پنج نکته ای که در زمان انتخاب لباس مهمانی باید در نظر گرفت

با توجه به تعداد سبک های لباس و گزینه های مختلف موجود در بازار انتخاب لباس مهمانی مناسب کاری استرس زاست. در گذشته لباس فقط در مغازه های لباس فروشی موجود بود؛ اما امروزه در سرار جهان به صورت آنلاین توسط طراحان ارائه می‌شود.اولین نکته انتخاب لباس میزان رسمی بودن یا نبودن موقعیت است. نکته بعدی رنگ پوست و فرم بدن برای انتخاب لباسی با رنگ و سبک مناسب است. در پایان، تنوع و هزینه نیز باید همانند روش‌های ست کردن لباس، در نظر گرفته شوند. با در نظر گرفتن این پنج نکته و یادگیری خرید لباس مهمانی که در ادامه این مطلب از مجله پوشاک و مد بیشتر به آن می پردازم، می‌توانید در کمترین زمان و با مناسب‌ترین هزینه، بهترین لباس را تهیه کنید:

 

1- قوانین انتخاب لباس براساس میزان رسمیت

اولین نکته در انتخاب لباس مهمانی، میزان رسمی بودن آن است. قوانین انتخاب لباس برای آقایان محدود است؛ در حالی که خانم‌ها در انتخاب حیطۀ گسترده‌تری دارند. هرچند تعدادی قوانین اصلی برای تعیین رسمیت لباس وجود دارد. قد، رنگ و جنس لباس، فاکتورهای تعیین میزان رسمی بودن لباس هستند. به طور کلی، برای مراسم رسمی، لباس شب بلند مناسب است. لباس‌های تا زانو، برای مراسم غیر رسمی مناسب است. بعضی مهمانی‌ها میانه هستند و به عنوان مهمانی نیمه‌رسمی شناخته می‌شوند.

رنگ

رنگ نیز یکی از فاکتورهای رسمی بودن است. معمولا رنگ‌های تیره و یکدست برای لباس شب مناسب هستند؛ در حالیکه لباسهای طرحدار معمولا غیررسمی در نظر گرفته می شوند. رنگهای خنثی مثل قهوه‌ای و خاکستری، متنوع‌تر هستند و برای مراسم‌های مختلف مناسب‌اند. یقینا، تطبیق‌پذیرترین لباس، لباس مشکی کوتاه است که به قدر کافی برای اکثر مراسم رسمی و شیک است.

جنس پارچه

به جنس لباس توجه کنید. پارچه‌های کتان( مخصوصا جین) بسیار غیر رسمی‌اند و برای مهمانی‌های میانه یا نیمه‌رسمی مناسب نیستند. جنس لباس مهمانی‌های رسمی، معمولا ابریشم، ساتن یا پارچه‌های براق مصنوعی، است. بنابراین اگر مهمانی رسمی است، ارزش پرداخت هزینۀ بیشتر را دارد.

لباس مهمانی

2- رنگ لباس مهمانی و رنگ پوست

تشخیص رنگ پوست در انتخاب رنگ مناسب، موثر است.  پوست‌هایی که رنگشان گرم است، با رنگ‌های خاکی مثل انواع زردها، قرمزها و قهوه‌‌ای‌ها زیباتر به نظر می رسند؛ در حالیکه پوستهایی با رنگ سرد با انواع آبی‌ها، سبزها و بنفش‌ها جذاب‌تر به نظر می‌رسند. هرچند استثناهایی در قوانین وجود دارد و بعضی مردم در گروه سومی به عنوان پوستهای خنثی قرار می‌گیرند. این گروه هم در رنگ‌های گرم و هم در رنگ‌های سرد، زیبا به‌نظر می‌رسند.

روشی ساده برای تشخیص اینکه رنگ پوستتان گرم، سرد یا خنثی است این است که به رگ‌های بازویتان نگاه کنید. اگر آبی بودند، رنگ پوست شما سرد است. اگر سبز بودند، رنگ پوست شما گرم است. روش دیگر این است که ببینید در لباس‌های سیاه و سفید جذاب‌تر هستید یا لباس‌های قهوه‌ای و صدفی. اگر در ترکیب اول جذابتر بودید، رنگ پوستتان سرد و اگر در ترکیب دوم جذاب‌تر بودید، رنگ پوستتان گرم است. قطعا گونه های مختلف رنگ برای انتخاب هنگام خرید لباس وجود دارند و ممکن است نوعی آبی یا بنفش برای پوست‌هایی با رنگ گرم، مناسب باشند. همچنین  لباس قرمز یا زرد برای خانمی با رنگ پوست سرد،  مناسب نیست. به خاطر داشته باشید که انتخاب رنگ مناسب، تنها نکته در خرید لباس مناسب برای مهمانی، نیست.

 

3- سبک لباس مهمانی و فرم بدن

نکتۀ بعدی در انتخاب لباس، به طوری که بدن فرد را زیبا نشان دهد، در نظر گرفتن فرم بدن شخص است. پنج فرم بدن مشخص می‌کند چه سبک لباسی برای چه فرم بدنی مناسب است. فرم‌ها شامل گلابی، مثلث وارونه، مستطیل، سیب و ساعت شنی است.

لباس مهمانی مناسب برای اندام گلابی

بدن‌های فرم گلابی، ران‌های پهن و شانه‌های باریک دارند. هدف برای این فرم بدن، کوچک جلوه دادن رانها و بزرگ جلوه دادن قسمت بالایی بدن است. برای لباس‌های یقه قایقی، دکلته و یقه بسته، به گردن و بازوها توجه کنید. لباس‌های کلوش، ران‌ها را کوچکتر نشان می‌دهند و لباس‌های دکلته، این فرم بدن را پهن‌تر نشان می‌دهند.

لباس مهمانی مناسب برای اندام فرم مثلث وارونه یا سه‌گوش

بدن‌هایی با فرم مثلث وارونه، شانه‌ها و سینۀ پهن و کمر و ران‌های باریک دارند. برای این فرم بدن، لباسی مناسب است که به ران‌ها توجه کند و آنها را زیبا نشان دهد. لباس‌های با کمر پهن مثل لباس‌های پرنسسی، دور کمر و ران‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. دامن بلند و رنگ‌های روشن در قسمت بالا، نیز همین اثر را دارند. از لباس‌های راسته دوری کنید، چون شانه‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

اندام مستطیلی

بدن‌های فرم مستطیل، شانه‌ها، کمر و ران‌های هم‌اندازه‌ای دارند. هدف برای این فرم بدن، ایجاد انحناست. با لباس‌های یقه گرد و یقه دلبری، لباسهای چین‌دار و لباس‌های چند دامنه این امر امکان‌پذیر است. سوتین اسفنجی نیز برای ایجاد بیشترین میزان انحنا، لازم و ضروری است.

بهترین لباس مهمانی برای اندام سیب مانند

اندام سیب مانند، شانه‌ها، سینه و کمر پهن و ران‌های باریک دارند. برای ایجاد تعادل در این اندام بهتر است کاری کنیم که نیم‌تنۀ بالایی بلندتر و ران‌ها پهن‌تر به نظر برسند. بدین منظور، از رنگ‌های یکدست به جای پارچه‌های طرحدار، کمربندهای پهن و یقه هفت که بالاتنه را کشیده‌تر نشان می‌دهد، استفاده کنید. لباس‌های بلند پرنسسی ران‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند، در حالیکه لباس‌های کوتاه و دامن، توجه را به جای شانه‌ها به پایین‌تنه جلب می‌کنند.

لباس مهمانی مناسب برای اندام ساعت شنی

افراد با اندام ساعت شنی، تناسب اندام دارند، اما به لباسی نیاز دارند که اندامشان را زیباتر نشان دهد. لباس نه چندان تنگ و نه چندان گشاد، بهترین گزینه است. لباس‌های یقه هفت دوبل، لباس‌های کمرپهن و لباس‌های کلوش نیز مناسب هستند.

 

4- تنوع و هزینه

تطابق و هزینه دو فاکتوری هستند که هنگام خرید لباس برای مهمانی، باید هماهنگ شوند. لباس بسیار تطبیق‌پذیری مثل یک لباس مشکی کوتاه، ارزش پرداخت هزینه دارد؛ چون برای مراسم مختلفی مناسب است. از طرفی دیگر، پوشیدن دوبارۀ یک لباس قرمز روشن بدون اینکه مردم متوجه تکراری بودن آن شوند، دشوار است. هنگامی که بودجۀ اندکی برای خرید دارید، به دنبال لباسی با کیفیت بالا و رنگ خنثی باشید که به روش‌های مختلف ست شود. برای مثال، یک لباس خاکستری کوتاه با کمربند پهن روی کمر نسبت به زمانی که با ژاکتی مشکی و کوتاه پوشیده شود، کاملا متفاوت به نظر می‌رسد. گل سینه‌ای رنگی یا سنجاق سینه، با افزودن رنگ به این لباس، آن را جالب‌تر می‌کند.

 

5- متعلقات دیگر

بسیاری از مردم  متعلقات را همزمان با خرید ل لباس مهمانی، خریداری می‌کنند و اگر مساله پول در میان نباشد، اینگونه خرید کردن ایده‌آل است. کفش، گردنبند، گوشواره، دستبند و کیف دستی، اجزای یک ست کامل هستند. اما برای یک لباس مهمانی جدید ، نیازی به همۀ اینها نیست. یکی از نکات مهم، چک کردن مرکز توجه ست است. اگر لباس خیلی ساده است، برای جلب نظر بیننده به یک نقطه، از یک جفت گوشوارۀ بزرگ استفاده کنید. اگر لباس، پر زرق و برق است، از جواهرات کوچک استفاده کنید.

اگر می‌خواهید در هزینه صرفه‌جویی کنید، بهتر است لباسی را بخرید که متعلقات آن را دارید. به این ترتیب می‌توانید به جای خرید لباسی ارزان با متعلقات جدید، پول خود را صرف خرید لباس مهمانی باکیفیت کنید.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 1718 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *