چطور زیورآلات نقره خودتان را تمیز کنید؟

نقره به عنوان فلزی در نظر گرفته می شود که کاربردهای مختلفی دارد و با درخششی ملایم و چشم نواز برای ساخت  زیورآلات نقره و جواهرات زیبا مناسب می باشد. اما متاسفانه، این فلز در برابر دیگر فلزات معمول که برای ساخت جواهرات مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار ظریف و شکننده است و به سرعت خط و خش و لکه بر روی آن ظاهر شده و رنگ آن تیره و کدر می شود. البته از آنجایی که این فلز بسیار شکننده و ظریف است، هرگونه تلاش برای تمیز کردن آن کاری بسیار دلهره آور است. با این وجود شما برای انجام دادن این کار نیاز به حرفه ای بودن یا استفاده از ابزار آلات گران قیمت ندارید. بنابراین به شما دنبال کننده گان عزیز مجله پوشاک و مد صفر یک ایران پیشنهاد می کنم برای این کار ادامه مطلب را دنبال کنید:

روش اول تمیز کردن زیورآلات نقره: استفاده از حمام نمک

زیورآلات نقره

زیورآلات نقره

1- یک فنجان آب داغ را در یک کاسه بریزید. میزان آب لازم برای این کار تنها باید به اندازه باشد که روی جواهرات شما را که در حال شستشو آن هستید را بپوشاند. این روش به عنوان یک پاک کننده ظریف بدون ایجاد سایش یا خراش بر روی نقره اقدام به پاک کردن آن می کند. اگر نقره های شما کمی تیره شده اند، حمام نمک باید بلافاصله موجب تمیز شدن و از بین رفتن تیره گی آنها شود.

— اگر در حال تمیز کردن تعداد زیادی از جواهرآلات در یک نوبت هستید، می توانید از آب بیشتری استفاده کنید، اما برای تنها یک قطعه جواهر باید از آب کمتری استفاده شود.

— اگر برای کار شما از سنگ های تزئینی استفاده شده است، پیش از این مطمئن شوید که فرو بردن آن در آب نمک تاثیر بدی بر روی آنها نمی گذارد. این محلول بر روی اغلب سنگ ها تاثیر بدی از خود بر جای نمی گذارد، اما اگر در حال تمیز کردن جواهرات بسیار حساس هستید، پیشنهاد می کنم برای این کار به یک فرد حرفه ای و با تجربه مراجعه کنید.

2- نمک و فویل آلومینیوم را اضافه کنید. یک قاشق چایخوری نمک را به آب داغ اضافه کنید و با یک قاشق آن را خوب هم بزنید تا بطور کامل در آب حل شود. یک برگه آلومینیوم برداشته و چند رشته از آن جدا کنید، سپس آنها را در داخل کاسه قرار دهید. ترکیب نمک و آلومینیوم با یکدیگر نسبت به تیره گی موجود بر روی سطح نقره واکنش داده و سطحی روشن و براق بجای تیره گی بر روی آن ایجاد می کند.

— تیره گی زمانی ایجاد می شود که سطح نقره با سولفور ترکیب می شود و تبدیل به سولفید نقره می شود که رنگ سیاهی دارد. زمانی که سولفید نقره در آب نمک با آلومینیوم واکنش نشان می دهد، واکنش شیمیایی بین مواد سولفید نقره سیاه را به رنگ درخشان نقره ای تبدیل می کند. زمانی که این محلول گرم باشد، مدت زمان این واکنش کمتر می شود.

— اگر نمک سفره در دسترس ندارید، می توانید بجای آن از جوش شیرین استفاده کنید. جوش شیرین هم ویژگیهای لازم برای انجام چنین واکنش شیمیایی را دارد.

زیورآلات نقره

 

3- جواهرآلات خود را در داخل محلول غوطه ور سازید. اجازه دهید تا این جواهرات به مدت 5 دقیقه در این محلول باقی بمانند. قدری آنها را تکان دهید و ببینید آیا تیره گی آنها در حال از بین رفتن است یا نه. زمانی که دیدید درخشش نقره بازگشت، نقره از داخل این محلول خارج کنید.

— اگر در حال کردن با نقره های خیلی تیره و کدر شده هستید، ممکن است نیاز به تکرار کردن دو یا حتی چند بار دیگر این کار داشته باشید. فقط توجه داشته باشید که محلول کاملا گرم باشد، چرا که اگر محلول شما سرد باشد، فرایند این واکنش بسیار آهسته تر اتفاق می افتد.

زیورآلات نقره

 

4- سپس نقره خودتان را با آب بشورید. کار نقره خودتان را به زیر آب روان خنک بگیرید تا نمک از روی آن شسته شده و پاک شود، سپس به آهستگی و با استفاده از یک پارچه نرم یا حوله میکروفیبر آن را خشک کنید. این قطعه جواهر باید همانند نقره نو و استفاده نشده بدرخشد. اگر همچنان اثری از تیره گی بر روی آن می بینید، این فرایند را آنقدر تکرار کنید تا بخوبی تمیز شود.

روش دوم: تمیز کاری کامل جواهر

زیورآلات نقره

زیورآلات نقره

1- یک واکس نقره بخرید. زمانی که تیره گی بر روی نقره ایجاد می شود، ممکن یک حمام نمک و آلیمینیوم به تنهایی برای از بین بردن آن کفایت نکند. واکس های مخصوص با فرمولاسیون ویژه جواهرات نقره بی خطر ترین گزینه شما برای براق کردن جواهرات نقره است، خصوصا اگر با یک جواهر عتیقه یا قطعه ای جواهر سر و کار دارید که طرح های پیچیده ای بر روی حک شده است.

— حتی واکس های مخصوص هم موجب برداشته شدن یک لایه از روی سطح نقره می شود، بنابراین زمانی که با قطعه حساس سر و کار دارید، بهتر است از خدمات یک فرد حرفه ای استفاده کنید.

— بجای خریدن واکس نقره از یک فروشگاه لوازم آرایشی یا …، سعی کنید آن را از یک جواهر فروشی معتبر تهیه کنید.

زیورآلات نقره

زیورآلات نقره

2- قدری از این واکس بر روی جواهرات خود بمالید. یک پارچه نرم و لطیف مخصوص واکس نقره یا ابر همراه واکس را قدری مرطوب کنید و قدری از واکس را بر روی آن قرار دهید. واکس را به آهستگی بر روی نقره بمالید. حتما توجه داشته باشید که فقط و فقط از یک حرکت رفت و برگشت و در یک خط مستقیم استفاده می کنید و از مالش یا ساییدن آن در حرکت دایره شکل اجتناب کنید، چرا که این کار می تواند موجب ایجاد خط و خراش بر روی سطح جواهر شود. فقط و فقط باید اجازه دهید تا واکس لایه ای از روی نقره بردارد و شما نباید روی آن را بسائید.

Clean-Your-Silver-Jewelry-Step-7-preview-Version12

3- جواهر نقره خود را با آب شسته و خشک کنید. آن را در زیر آب خنک و جاری آب بکشید. حتما توجه کنید که در طی این فرایند تمام ذرات باقی مانده از واکس از روی جواهر پاک شود، بنابراین واکس به فعالیت پاک کننده گی خود بر روی سطح نقره ادامه نمی دهد. با استفاده از یک دستمال نرم آن را خشک کنید.

زیورآلات نقره

4- استفاده از دیگر محصولات معمول خانگی را برای جواهرات کم ارزش تر و معمولی استفاده کنید. این مواد معمولا برای پاک کردن تیره گی های شدید کارآمد می باشد، اما ممکن است خسارات و صدمه هایی از قبیل خش افتادن یا گود شدن برخی از قسمت ها را موجب شود. بنابراین باید با مسئولیت خودتان این کار را انجام دهید.

— خمیر دندان را امتحان کنید. یک خمیردندان ساده و سفید رنگ را انتخاب کنید که امکانات سفید کننده خاصی نداشته باشد. یک دستمال نرم و مرطوب یا یک ابر مرطوب بردارید و قدری خمیر دندان بر روی آن قرار دهید، و به آرامی در حرکت هایی به سمت جلو و عقب ابر حاوی خمیردندان را بر روی جواهر نقره بکشید. خیلی آهسته این کار را انجام دهید و در هر مرحله ای که متوجه خش افتادن بر روی کار نقره خودتان شدید، کار متوقف کرده و آن را آب بکشید. همچنان که در طی کار دستمال یا ابر مرطوب شما سیاه و تیره می شود، قدری خمیردندان بر روی قسمت دیگری از آن قرار داده و کار را ادامه دهید. پس از این مرحله جواهر را به آهستگی شستشو داده و خشک کنید.

Clean-Your-Silver-Jewelry-Step-7-preview-Version13

— جوش شیرین هم ممکن است قسمت هایی از تیره گی های خیلی سرسخت را از روی جواهر شما پاک کند، اما بدون در نظر گرفتن خطر صدمه زیاد به نقره خودتان از آن استفاده نکنید. خمیری از آب گرم و جوش شیرین درست کنید و به آرامی آن را بر روی سطح جواهر خود بمالید و زمانی که تیره گی کار برطرف شد، آن را آب کشیده و بشورید.

زیورآلات نقره

زیورآلات نقره

زیورآلات نقره

5- غوطه ور کردن نقره را امتحان کنید. محلول های شستشو کننده تجاری که در فروشگاه ها عرضه می شوند بدون سایش سطح جواهر نقره شما قادر به حل کردن تیره گی سطح آن در خود هستند، هر چند که ممکن است لایه ای نقره را هم از روی آن بردارند. به همین دلیل، همواره باید از آنها به عنوان آخرین راه حل استفاده شود. برخلاف معنایی که از کلمه غوطه ور ساختن به ذهن می رسد، افراد حرفه ای به ندرت اقدام به غوطه ور ساختن نقره در این محصولات می کنند، حداقل به مدت زیاد این کار را نمی کنند. این محلول ها عموما خیلی تند و خشن هستند و بطور بالقوه مواد شیمیایی خطرناکی به حساب می آیند، بنابراین توضیحات همراه آنها را به دقت دنبال کنید و زمانی که شک دارید از راهنمایی و کمک یک فرد حرفه ای استفاده کنید.

صفر یک ایران – دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2014 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *