در خرید کت با آستین سه ربع چه نکاتی اهمیت دارد؟

یکی از مهمترین لباس ها در کمد لباس های هر خانم کت، ژاکت یا بطور کل لباس هایی با آستین سه ربع است که می توان از آنها تحت عنوان گنج مد و پوشاک نام برد. استفاده از یک کت یا ژاکت با آستین سه ربع، خصوصا در هوای سرزنده و با طراوت بهاری و همچنین سر و خنک پاییزی، چه در یک موقعیت رسمی باشد یا یک دیدار دوستانه و غیر رسمی، یکی از اقلام ضروری و غیر قابل چشم پوشی پوشاک به حساب می آید. مدگرای زیرک، محض تنوع چند گزینه خیره کننده را انتخاب می کند. این مدل لباس که اغلب در کنار هر چیزی از یک دامن ساده گرفته تا یک جفت شلوار جین، بسیار زیبا و جذاب است؛

در خرید کت با آستین سه ربع چه نکاتی اهمیت دارد؟

 

آستین سه ربع

کت آستین سه ربع

پیدا کردن اندازه مناسب

موارد بسیار محدودی هستند که می توانند احساس خوشایند ناشی از پوشیدن یک کت یا ژاکت بسیار مناسب و اندازه به شما انتقال دهند. استفاده از لباس های شخصی دوز توسط خیاط برای آن دسته از افرادی که بخوبی می دانند چگونه لباس آماده اندازه و مناسب خود را از بازار تهیه کنند به هیچ وجه ضرورت ندارد. تنها کافی است در زمان خرید این 4 نکته مهمی که در جدول زیر ارائه می شود را مد نظر داشته باشید:

شانه ها:

اگر لباس بیش از حد برای شما بزرگ باشد، موجب می شود که سرشانه لباس بصورت آویزان بر روی بدن شما قرار گیرد، بلند تر به نظر برسد و ظاهری درهم و برهم داشته باشید و به راحتی در زیر بند کیف چرخیده و ظاهری بد به خود می گیرد.

اگر لباس کوچکتر از اندازه شما باشد، حرکت و چرخش دست شما را محدود کرده و موجب می شود تا بازو شما بزرگتر از شانه های شما به نظر برسد.

مواردی که باید به آنها توجه داشته باشید: استفاده از لباس های با سرشانه پف دار یا اپل دار انتخابی فوق العاده برای خانم های لاغر یا با شانه کوچک می باشد.

قفسه سینه:

اگر لباس بیش از حد برای شما بزرگ باشد، قفسه سینه خیلی شل و آویزان قرار گرفته و انحناء بدن در این قسمت را به شکل بدی مخفی نگاه می دارد و موجب داشتن ظاهری شلخته و جعبه مانند می شود.

اگر لباس کوچکتر از اندازه شما باشد، لباس در قسمت قفسه سینه با بیش از حد کشیده خصوصا در قسمت کنار دکمه ها بسیار مد منظر و نافرم قرار می گیرد.

مواردی که باید به آنها در زمان دوخت  کت با آستین سه ربع توجه داشته باشید: خانم هایی که قفسه سینه درشت و بزرگی دارند برای راحت تر بودن اغلب لباس با یک سایز بزرگتر را برای خود انتخاب می کنند.

آستین ها:

اگر لباس بیش از حد برای شما بزرگ باشد، موجب می شود آستین در برخی از قسمت ها جمع شده و ظاهری شلخته و جعبه مانند به بدن شما بدهد.

اگر لباس کوچکتر از اندازه شما باشد، حرکت دست شما را محدود کرده و در حرکت دادن دست در قسمت پشت لباس احساس کشیدگی و تنگی می کنید.

مواردی که باید به آنها توجه داشته باشید: یک آستین سه ربع صحیح و بدون ایراد دقیقا باید تا زیر آرنج دست ادامه داشته باشد.

حلقه آستین ها:

اگر لباس بیش از حد برای شما بزرگ باشد، موجب محدود شدن حرکت دستان شما شده، در حرکت دادن دست محدودیت و کشیدگی را به راحتی در قسمت جلو سینه لباس احساس می کنید و ظاهری شلخته و جعبه مانند به بدن شما بدهد.

اگر لباس کوچکتر از اندازه شما باشد، در این قسمت از لباس پس از مدتی دچار ساییدگی و پارگی در قسمت زیر بغل لباس می شود.

مواردی که باید به آنها توجه داشته باشید: توجه داشته باشید که حلقه آستین خیلی گشاد یا خیلی تنگ موجب می شود لباس هایی که در زیر این کت یا ژاکت استفاده کرده اید به راحتی تغییر حالت داده، بصورت گوله شده در یک قسمت قرار بگیرند و در اولین نگاه مشخص شوند.

با توجه کردن به این 4 نکته ساده و در نظر داشتن آنها در هنگام خرید، انتخاب چندین لباس مختلف با آستین سه ربع برای فصول مختلف بسیار ساده و راحت می شود.

آستین سه ربع

کت آستین سه ربع

تشخیص کیفیت دوخت لباس

خواه کتی که انتخاب می کنید از جنس پشم و نخ باشد یا از جنس ابریشم، نکات بسیار زیادی در مورد دوخت و دوز و کیفیت تهیه این کت وجود دارد و این نکات و مسائل در هیچ لباسی به اندازه یک لباس با آستین سه ربع مهم و قابل توجه نیست. البته خوشبختانه با در دست داشتن چک لیستی همانند چیزی که در ادامه می بینید، پیدا کردن لباس با کیفیت خوب و مناسب کاری بسیار آسان می شود:

پارچه و الیاف: استفاده از پارچه های با کیفیت موجب داشتن لباس های با کیفیت تر و خوش فرم تر می شود. برای اطلاعات از جزئیات پارچه همیشه به اتیکت داخل لباس مراجعه کنید.

طرح و شکل: در برش زدن پارچه برای دوخت همیشه باید به طرح و شکل پارچه توجه کرد و قرار گرفتن بخش های مختلف را در کنار یکدیگر را با این طرح ها هماهنگ کرد.

نخ و بخیه ها: در زمان خرید به دوخت و بخیه ها حتما توجه داشته باشید که حتما بخیه ها همگی سفت و محکم باشند و نخی بصورت آزاد و رها شده در قسمتی از لباس وجود نداشته باشد.

رنگ نخ استفاده شده باید با رنگ پارچه همخوانی داشته باشد.

عموما هر قدر اندازه بخیه ها کوچکتر باشد، کیفیت دوخت لباس بیشتر است.

تو گذاشتن لب لباس و سردوزی: همواره در پی تهیه لباس هایی باشید که سردوزی مرتب و تمیزی داشته و در قسمت لبه های لباس که عموما نیاز به تو گذاشتن و برگرداندن لبه لباس وجود دارد، چین یا چروکی ایجاد نشده باشد.

البته سردوزی درست و بدون ایراد لباس تاثیری بر ظاهر لباس نداشته و از بیرون نمایان نیست و فقط نشان دهنده کیفیت دوخت لباس است.

آستر کشی: استر انتخاب شده باید مات و کدر باشد. دوخت محکم و بدون ایراد آستر به لباس یک باید غیر بابل اجتناب در نظر گرفته می شود. اندازه برش شدن آستر داخل لباس می تواند از کشیده شدن یا احیانا پاره شدن آن جلوگیری کند.

اتصال دهنده: اتصال دهنده ها مثل زیپ و دکمه و … باید بخوبی دوخته شده و بصورت دقیق متقارن با نیمه دیگر لباس باشند. توجه داشته باشید که برای کیفیت بالاتر لباس باید جای دکمه ها کوچکتر و در حد و اندازه دکمه استفاده شده باشد.

دقت و توجه داشتن به جزئیات و ریزه کاری ها کلید اصلی در پیدا کردن یک لباس با آستین سه ربع با کیفیت است که برای فصل ها یا حتی سالیان پیش رو برای شما باقی مانده و قابل استفاده باشد.

 

صفر یک ایران – دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2451 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *