و خودمانی را به شما می دهد.

– – طول تونیکی: یک ژاکت یقه گرد با طول تونیکی را همراه با یک ساپورت و یک جفت چکمه بپوشید تا یک لباس شیک و مطابق مد روز را داشته باشید.

 

 لوازم تزئینی (دیگر لباس ها و متعلقات)

سبک این نوع از ژاکت ها، نوع لوازم تزئینی را که مناسب استفاده هستند به شما دیکته می کند. موارد زیر را برای افزودن اندکی زیبندگی و یا دلفریبی به یک لباس در نظر داشته باشید.

 

شال ها: شال ها می توانند پاششی از رنگ را به یک ژاکت یقه گرد تک رنگ بیافزایند. شال ها همچنین می توانند به یک ژاکت یقه گرد مصنوعی اندکی نرمی ببخشند.

کمربند: با یک ژاکت یقه گرد با طول تونیک، یک کمربند باریک یا پهن می تواند تغییری در کل لباس از ترکیب خودمانی به ظاهری شیک و مجلسی ایجاد نماید. از طرفی دیگر، کمر بندها همراه با ژاکت هایی که طول آنها تا روی کمر است، می توانند بالا و پایی لباس را بهم رسانند.

طلاو جواهرات: جواهرات از گردنبندهای بلند و توپر گرفته تا کوتاه و ظریف می توانند یک لباس را مزین کنند. جواهرات این قدرت را دارند تا رنگ را از ژاکت خارج کرده یا موجب شوند یک ژاکت خودمانی و غیر رسمی تر شود.

کاپشن ها (کت های کوتاه) و کت های اسپرت: از یک کاپشن (کت) برگفته از کاپشن (کت) های نظامی، کاپشن با پارچه ى دنيم یا جین یا طرح جناغي، یا از یک کت اسپرت استفاده کنید تا با این نوع ژاکت متناسب بوده و جفت و جور شود.

 

مراقبت از پلیور یقه گرد

مراقبت از این پلیور یقه گرد زمانی که آن را انتخاب و خریداری می کنید حائز اهمیت است. مراقبت درست از آن موجب حفظ ظاهر آن شده و طول عمر اش را افزایش خواهد داد.

 

شستشو

برای اینکه این نوع ژاکت نو و جدید به نظر برسد آنهایی را که از مو حیوانات (پشم) تولید نشده اند با دست بشویید. از صابون نرم کننده مانند Woolite استفاده کنید و ژاکت را بصورت صاف پهن کنید تا خشک شود. اگر ژاکت تولید شده از مو حیوانات است، پس از چند بار پوشیدن یا در صورتی که چرک و کثیف شده است، آن را به یک خشکشویی ببرید.  اگر ژاکت دارای برچسب قابل شستشو در ماشین لباسشویی است لباس را پشت رو کنید تا از پارگی و در رفتگی و گلوله شدن جلوگیری نمایید.

 

نگهداری

چه این ژاکت را برای استفاده ی روزمره در طول یک سال نو نگهداریم یا آن را برای یک فصل خاص نگهداریم باید برخی از این نکات را که کمک می کنند تا ژاکت ها به بهترین شکل خودشان به نظر برسند در ذهن داشته باشیم:

— ژاکت را در کیسه های پلاستیکی مواد تمیز کننده نگهداری نکنید، زیرا نمی گذارد الیاف طبیعی تنفس کنند. در عوض آن را تا کنید و داخل جعبه (صندوق) های مقوایی یا صندوق چوب سدر (كه جامه هاى پشمين و خز را براى بيد نخوردن در آن قرار مي دهند) قرار دهید.

— بویژه ژاکت های پشمی را در صندوق چوب سدر نگهداری کنید یا همراه با تراشه های چوب سدر نگهداری کنید تا مانع شوید بید ها به پارچه آسیبی وارد کنند.

— در صورتی که ژاکت آویزان است، از چوب لباسی های نرمو پد دار استفاده کنید زیرا شکل ظاهری شانه های ژاکت را بهتر حفظ می کنند. هرگز از جوب لیاسی های سیمی استفاده نکنید زیرا سبب می شوند قسمت شانه های ژاکت بد شکل شوند.

— از یک برس به نرمی موی نوزاد برای از بین بردن کرک از روی  پلیور یقه گرد پشمی و کشمیری استفاده نمایید. با انجام این کار پرز ها و موها بدون وارد شدن آسیبی به کرک های لباس از بین می روند.

— از یک غلتک پرزی استفاده کنید تا پرز و مو را از ژاکت های پنبه ای و کتانی جدا کنید.

— گلوله های نخی پرز مانند را با یک تراشنده ی برقی مخصوص ژاکت بردارید. یا از یک تیغ یکبار مصرف برای تراشیدن ژاکت با استفاده از ضربات سریع، کوتاه و خفیف استفاده نمایید.

مجله صفر یک ایران

نمایش 1369 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *