مدل هایی از انواع دامن

صدها سال است که هم مردان و هم زنان در سراسر دنیا از انواع دامن به عنوان بخشی از پوشش رسمی و غیر رسمی خود استفاده می کنند. با این وجود،انواع دامن ها هدف های مختلفی را در طی سالیان مختلف باز کرده و به شکل های مختلفی ظاهر شده اند. برخی از مردم تصور میکنند که در برخی از طرح های دامن احساس بهتری دارند و یا اینکه برخی از این دامن بازتاب بهتری از شخصیت آنها هستند. امروزه هر دو شکل از دامن هایی که در بالای خط طبیعی کمر قرار گرفته یا در پایین آن قرار می گیرند مد روز بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع دامن

 

از آنجایی که هر دو نوع این دامن های مد روز بوده و هر یک برای خودش کاربردهایی را دارد، در هر فروشگاه لباس چه بصورت آنلاین یا بصورت آفلاین که وارد شوید، نمونه های مختلفی از آنها را مشاهده می کنید. امام نکته جالب اینجاست که پوشیدن هر یک از این دامن ها مزیت های خاص خودشان را دارند. با آموختن در مورد انواع دامن ها، چگونه تعریف شدن آنها، مدل های موجب از هر یک، خریداران به راحتی متوجه تفاوت موجود بین این دو نوع شده و به راحتی می فهمند که چگونه، کجا و چه زمانی باید از هر یک از این دامن ها استفاده کنند. پس در ادامه این مطلب از مجله پوشاک و مد صفر یک ایران ابتدا به شناختی از دامن و انواع آن مختلف آن می پردازیم.

دامن چیست؟

اغلب دامن ها از یک اصول کلی و خاص پیروی می کنند و آن قرار گرفتن برشی بزرگ از پارچه به دور کمر است که تا پایین ادامه داشته و شکل یک تیوپ یا کوزه را به خود می گیرد. اغلب دامن به عنوان یک پوشاک زنانه در نظر گرفته می شود. با این وجود، در برخی از فرهنگ ها، مردان هم از دامن به عنوان پوشش استفاده می کنند. مثلا مردان اسکاتلندی گاهی اوقات از یک جامه چین دار به دور کمر خود برای نشان دادن هویت خودشان استفاده می کنند. با گذر زمان، دامن ها از چندین متر پارچه تکامل یافته و تنها به میزانی از پارچه رسیده اند که برای پوشش دادن پایین تنه بدن کافی باشد.

انواع دامن

انواع مختلفی از دامن وجود دارد. دامن کوتاه بر اساس قد آن قابل تشخیص است که در زمان ایستادن از روی کمر تا روی ران ادامه پیدا می کند. نمونه کوتاه تری از آن هم وجود دارد که به آن میکرو مینی گفته می شود. این مدل از دامن ها محصولات دهه 1960 میلادی هستند که در آن دوران خانم ها شروع به آزمون مرزهای جنسیت کردند. دامن هایی که تحت عنوان پودل اسکرت از آنها یاد می شود، در دهه 1950 تقریبا معروف و شناخته شده بودند. این نوع از دامن ها، دامن های بلندی بوده که از انواع دیگر دامن ها حالت محافظه کارانه تری داشتند، چرا اغلب بلندی آنها تا روی زمین یا مچ پا ادامه داشت و خیلی باز و به نسبت گشاد بودند.

دامن خمره ای

انواع دامن

دامن میکرو مینی

 

دامن های ماکسی از اولین حضور خودشان در بین مردم، باز اخیرا مورد استفاده بیشتر قرار می گیرند. این دامن های بلند بوده و اصلا به بدن نمی چسبند و قد آنها هم تقریبا تا روی زمین ادامه دارد. دیگر دامن هایی که به همین اندازه معروف و شناخته هستند، تحت عنوان دامن های فون شناخته می شوند که برخی به آنها دامن های مدادی می گویند. به عنوان مثال یک دامن اسکاتلندی حتما باید پیلی دار باشد. برعکس، یک دامن طرح پودل بدون داشتن تکه دوزی بر روی آن اصلا ظاهر زیبایی ندارد. اکثر فرم های دامن یا زیر خط طبیعی کمر قرار می گیرند یا بالاتر از آن قرار می گیرند. در جدولی که در ادامه می آیند، با انواع دامن و اینکه هریک آیا بالاتر از خط کمر یا زیر آن قرار می گیرند، آشنا می شویم.

انواع دامن

دامن ماکسی

انواع دامن

دامن با طرح پودل

 

منظور از دامن هایی که در بالای کمر قرار می گیرند چیست؟

محدود طبیعی کمر برای نفر، خصوصا خانمها، به قسمت بالای باسن و زیر قفسه سینه اطلاق می شود. پوشیدن دامن بصورتی که بر روی این قسمت از بدن قرار بگیرد، می تواند برای استفاده کننده از این دامن چنان اطمینانی حاصل کند که قسمت پایین شکم و باسن قابل دیده شدن نیست. به این منظور دامن هایی که در بالای این ناحیه قرار می گیرند و از آنها تحت عنوان های ویست اسکرت نام برده می شود چاره کار بوده و دامن های محافظه کارانه تری در نظر گرفته می شوند. برخی از مدل های قدیمی تر انواع دامن مانند دامن ها پودل یا فون از جمله دامن هایی هستند که بر روی خط طبیعی دامن قرار می گیرند.

انواع دامن

دامن خمره که کمر آن بالاتر از کمر طبیعی است

خانمها چگونه از این نوع دامن ها(که بالای ناحیه طبیعی کمر قرار می گیرند) استفاده می کنند؟

در سال های اخیر، خانمها و طراحان مد و لباس راه هایی پیدا کرده اند که از طریق آنها این دامن ها را از حد مرز عرفی تعیین شده برای آنها عبور دهند. مثلا در استفاده از این دامن ها از بلوزهای خیلی کوتاهی همراه با این نوع دامن ها استفاده می کنند تا باز هم قسمتی از پوست بدن در بالای شکم یا زیر قفسه سینه نمایان شود. برخی دیگر از دامن هایی بسیار تنگ و چسبان استفاده می کنند که بطور کامل برآمدگی های بدن بر روی باسن، پاها و شکم نمایان باشد.

انواع دامن

دامن طرح پودل

مزایا و معایب دامن هایی که در بالای خط طبیعی کمر قرار می گیرند، چیست؟

دامن هایی که در قسمت بالای کمر قرار می گیرند، خصوصا برای خانم های که بدن آنها انحناء زنانه زیادی دارد، بسیار شیک و مناسب است. این دست از دامن موجب برجسته تر شدن ناحیه کمر شده و باعث می شوند تا فرد استفاده کننده از آنها در مجموع لاغرتر به نظر برسد. این دسته از انواع دامن خصوصا موجب مخفی نگاه داشته شدن قسمت پایین شکم که اضافه وزن اکثر خانمها در آن بخش قرار دارد می شود. این دست از دامن ها همچنین مربوط به دوره یا زمان خاصی نبوده و جنبه محافظه کارانه ای دارند، هر چند که برخی از خانمها احساس می کنند که این دست از دامن ها قدری قدیمی و از مد افتاده هستند و تصور می کنند که با پوشیدن آنها شکل و ظاهری قدیمی می گیرند.

زیر کمر بالای کمر نوع دامن
بله بله دامن کوتاه
بله نه دامن ماکسی
نه بله دامن مدادی(خمره ای)
بله بله دامن فون
بله نه سارونگ
بله نه دامن حبابی
نه بله دامن با طرح پودل

منظور از دامن هایی که در پایین کمر قرار می گیرند، چیست؟

منظور از این دامن ها که در بخش پایین کمر قرار می گیرند، دامن هایی است که بر روی باسن  و چیزی در حدود 2 تا 4 سانت پایین تر از ناف قرار می گیرد که این موضوع کاملا بستگی به قد بالاتنه فرد دارد. البته نباید بر روی خط طبیعی کمر یا آنقدر پایین تر از آن قرار داشته باشند که موجب نمایان شدن کفل ها شوند. به همین دلیل که در قسمت پایین تری بر روی بدن قرار می گیرند، اغلب در بین مردم به عنوان دامن هایی شناخته می شوند که کمتر جنبه محافظه کارانه دارند. با توجه به شکل بدن فردی که از این دست از دامن ها استفاده می کنند، بخش هایی از بدن خصوصا شکم آنها ممکن است نمایان شود.

انواع دامن

دامن کوتاه

خانمها چگونه از این نوع دامن ها(که پایین ناحیه طبیعی کمر قرار می گیرند) استفاده می کنند؟

برخی از سبک های امروزی مد بر راحتی  سادگی استفاده از این دست دامن ها تاکید دارند که از جمله آن می توان به سبک لباس بوهمیایی به عنوان نوعی از زیبایی بی دردسر و زحمت اشاره کرد. پوشاک مناسب برای دوران بارداری اغلب از آنجایی که شکم خانمها در این دوران قدری بیرون آمده و برآمدگی پیدا می کند، شامل این طرح از دامن ها می شود، چرا که استفاده از مدلی از دامن که موجب بیرون زده شدن شکم خانم شود، بخوبی نشان می دهد که این خانم باردار بوده و اضافه وزن پیدا نکرده است. همچنین این دست از دامن ها چون محدودیت کمتری را برای خانم ایجاد می کنند، بنابراین راحتی و آرامش بیشتری برای آنها به همراه می آورند.

sarong1

سارونگ

توضیح: سارونگ نوعی دامن سنتی است که در مناطق وسیعی از آسیا و شاخ آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد. سارونگ بیشتر از سوی مردان مورد استفاده قرار می گیرد اما سارونگهای زنانه نیز در جنوب شرقی آسیا متداول هستند. سارونگ عمدتاً در رنگهای متنوع و طرحهای چهارخانه تهیه می‌شود.

Bubble-Skirt

دامن حبابی

مزایا و معایب دامن هایی که در پایین خط طبیعی کمر قرار می گیرند، چیست؟

همچنان که در بالا به آن اشاره شد، از آنجایی که این دست از دامن فشار کمتری را در قسمت شکم خانم ها ایجاد می کنند، بنابراین خانم ها تمایل بیشتری به استفاده از آن داشته و استفاده از آن در نظر آنها ساده تر است. همچنین چون به دلایل مشابه بیشتر جزء مدل های دامن روز به حساب می آیند و طرفداران بیشتری دارند، طراحان لباس هم سعی می کنند در کارهای خود از این طرح بیشتر استفاده کنند، که در نتیجه باعث می شود در نظر مردم طرحی به روز و مدرن به حساب بیاید. با این وجود این موضوع می تواند برای خانم هایی که در ناحیه شکم خود چرمی کمتری دارند، یک نکته منفی به حساب بیاید. چرا که در صورت همراه شن با یک بلوز چسبان و به اصطلاح فیت بدن بخش زیادی از قسمت شکم به سمت بیرون تمایل پیدا کرده و نمایان می شود و به اصطلاح جلب توجه می کند و البته راحتی و عدم محدودیت قابل توجه در حرکت در حین استفاده از این نوع دامن ها نیز خودش به نوعی مزید بر علت می شود که اندکی چربی و چاقی در قسمت شکم را بیش از اندازه در نظر دیگران بزرگ جلوه دهد.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2701 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *