لباس غیر رسمی آقایان مناسب برای محل کار

پیش از این مطلبی جداگانه در مورد چگونگی پوشش رسمی آقایان برای محل کار ارائه کرده بودم، این مطلب نکاتی از همان جنس را برای لباس غیر رسمی آقایان در محل کار ارائه کرده ام. در آینده سعی می کنم با وجود اینکه که پوشش مناسب خانم ها در ایران دارای نُرم و استاندارد خاص جهانی نیست و همواره با محدودیت هایی مواجه است، اما مطلبی مشابه را هم برای آنها آماده کنم.

1- اگر در محیطی غیر حرفه ای مانند یک مرکز خرده فروشی، رستوران کار می کنید، لباس غیر رسمی بپوشید. لباس غیر رسمی همچنان باید کاملا حرفه ای به نظر برسد، اما دلیلی بر استفاده از کت و شلوار و کراوات در آن وجود ندارد.

— در رابطه با کلمه “لباس غیر رسمی” در کسب و کار بسیار محتاطانه رفتار کنید. چشم پوشی کردن از لباس رسمی به معنای استفاده از شلوار جین، کفش اسپرت و ورزشی و گرمکن نیست.

از استفاده و بکار بردن لباس های خیلی تنگ و گشاد خودداری کنید. لباس های غیر رسمی برای کسب و کار همواره باید بجای مد روز بودن تمیز، مرتب، منظم و کلاسیک باشد.

همواره می توانید از همکاران و سرپرستان بالاتر از خود در رابطه با چگونه غیر رسمی پوشیدن خود الگو بگیرید. به خاطر داشته باشید، با وجود اینکه محیط مورد نظر یک محیط غیر رسمی است، لباس پوشیدن بر اساس اصول و چهارچوب می تواند نشان دهنده علاقه شخصی شما نسبت به شغل و کار باشد.

لباس غیر رسمی

استفاده از لباس غیر رسمی برای محل کار

2- می توانید از یک پیراهن آستین بلند یا آستین کوتاه یقه دار استفاده کنید. پیراهن های مارک پولو Polo نیز در اغلب موقعیت های غیر رسمی کسب و کار قابل قبول هستند.

یک پیراهن سفید، آبی کمرنگ یا راه راه ساده مطمئن ترین راه برای این کار می باشد.

پیراهن ها حتما نباید شخصی دوز باشند، بلکه فقط همین که بیش از حد گشاد و جادار نباشند کافی است. اما با این وجود نیازی هم نیست که خیلی اندازه و دقیقا خاص بدن شما باشند، در این حالت هم مطمئنا شما همچنان ظاهری حرفه ای خواهید داشت.

هرگز  از پیراهن هایی با آرم و لوگو یا نوشته در قسمت جلو لباس استفاده نکنید.

تمامی پیراهن ها باید اتو شده باشند و بطور مرتب در داخل شلوار قرار بگیرند.

برخی از مشاغل غیر حرفه ای دارای یک یونیفرم یا لباس کار استاندارد هستند که همه کارکنان می بایست آن را بر تن داشته باشند. در حالیکه استفاده از چنین لباسی تنها شامل یک پیراهن متحد الشکل می شود، پیراهن شما همچنان به طور مناسب اتو شده باشد، اندازه مناسبی داشته باشد و در داخل شلوار قرار گرفته باشد.

لباس غیر رسمی

انتخاب پیراهن مناسب

3- از شلوار های اتو شده به رنگ خاکی با پارچه گاباردین و کتان استفاده کنید. شلوارهای رسمی خیلی لازم و ضروری نیست، هر چند که باز هم می توانند در کنار پیراهن های غیر رسمی مورد استفاده قرار بگیرند.

این شلوار ها نیازی به شخصی دوز بودن ندارند، اما نباید خیلی تنگ یا گشاد باشند. این لبه این شلوارها نباید بصورت دقیق تو گذاشته و مرتب شوند، اما همچنان لبه آنها در زمان حرکت کردن نباید بر روی زمین کشیده شود.

شلوارهای به رنگ مشکی، قهوه ای، آبی سورمه ای که در نیروی دریایی استفاده می شود و همچنین رنگ خاکی شلوار هایی هستند که به نسبت قابل قبول تر بقیه هستند. شلوار های مخمل نخی و راه راه هم همچنان مقبول هستند.

با وجود آنکه استفاده از شلوار جین هم در برخی از صنایع قابل قبول است، همواره سعی کنید پیش از شلوار جین یکی از موارد فوق را انتخاب کنید. همچنین همواره سعی کنید به دیگر همکاران و سرپرستان خود توجه داشته باشید و ببینید آیا واقعاً استفاده از شلوار جین در محیط کار مناسب و قابل پذیرش است؟ اگر هم از شلوار جین استفاده می کنید حتما از رنگ های تیره بجای رنگ های روشن و از رنگ و رو رفته استفاده کنید.

لباس غیر رسمی مناسب محل کار برای آقایان

انتخاب شلوار مناسب

4- از یک کت رنگ روشن اسپرت یا یک ژاکت با کیفیت عالی استفاده کنید. از یک کت و شلوار مشکی یا کت بلیزر استفاده نکنید، چرا که چنین لباسی بیش از حد رسمی است.

یک کت بلیزر (پشمی) به رنگ آبی سورمه ای تیره، کت اسپرت فاستونی راه راه، یک پلوور ساده با یقه هفت، یک ژاکت مخمل راه راه یا یک جلیقه را برای این لباس انتخاب کنید.

در زمانی که کت بلیزر (پشمی) استفاده می کنید، بهتر است سایز هایی را انتخاب کنید که خیلی هم به بدن شما چسبیده نباشد. همچنین در استفاده از جلیقه ها پلوور و ژاکت می توانید از اندازه های قدری گشاد تر یا آزاد تر هم استفاده کنید.

توجه داشته باشید که یقه پلوور اسپرت شما با یقه هفت خیلی پایین  به عبارتی یقه باز نباشد. این اندازه فقط باید در حدی باشد که یقه پیراهن شما قابل مشاهده باشد.

اگر از پیراهن های متحد الشکل استفاده می کنید، اغلب استفاده از یک پلوور یا ژاکت بر روی آن غیر ضروری است. اغلب محیط های که استفاده از یک پیراهن متحد الشکل را جزء سیاست های خود در نظر می گیرند، تمایل دارند این پیراهن ها در تن کارکنان آنها بخوبی قابل مشاهده باشد.

لباس غیر رسمی

انتخاب کت یا پلوور مناسب

5- از کفش هایی استفاده کنید که هماهنگ با لباس شما باشند، در عین حال راحت و رسمی به نظر برسند. از کفش های چرم مدل قایقی که در حقیقت نوعی از کفش رسمی بدون بند گشاد است، استفاده کنید.

لباس غیر رسمی

کفش چرم مدل قایقی برای پوشیدن با لباس غیر رسمی

از کفش های خیلی رسمی خودداری کنید، خصوصا اگر از شلوار هایی به رنگ خاکی در کنار پیراهن های آستین کوتاه استفاده می کنید. تضاد ایجاد شده بین آنها برای خیلی گیج کننده است.

کفش ها همچنان باید از رنگ های متنوع و مناسبی برخوردار باشند. آبی سورمه ای تیره، مشکی و قهوه ای گزینه های مناسب و قابل و قبولی هستند.

در برخی از موقعیت ها استفاده از برخی کفش های راحتی و ورزشی که برای موقعیت های مناسب کسب و کار و دفتری طبقه بندی می شوند نیز مناسب می باشد. این کفش ها اغلب به رنگ قهوه ای و یا تیره موجود می باشند.

در برخی از مشاغل غیر حرفه ای نیاز است که شما کار فیزیکی و دستی زیادی را انجام دهید (مثلا قرار دادن یا انبار کردن اقلام مختلف در یک انباری یا اتاق پشتی). در چنین موقعیتی استفاده از مدل های مختلف کفش های ورزشی می تواند نرم استانداردی در نظر گرفته شود. البته همیشه به خاطر داشته باشید که پیش از استفاده چنین کفش های به همکاران خود توجه کنید و از سرپرستان بخش های خود سوال کنید.

لباس غیر رسمی

انتخاب کفش مناسب

نکته: توجه داشته باشید که همواره تمام دکمه های پیراهن خود را ببندید تا ظاهری حرفه ای داشته باشید.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2458 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *