هنگام مصاحبه کاری، چه رنگی بپوشیم؟

همۀ ما یک یا چندبار مصاحبه کاری داشته‌ایم و در حالی که صبح روز مصاحبه لباس‌هایمان را با دقت اتو کرده‌ایم، چند نفر از ما متوجه شده‌ایم رنگی که پوشیده‌ایم در واقع بطور ناخودآگاه کارفرمای آینده‌مان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟  برای لباس پوشیدن روز مصاحبه به طوری که نتیجه‌ای مثبت حاصل شود، هفت روش وجود دارد که در این مطلب از مجله صفر یک ایران به آنها اشاره کرده ام:

برای چه ارتباط برقرار می‌کنید؟

1- رنگی که میپوشید به صنعتی که برای آن مصاحبه کاری دارید و سمتی که به دنبال آن هستید، بستگی دارد. پس هنگام فکر کردن راجع به رنگ، به این نکته توجه کنید که برای چه ارتباط برقرار می‌کنید. اگر برای سمتی در یک صنعت یا محیط محافظه‌کار می‌روید، رنگی تیره مثل آبی سیر انتخاب کنید که قابل اعتماد محسوب می‌شود و آن را با بالاپوش روشنی مثل انواع سفید که حس خنکی و تازگی دارد و نشان دهندۀ منضبط بودن شماست(هرچند گاهی بی‌مزه و ملال‌آور به نظر می‌رسد)، یا آبی روشن که دوستانه و امن است یا سبز که تازه و اطمینان‌بخش است، ست کنید. ترکیب روشن/تیره رنگ‌ها شما را به عنوان چهره‌ای مقتدر و متخصص در حیطۀ خودتان نشان می‌دهد.

2- اگر می‌خواهید ارتباط با شما راحت‌تر به نظر برسد، سایۀ متوسطی از آبی یا ترکیب سبز و آبی انتخاب کنید که تضاد کمتری دارد و شما را دوستانه و مصالحه‌کار نشان می‌دهد.

مصاحبه کاری

مصاحبه کاری

3- از پوشیدن رنگ‌های نارنجی، زرد و بنفش در محیط‌های محافظه‌کار اجتناب کنید؛ چون خلاقانه‌تر و ریسک‌دار ترند. رنگ صورتی نیز یکی دیگر از رنگ‌های مملو از مشکلات بالقوه در نظر گرفته می شود. این رنگ را به ظرافت و پرورش(که در بعضی جایگاه‌ها موثر است) مربوط می‌دانیم، اما خیلی از افراد، این رنگ را ناخودآگاه (متاسفانه) نشانۀ ضعف محسوب می‌کنند؛ نکته‌ای که شما نمی‌خواهید در مصاحبه به طور ضمنی انتقال دهید.

4- مشکی قدرتمند است، اما لزوما بهترین گزینه برای روز مصاحبه کاری نیست، چون مانع ایجاد می‌کند و غیر دوستانه است؛ مگر اینکه آن را با بالاپوش آبی( که حس اعتماد ایجاد می‌کند) ست کنید. به جای مشکی، انتخاب سایه‌ای از خاکستری را در نظر بگیرید که قسمت تیره‌ترش شخص را حرفه‌ای و با ظاهری قابل اطمینان و بدون خشونت مشکی نشان می‌دهد.

5- سایه‌های تیرۀ قهوه‌ای برای مشاغل کمکی، موثر است. قهوه‌ای، رنگ اعتماد، بی قضاوتی و عمل‌گرایی است، اما برای مشاغل اقتصادی و مدنی مناسب نیست.

6- قرمز، رنگ قدرت است، جون احساس انرژی را می‌رساند و ما را تحریک می‌کند. اگر دقت نکنید( و در تیپ خودتان میزان زیادی از این رنگ را بکار ببرید) تکبر را می‌رساند، اما اگر جثه‌تان کوچک است، خجالتی هستید یا بسیار ساکت، این رنگ کمک می‌کند دیده شوید و به خاطر سپرده شوید.

7- به طور کلی، رنگ‌های روشن، مطبوع به نظر رسیده و موجب جلب توجه به شما می شود، اما ممکن است برای شما بهترین انتخاب برای روز مصاحبه نباشند، چون حس اعتماد را منتقل نمی‌کنند؛ مگر اینکه در بخش خدمات کودک کار کنید که در این بخش، این رنگ مناسبتر از مشکی و دیگر رنگ‌های تیره، است.

قبل از انتخاب لباس روز مصاحبه کاری، به این فکر کنید که برای چه و با چه کسی ارتباط برقرار می‌کنید. مطالعات نشان داده‌ است، شخصی که لباس رنگی پوشیده را بهتر از شخصی که سیاه و سفید پوشیده، به خاطر می‌آوریم؛ بنابراین افزودن رنگ به تیپ و ظاهر شما به جای تیپی با رنگ کاملا خنثی، کمک می‌کند مصاحبه‌گرتان شما را بهتر به خاطر بیاورد.

روز مصاحبه کاری، چه رنگی بپوشیم؟

ژاکت:

سورمه‌ای القاء کنندۀ اعتماد و قابل اتکا بودن

طوسی القاء کنندۀ شهرت و آرامش

قهوه‌ای القاء کنندۀ  ثبات و در دسترس بودن

بلوز:

سفید القاء کنندۀ تمیزی و طراوت

آبی القاء کنندۀ دوستی و امنیت

سبز القاء کنندۀ اطمینان بخشی و پایداری

قرمز القاء کنندۀ انرژی و حرارت

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 1352 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *