پاک کردن لکه خون تازه از روی لباس

در این مطلب می خواهم قدری در پاک کردن لکه خون تازه بنویسم که البته برای برخی موضوع حساسی هم هست. پاک کردن لکه های خون زمانی که بر روی پارچه ثابت می شوند کار واقعا سخت و دشواری است. بطور کلی بهترین گزینه شما برای داشتن لباسی تمیز همانند زمانی که هنوز لک نشده است، پاک کردن آن قبل از خشک شدن کامل خون است. البته روش های مختلفی برای پاک کردن لک خون تازه و یا لک خون خشک شده از روی لباس وجود دارد که در این مطلب از مجله پوشاک و مد فقط به روش های مناسب برای پاک کردن لک خون تازه پرداخته ام. و پیش از این نیز در مطلبی در مورد روش های مختلفی برای پاک کردن لک آدامس از روی شلوار جین برای شما نوشتم.

پاک کردن لکه خون تازه

پاک کردن لکه خون تازه

1- لباس را با آب سرد شستشو دهید. این آسان ترین روش برای راحت شدن از دست لک خون تازه است و اگر خیلی فوری به آن اقدام کنید اغلب مفید واقع می شود. اگر این لکه بر روی پارچه ای قرار دارد که قابل جابجا شدن و شستشو در زیر شیر آب نیست، مثل روکش مبل، فرش یا … استفاده از یک پارچه تمیز و یک ابر را توصیه می کنم.

به هیچ وجه از آب گرم استفاده نکنید – چرا که آب گرم باعث می شود لک خون بیشتر از قبل داخل الیاف پارچه فرو رود و کاری از دست شما بر نیاید.

پاک کردن لکه خون تازه

پاک کردن لکه خون تازه

2- سپس از پراکسید هیدروژن یا همان آب اکسیژنه استفاده کنید. این روش تنها بر روی خون تازه موثر واقع می شود. فقط قبل از استفاده از این ماده توجه داشته باشید که استفاده از این مواد بر روی پارچه خود ممکن است سفید شدن قسمتی از پارچه شود، الیاف برخی از پارچه ها را ضعیف کنید و یا حتی خودش موجب ایجاد لکه هایی بر روی پارچه شود، چرا که درصد و غلظت آب اکسیژنه بسیار قوی تر از وایتکس معمولی مورد استفاده در خانه ها می باشد. بنابراین با دقت و احتیاط زیاد از آن بر روی لباس خود استفاده و البته توصیه می کنم قابل از استفاده کردن از آن در ناحیه لک شده آن را بر روی قسمت از لباس مورد استفاده قرار دهید که کمتر در معرض دید قرار دارد. توجه داشته باشید که آب اکسیژنه حتی بر روی پارچه هایی که به اصطلاح مملوء از خلل و فرج است (مانند پارچه جیر) هم بخوبی اثرگذار می باشد.

آب اکسیژنه را بر روی لکه بریزید. اگر از آن بر روی پارچه های ظریف استفاده می کنید، حتما قبل از استفاده آن را با 50% آب محلول کنید تا از غلظت آن کاسته شود. اگر با استفاده از ابر آن را بر روی لباس یا محل لک انتقال می دهید، دقت کنید که این محلول به اطراف لک سرایت نکند.

این کار را چندین بار دیگر تکرار کنید تا زمانی که لک بطور کامل از روی پارچه حذف شده یا به شدت کمرنگ شود.

سپس بطور عادی آن قسمت با آب و صابون مورد شستشو قرار دهید.

راه دیگر هم خیساندن لباس بطور کامل در یک ظرف حاوی آب اکسیژنه و نگاه داشتن آن برای 15 تا 20 دقیقه است. سپس پاک کردن آن از هرگونه آب اکسیژنه با استفاده از آب سر و صابون می باشد.

پاک کردن لکه خون تازه

پاک کردن لکه خون تازه

3- برای پارچه های ظریف از آب و نمک استفاده کنید. برای این کار باید با استفاده از نمک و آب یک خمیر ساده تهیه کرده و این خمیر را بر روی لک قرار دهید. استفاده از این خمیر برای استفاده بر روی پارچه یا اقلامی که قرار دادن آنها در داخل ماشین لباسشویی امکان پذیر نیست، مانند پتو، گزینه بسیار مناسبی است.

قسمت لک شده را در زیر آب سرد قرار دهید. خصوصا اگر دسترسی به آب شهری و جاری دارید، لکه را در زیر آب جاری قرار دهید و اجازه دهید برای مدتی آب سرد از بین الیاف آن بگذرد. با این روش مقدار زیادی از لک خون از روی پارچه کنار می رود. اگر لکه بر روی قسمتی است که نمی توانید آن را جابجا کنید، مثلا روی روکش مبل، سعی کنید ظرفی از یخ خرد شده تهیه کرده و همراه با آب سرد و با استفاده از تکه ای ابر آن را به شدت خیس کنید.

در حین نگاه داشتن پارچه در زیر آب سرد و جاری توصیه می شود پارچه را به هم بمالید تا بر اثر اصطکاک ایجاد شده بخش بیشتری از این لک پاک شود. در غیر اینصورت باید از روش استفاده از نمک که به آن اشاره شد استفاده کنید.

قدری نمک را با آب مخلوط کنید تا خمیر نرمی تهیه شود(توجه کنید که برای این کار استفاده از نمک یده که در اغلب خانه ها موجود است برای تهیه خمیر مناسب نیست). میزان تهیه این خمیر بستگی به ابعاد قسمت لک شده دارد، چرا که این قسمت باید بطور کامل با این خمیر پوشیده شود.

با مالیدن این خمیر بر قسمت لک شده، نمک باعث می شود هر مقدار از خون که بر اثر شستشو با آب پاک نشده است از روی الیاف پارچه حذف شود.

سپس نمک را با آب سرد از روی لک شستشو دهید و چک کنید ببینید آیا هنوز اثری از آن لک بر روی پارچه وجود دارد یا خیر.

زمانی که لک خون پاک شد یا به این نتیجه رسیدید که دیگر وضعیت لک بهتر از این نمی شود، ان را همراه با شوینده های معمولی در داخل ماشین لباسشویی قرار دهید و یکبار هم اینگونه آن را بشویید.

پاک کردن لکه خون تازه

پاک کردن لکه خون تازه

 

4- اگر از یک سرویس بهداشتی عمومی استفاده می کنید، می توانید با استفاده از صابون و جریان آب سرد هم این کار را بکنید. گاهی اوقات ممکن است نمک یا آب اکسیژنه در دسترس شما نباشد. این روش هم تا حدودی شبیه به استفاده از آب سرد و نمک است، اما بجای استفاده از نمک باید صابون یا شامپو بر روی محل لک استفاده نمائید. البته اگر این لک بجای لباس بر روی فرش، مبل یا پتو است، باید توجه کنید که از میزان زیاد صابون یا شامپو بر روی آن استفاده نکنید، چرا که پاک کردن کف حاصل شده خیلی سخت می شود.

قسمت لک شده را در داخل آب سرد خیس کنید.

مقدار زیادی صابون یا شامپو را بر روی محل لک شده قرار دهید.

این قسمت را به سختی بین دو دست خود به هم بمالید، در حالی که کف دو دست شما به سمت همدیگر قرار دارد.

کف زیادی درست کنید. اگر نیاز هست مقدار بیشتری آب به آن استفاده کنید.

سپس آن را با آب سر بشویید و این کار را آنقدر تکرار کنید تا لک و کف ایجاد شده بر روی پارچه بطور کامل پاک شود. یادآوری می کنم که از آب گرم اصلا استفاده نکنید، چرا که آب گرم موجب تثبیت لک خون می شود.

پاک کردن لکه خون تازه

پاک کردن لکه خون تازه

5- از محلول یا بخار آمونیاک برای لک های شدید استفاده کنید. یک قاشق سوپخوری آمونیاک را با نیم پیمانه از آب سرد مخلوط کنید و آن را بر روی لک های سرسخت تر استفاده کنید. زمانی که لک برطرف شد، با مقدار بیشتری از آب سرد پارچه را شستشو دهید. از بکار بردن آمونیاک بر روی پارچه های کتانی، پشم یا ابریشم اکیدا خودداری کنید.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 1860 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *