روش هایی برای نگهداری لباس های زمستانی

پلو,ر کشمیر، کت پشمی و ژاکت کرکی اصل، لباس‌های خوبی هستند. اما نگهداری لباس های زمستانی فوت و فن‌های خودش را می طلبد. شستشو با ماشین مجاز است یا خیر، شستشو با دست صحیح است یا اصلا نباید آن‌ها را با دست شست و چگونه باید آنها را تا زد یا آویزان کرد.

برای افزایش عمر لباس‌های زمستانی، راهنمایی‌های سودمندی شامل چگونگی شستشوی پشم، کشمیر، کرک و مخمل و زمان شستشوی آنها و نحوۀ تا زدن یا آویزان کردنشان برایتان در این مطلب از مجله پوشاک و مد صفر یک ایران فراهم کرده‌ایم. با توجه به این مسائل، شیوه‌های زیر، آخرین و بهترین منبع نگهداری از لباس‌های زمستانی تا رسیدن زمستان بعدی هستند.

نگهداری لباس های زمستانی

نگهداری لباس های زمستانی

 نگهداری لباس های زمستانی باجنس کشمیر

 1. بر خلاف آنچه روی اتیکت این دست از لباس ها نوشته شده، اما بهترین روش شستشوی پارچۀ کشمیری، شستشو با دست در آب سرد با شامپو بچه یا شوینده‌ای سبک است تا لطافت لباس باقی بماند و تغییرات شیمیایی روی آن ایجاد نشود(توجه کنید که فقط باید دوبار در هر فصل آنها را بشویید).
 2. هرگز لباسی از جنس کشمیر را در حالی که خیس است از قسمت شانه آویزان نکنید. چون کش می‌آید. اگر می خواهید هنگامی که خیس است آن را بلند کرده یا جابجا کنید، حتما توجه کنید که آن را بصورت گرد و قلمبه شده بلند کرده و جابجا کنید.
 3. برای اینکه فورا خشک شود، از یک دستگاه مخلوط کن سالاد استفاده کنید تا آب اضافه را به سرعت از آن خارج کند. اگر مخلوط کن سالاد در منزل ندارید، پلیورتان را روی سطحی صاف پهن کنید و با حوله ای بر روی آن فشار آورید تا آب لباس به حوله جذب شود.
 4. همیشه پلیور کشمیریتان را از سه قسمت افقی تا بزنید تا خط تا در قسمت جلو لباس شما قرار نگرفته و دیده نشود.
 5. قبل از اینکه لباستان را برای زمستان بعد، در کمد بگذارید، تمیزش کنید. چون بید به بویی که بصورت عادی از لباس ما متصاعد می شود، از جمله عطر، غذا، دئودورانت و دود و … علاقمند است و به راحتی به سمت آن جذب می شود.
 6. اگر لباستان را خشکشویی می‌کنید، بلافاصله تمام لباسها را از محافظ پلاستیکی دربیاورید و در بین لایه های آن دستمال کاغذی قرار داده و در کیف یا جایی حاوی رایحۀ صدر نگهداری کنید.
نگهداری لباس های زمستانی

نگهداری لباس های زمستانی

کت، پلیور و شلوارهای پشمی

 1. در طول زمستان، کت پشمی را با لیف کتان یا برس جیر تمیز کنید تا پرز و خاک از سطحش پاک شود.
 2. اوورکت پشمی را از چوب‌لباسی چوبی محکم که در قسمت سرشانه آنها بزرگ و پهن است، آویزان کنید تا وزن اوورکت، باعث کشیدگی در قسمت شانه‌های آن نشود.
 3. کت پشمی نباید در کمد در بسته نگهداری شود. چون در معرض هوا بودن، موجب حفظ شدن بافت کت می شود.
 4. لکه‌های کمرنگ را با فشردن پارچه ای جاذب یا دستمال کاغذی آغشته به آب یا آب گازدار به آرامی از سطح پشم پاک کنید( نه با کشیدن پارچه روی سطح پشم).
 5. کت پشمی باید در آغاز و پایان فصل به صورت خشک تمیز شود. چرا آخر فصل؟ چون بید به رایحه‌هایی مثل عطر و دود و غذا علاقه دارد.
 6. جیب کت و شلوارهای پشمی را پس از هر بار پوشیدن، خالی کنید تا کشیده نشده و فرم خودش را از دست ندهد.
 7. اگر روی پلوور پشمی نازک، نوشته شده ((شستشو با دست))، می‌توانید آن را با برنامه ماشین‌لباسشویی تحت عنوان شستشوی دستی یا شستشو پشم با آب سرد بشویید.
 8. برای شستشوی دستی، از شوینده‌ای ملایم و آب ولرم استفاده کنید و لباس را 3 الی 5 دقیقه در آن بخیسانید. سپس در آب سرد آبکشی کنید. برای خشک کردن هم به آرامی آبش را با فشار دادن بگیرید و در سطحی صاف پهنش کنید. توجه کنید که برای این کار نیاز به پیچاندن یا فشار وارد کردن بر روی آن نیست.
 9. هرگز برای پشم از آب جوش یا سفیدکننده استفاده نکنید.
 10. برای خشک کردن، به آرامی آبش را بگیرید و روی سطحی صاف پهنش کنید. آویزان کردن، فرم لباس را از بین میبرد.
 11. بین هربار پوشیدن پلوور یا کت پشمی، 24 ساعت فاصله ایجاد کنید تا چین و چروکش برطرف شود و حالت ارتجاعی‌اش بازگردد.
نگهداری لباس های زمستانی

نگهداری لباس های زمستانی

ژاکت، جلیقه و پتوی پشمی

 1. استفاده از ماشین لباسشویی با در از جلو به جای استفاده از ماشین لباسشویی با در از بالا، نکته‌ای کلیدی است. چون ماشین لباسشویی با در از بالا به اجناس کرکی آسیب می‌رساند.
 2. از برنامه شستشوی ملایم ماشین لباسشویی استفاده کنید که لباس های شما را با آب گرم شستشو داده و سپس با آن سرد آبکشی می کند و در هر نوبت به میزان کافی از پودر صابون یا ماده شستشو استفاده کنید.
 3. بیش از حد نیاز از شوینده استفاده نکنید. ماده شوینده اضافی از نرم شدن و لطافت لباس جلوگیری می کند.
 4. اگر لباستان خیلی کثیف است، برنامه شستشوی ماشین را در میانه آن به مدت یک ساعت متوقف کنید تا لباس ها بخوبی خیس بخورد.
 5. برای اطمینان از شسته شدن کامل مواد شوینده، ماشین را دوباره در حالت آبکشی قرار دهید( بدون شوینده).
 6. خشک شدن باید به آرامی صورت بگیرد. چون گرمای زیاد، باعث ایجاد پوسیدگی و پارگی اقلام کرکی می‌شود.
 7. به هر حال به مقداری گرما نیاز دارید، در غیر اینصورت خشک شدن تا ابد به طول می‌انجامد.
 8. گرمای کم در برنامه استاندارد خشک‌ کن‌،برای اجناس کرکی موثر است.
 9. اگر پس از استفاده از برنامه استاندارد خشک‌ کن، لباسهایتان همچنان نمناک بودند، نا امید نشوید. خشک کن را با حرارت کمتر دوباره روشن کنید.
 10. برای جلوگیری از گوله شدن یا در هم پیچیدن لباس ها، همیشه سعی کنید همراه با لباس های خودتان یک یا دو عدد توپ تنیس در ماشین قرار دهید.
 11. حتی با قرار دادن توپ تنیس هم، توصیه می کنم در بین برنامه ماشین خشک کن، یک بار سعی کنید لباس ها را از یکدیگر با دست جدا کنید.
نگهداری لباس های زمستانی

نگهداری لباس های زمستانی

نگهداری لباس های زمستانی باجنس مخمل

 1. همیشه اتیکت روی لباس ها را بخوانید، چون بعضی از مخمل‌ها باید خشکشویی شوند و بعضی دیگر، از جمله مخمل با بافت فشرده، قابل شستشو با ماشین هم هستند.
 2. مخمل را هرگز اتو نکنید، چون بافت آن در هم فشرده شده و جای اتو روی آن باقی می ماند.
 3. می‌توانید برای برطرف کردن چروک‌های ملایم از بخار استفاده کنید. البته لباس را پشت و رو باید قبل از هر چیزی پشت و رو کنید.
 4. همچنین میتوانید مخمل چروک را در حمامی مرطوب آویزان کنید تا چروک‌هایش برطرف شود.
 5. هرگز مخمل را به صورت تا شده نگهداری نکنید. بین آن لایه هایی از دستمال کاغذی قرار داده و در کیف های مخصوص نگهداری از لباس بصورت صاف پهن کنید.
 6. مخمل به سادگی صاف می‌شود، پس هرگز به آن فشار وارد نکنید و آن را نکشید. اگر چیزی روی آن ریختید، با استفاده از یک پارچه مرطوب جذاب آن را تمیز کنید و اگر لکه‌ای باقی ماند، طبق دستور شستشو آن را بشویید.
 7. از استفاده از غلتک پرزگیر برای برطرف کردن پرزها، خاک و نخ از روی لباس مخمل، هراسی به خود راه ندهید.

مجله صفر یک ایران

نمایش 1313 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *