منجوق دوزی روی کفش های از مد افتاده و قدیمی

برای منجوق دوزی روی کفش های از مد افتاده و قدیمی به چه ابزاری نیاز دارید . . .

  • یک جفت کفش سبک که رویه ای از جیر داشته باشند. رویه پارچه ای هم مناسب است، چون این رویه نقش نگاه دارندگی چسب را دارا می باشد. من برای این کار در پی تهیه یک جفت کفش به رنگ مشکی بودم، که در نهایت نتوانستم، و از این جفت بنفش رنگ استفاده کردم.
منجوق دوزی روی کفش

منجوق دوزی روی کفش

  • تور قیطان
  • پولک در اندازه ها و اشکال مختلف مانند برگ، قلب و … (ترجیحا باید بصورت رشته و به هم متصل باشد، همانطور که در شکل های بعدی می بینید، در غیر اینصورت خودتان باید بصورت تک تک آنها را بدوزید)
  • بدلیحات . . . من همچنین از چند دکمه ریز قدیمی هم استفاده کردم که ای کاش تعداد بیشتری از آنها داشتم.
  • چسب سنگ و قلمو
  • سوزن/نخ/قیچی

البته بجای دوختن می توانید تنها به چسباندن آنها بر روی کفش اکتفا کنید، اما من شخصا این کار را پیشنهاد نمی دهم، چون من این کار را برای فروش و یا برای مشتری آماده نمی کنم و خودم قصد پوشیدن آن را دارم و  . . .  راستش اینکه اگه در حین پوشیدن یکی از اینها از روی کفش بیوفته، میمیرم . . . =(

 

شروع

 کفش

تور قیطان تهیه شده را بر روی کفش خودتان پهن کنید.

کفش

این تور را به شکل U یا V برش دهید و البته در کناره ها قدری هم جای دوخت رها کنید.

 کفش

برش نهایی شما باید شبیه به چیزی مانند تصویر بالا باشد. برای راحت تر بودن کار می توانید از یکی از برش های خود به عنوان الگو استفاده کنید و دیگری را هم عین این نمونه برش بزنید.

کفش

یک بار دیگر برش های آماده شده را بر روی کفش ها پهن کنید تا از در نظر گرفتن جای دوخت اضافی برای آنها در تمامی قسمت ها اطمینان پیدا کنید. برای دوخت پولک ها از قسمت نوک پنجه کفش شروع کنید و آنها را بصورت رشته ای و البته شل با دست بر روی تور بدوزید. من از طرح حرف S انگلیسی استفاده کردم و در دوخت ها پیوسته این طرح را تکرار کردم.

 کفش

اولین ردیف دوخت شما باید چیزی شبیه به این تصویر باشد.

کفش

این کار را آنقدر ادامه دهید تا زمینه ای از پولک بر روی تور ایجاد شود.

 کفش

هر از گاهی با قرار دادن کار بر روی کفش، چک کنید و ببینید کار پولک دوزی شما مطابق با اندازه و شکل کفش پیش می رود؟

 کفش

حالا در این مرحله شروع به پر کردن فواصل موجود بین پولک ها با استفاده از دکمه های قدیمی، دانه های تزئینی و دیگر طرح های پولک بکنید.

کفش

در این مرحله بدلیجات دیگری که تهیه کرده اید را در لابلای کار استفاده کنید و سعی کنید لبه های آنها را با استفاده از پولک ها و دیگر اقلام استفاده شده مخفی کنید. اغلب این بدلیجات ظاهری خوب و مناسبی نداشته و اغلب و با قیمت بسیار پایینی قابل تهیه می باشند، پس مخفی کردن لبه های آنها به نظر زیبا تر می آید.

 کفش

پس از این مرحله کار شما باید چیزی شبیه به این تصویر باشد.

کفش

قلمو خود را بردارید و با آن میزان کافی از چسب را بردارید تا کار خود را در مرحله بعدی آغاز کنید.

 کفش

پنجه کفش و قدری از کناره ها را با چسب بپوشانید.

منجوق دوزی روی کفش

با دقت تور کار شده خود را بر این قسمت از کفش قرار دهید، و در قسمت های لازم قدری آن را بکشید تا لبه های کار شما با لبه های کفش دقیقا هماهنگ شود.

 کفش

چسب را به یک طرف کفش بمالید و تور کار شده خود را بر روی آن بچسبانید. توجه کنید که این کار را در هر مرحله تنها برای یک طرف کفش انجام دهید!

کفش

مجددا تور کار شده خود را بر روی کفش از اطراف بکشید تا لبه های آن در همه قسمت ها دقیقا لب به لب شود. کار نهایی باید چیزی شبیه به تصویر بالا باشد.

کفش

زمانی که چسب شما خشک می شود (یا اینکه برای صرفه جویی در زمان می توانید کار بر روی این کفش را رها کرده و به لنگه دیگر بپردازید) شما باید با دست شروع به دوختن آن دسته از بدلیجات و پولک هایی بکنید که شل هستند تا فضای خالی بین آنها کاملا پر شده و زیر کار شما اصلا دیده نشود. در این مرحله می توانید از اضافه کردن بدلیجات بیشتر در صورت لزوم با چسب هم استفاده کنید.

منجوق دوزی روی کفش

در این مرحله همانطور که در تصویر هم می بینید، من برای قسمت پاشنه قدری تقلب کردم و بجای دوختن پولکها، بطور مستقیم آنها را با استفاده از چسب بر روی کار قرار دادم.

 کفش

در هر بخشی که جای خالی می بینید با چسب پولک قرار دهید تا بطور یکدست کار پوشیده شود.

زمانی که چسب به کار برده شده خشک شد، شروع به دوختن پولک های چسب زده شده با دست بر روی تور نمائید تا از محکم بودن آن مطمئن شوید ( مطمئنا دوست ندارید کفش های شما در حین استفاده در جلوی مهمان ها از هم وا رفته و هر قسمت آن از بقیه جدا شود، غیر از این است؟).

همچنین مخصوصا باید در دوختن این پولک ها به پولک ها و لبه های تور در اطراف پاشنه توجه بسیار زیادی داشته باشید، چرا که این قسمت در راه رفتن بیشترین فشار را متحمل می شوند.

 کفش

من همچنین برای زیبایی بیشتر اقدام به دوختن چند مورد بدلیجات دیگر بر روی پولک های چسبیده شده بر روی پاشنه کفش کردم تا این قسمت هم دقیقا همانند دیگر بخش های کفش به نظر برسد. شما می توانید این مرحله را با مرحله قبل ترکیب کنید تا حجم کار دوخت توسط دست قدری کمتر شود.

منجوق دوزی روی کفش

اطراف تور را با قیچی تر و تمیز کنید.

 کفش

اگر کفش های انتخابی شما مشکی هستند می توانید از این مرحله عبور کنید. اما من با استفاده از یک ماژیک مشکی شروع به مخفی کردن تمامی نقاط بنفشی کردم که در زیر نور هنوز قابل تشخیص بوده و به اصطلاح تو ذوق می زدند.

اینه . . . کار آماده شده رو تحویل بگیرید و از آن لذت ببرید!!!

 کفش

منجوق دوزی روی کفش

منجوق دوزی روی کفش

منجوق دوزی روی کفش

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 4947 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *