نحوه ی شستن لباس پشمی

در روزهای اخیر به لطف فصل بهار و اینکه رفته رفته با گرم تر شدن هوا باید اقدام به جمع کردن لباس های زمستانی، نظافت آنها و نگهداری از آنها تا رسیدن مجدد فصل سرما کنیم، بیشتر سعی کردم مطالبی از این دست را برای شما در مجله پوشاک و مد صفر یک ایران آماده کنم که در مطلب امروز به موضوع نحوه ی شستن لباس پشمی پرداخته ام.

شستن لباس پشمی

نحوه ی شستن لباس پشمی

لباس های پشمی  خیلی آسان تغییر شکل می دهند و در صورتی که بدون توجه و مراقبت آنها را بشوییم از فرم خود خارج شده و دیگر مثل قبل قابل استفاده نیستند. از همه بدتر این لباس ها آب می روند و برایتان کوچک می شوند. در واقع عجیب نیست بعد از شستن یک ژاکت بزرگسال، یک ژاکت بچه گانه تحویل بگیریم! اگر نمی خواهید چنین تغییر شکلی را برای لباس های پشمی تان تجربه کنید خارج از لطف نیست دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

 

مراحل

1- مطمئن شوید لباس پشمی تان کثیف است و واقعا نیاز به شسته شدن دارد. بر خلاف کتان و مواد مصنوعی و دست ساز، لازم نیست پشم را زیاد بشوییم. حتی جوراب های پشمی را می توانیم بارها بپوشیم، اگر بگذاریم بین این پوشیدن ها خوب هوا بخورند. اصلا فکر نکنید ژاکت های پشمی تان باید فقط به این دلیل شسته شوند که دیگر لباس های تان را بعد از یک بار پوشیدن می شویید! لباس های پشمی تان را به آرامی فقط لکه گیری کنید و سپس خشک کنید و از اینکه با اندکی توجه و مراقبت و کم شستن شان چگونه دوام بیشتری می آورند متعجب و شگفت زده خواهید شد.

شستن لباس پشمی

شستن لباس پشمی

2- لباس های پشمی را به مدت چند ساعت قبل از شستن در آب سرد خیس کنید. این کار را تا زمانی انجام دهید که تمام الیاف لباس پشمی از آب اشباع شوند. این روش مانع آب رفتن لباش پشمی می شود.

خیس کردم لباس ها در آب

خیس کردم لباس ها در آب

3- اگر لازم است لکه گیری کنید. لباس های بسیار چرک مانند پوشش پوشک که بر روی پوشک برتن بچه می کنند، ابتدا باید با یک برس لکه گیری شوند. سعی کنید کثیفی را با برس از روی آنها رفع کنید، و آنها با استفاده از آب سرد تمیز آب بکشید (اگر این شورت ها یا به اصطلاح پوشش ها تنها اندکی با ادرار خیس شده باشند، فقط می توانید انها را آب بکشید، نه اینکه بشویید، یا اینکه فقط آنها را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شوند- یکی از خصوصیات خیلی مهم پشم قابلیت تمیز نگهداشته شدن نسبی آن بطور طبیعی توسط خودش است!).

شستن لباس پشمی

شستن لباس پشمی

4- از محصول و ماده ی تمیز کننده ای مناسب استفاده کنید. محصولات و مواد تمیز کننده ای هستند که بویژه برای شست وشوی لباس های پشمی تولید شده اند یا اینکه می توانید خودتان با مقدار کمی صابون رختشویی، صابون دست و صورت، یا صابون کاستيل (صابون ملايم و سفت داراي روغن زيتون و هیدروکسید سدیم)، آب و اگر می خواهید مقدار کمی روغن اسانسی (مانند اسطوخودوس) تهیه کنید. برای اینکه مانع تحریک لباس پشمی خیس شده در آب شوید، این ماده ی تمیز کننده را ابتدا در آب حل کنید. می توانید صابون را با آب داغ مخلوط کنید، سپس آن را در مقدار زیادی آب سرد بریزید تا صابون به خوبی حل شود. همچنین می توانید از شامپو بچه یا مواد شوینده ی ملایم استفاده کنید. فقط به این دلیل که مواد شوینده ی رختشویی برچسب «مناسب برای شستن لباس های پشمی» را در برند شان دارند، لزوما به این معنا نیست که برای شتستن این البسه ایمن و مناسب اند. هر صابونی که استفاده می کنید، مقدار خیلی کمی باشد، زیرا صابون موجب افزایش نمدی شدن لباس پشمی می شود.

استفاده از شوینده مناسب

استفاده از شوینده مناسب

5- شست شو در سینک با غوطه ور سازی و خیساندن و چلاندن لباسها، باید با دقت انجام شود و لباس پشمی را روی خودش نمالید، چون موجب نمدی شدن پوشاک پشمی شما می شود. اساسا گرما، چلاندن و مواد شوینده دشمنان انواع پشم محسوب می شوند، خیساندن و آب کشیدن لباس کثیف را هدف تان قرار دهید. خبر خوب و خوشحال کننده این است که پشم فقط با آب، بسیار راحت تمیز می شود.

شستن لباس پشمی

شستن لباس پشمی

6- اگر از ماشین لباسشویی استفاده می کنید، خیلی مراقب باشید. استفاده از ماشین برای شستن لباس پشمی می تواند تنها در صورتی درست باشد که نگذارید ماشین، لباس پشمی تان را زیاد تکان دهد و بچلاند. بگذارید ماشین از آب سرد و صابون (البته اگر از صابون استفاده می نمایید)، پر شود؛ می توانید بگذارید ماشین کار کند تا صابون خوب در آب مخلوط شود. لباس های پشمی را داخل ماشین بریزید، آنها را در آب فشار دهید، به آرامی آنها را به زیر و داخل آب فرو ببرید. بگذارید 30 دقیقه خیس شوند. ماشین را روی قسمت تخلیه ی آب تنظیم کنید، سپس آن را مجدد برای آب کشی پر از آب کنید حتی بدون اینکه آن را به کار اندازید. باز گذاشتن درب بالایی ماشین در اینجا کمک زیادی می کند. بگذارید آب کشی لباس های پشمی تمام شود و سپس دکمه ی خشک کن (چرخشی) را 2 مرتبه استفاده کنید.

احتیاط در استفاده از ماشین لباسشویی

احتیاط در استفاده از ماشین لباسشویی

7- خشک کردن لباس روی سطحی صاف پس از گرفتن آب اضافی آن در اندازه و شکل مورد نظر. رخت آویز تاشوی لباس در اینجا می تواند کمک کند. آب اضافی را با استفاده از یک حوله از طریق پهن کردن لباس روی حوله و تا کردن حوله بر روی آن به سبک رولت (رول نمودن حوله) و سپس به آرامی فشار دادنش بگیرید. سپس رول حوله را باز کنید و لباس را در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود.

شستن لباس پشمی

شستن لباس پشمی

نکات

کهنه های پشمی مکررا نیاز به شستن با روغن لانولين (روغن پشم گوسپند) خواهند داشت، این روغن طبیعی آنها را در برابر نفوذ آب (ولى نه رطوبت ناپذير كامل) مقاوم می نماید.

اگر بعد از شستن لباس پشمی لباس آب رفت، آن را کاملا با آب سرد خیس کنید و به اندازه ی قبلی بکشید، این کار کمک می کند تا موهای فر شده در آب شل شوند و سپس آن را آب بکشید. و صاف پهن کنید تا خشک شود.

هشدار

علاوه بر خراب کردن لباس پشمی تان، شستن لباس پشمی در ماشین لباس شویی می تواند ماشین را نیز خراب کند، زیرا کرک های پشم قابل جدا شدن بوده و توده های پشمی به هم فشرده ی سفتی را در داخل پمپ ماشین ایجاد می کنند. اگر می خواهید این روند را رابی تبدیل کردن الیاف یک لباس به حالت نمدی استفاده کنید،در صورت استفاده از ماشین لباس شویی،برای شستن لباس پشمی لباس را داخل کیسه ای قرار داده و سپس به داخل ماشین بیندازید، یا این که در داخل سینک، تشت، وان یا یک سطل لباس را بشویید.

آب داغ یا خشک کن گرم موجب آب رفتن لباس پشمی می شود و اندازه اش را کوچک خواهد کرد. حتی آب ولرم نیز خیلی داغ است.

مالش و چنگ زدن لباس پشمی نیز موجب خراب شدن آن می شود (یعنی لباس آب می رود (کوچک می شود) و از لباسی نرم و خوش بافت و دارای بافت با کیفیت به لباسی نرم تر و البته با بافت سفت تر تغییر شکل خواهد داد). صابون و گرما نمدین ساختن بافت لباس پشمی کمک خواهند کرد.

شلوارهای پشمی که بر روی برچسب آنها استفاده از خشکشویی قید شده را با استفاده از دست شستشو ندهید، چرا که بافت آنها نرم و نمدی شده و بیشتر شبیه به شلوارهای ورزشی می شود.

مجله صفر یک ایران

نمایش 2397 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *