چطور نمک خیابان را از روی کفش چرم پاک کنیم؟

گاهی اوقات (خصوصا در این ماههای برف و بارانی زمستان) نمک موجود در کف خیابان ها و جاده ها توسط کفش چرم جذب شده و پس از خشک شدن لکه های سفید بزرگی را بر روی کفش شکل می دهد. اگر این لکه ها از روی کفش پاک نشوند، چرم کفش پس از مدتی برای همیشه خشک شده و پس از مدت کوتاهی ترک می خورد یا حتی ممکن است نشانه هایی از حباب بر روی سطح آن شکل بگیرد. بنابراین، پاک کردن این لکه ها از روی کفش های چرم در اولین فرصت ممکن بسیار لازم و ضروری است تا در آینده نزدیک از وارد شدن خسارت به کفش جلوگیری به عمل آید. برای این کار در این مطلب از مجله مد و پوشاک صفر یک ایران 2 مرحله در نظر گرفته ام که در ادامه می آید، توجه داشته باشید که حتما این دو مرحله کار را باید پشت هم و به توالی انجام دهید.

بخش اول: تمیز کردن کفش

کفش چرم

1- از آب و سرکه استفاده کنید. یک محصول خیلی راحت و ساده که برای از بین بردن لکه های نمک از روی کفش چرم خودتان می توانید در منزل تهیه کنید، محلول آب و سرکه است.

برای این کار خیلی راحت دو پیمانه آب را با یک پیمانه سرکه در یک ظرف کوچک حل کنید. سپس یک تکه کوچک و البته تمیز پارچه را در آن محلول خیس کنید و از آن برای پاک کردن هرگونه لک نمک ایجاد شده بر روی کفش استفاده کنید.

پس از آن محلول سرکه و آب را با یک دستمال دیگر از روی کفش پاک کرده و کفش را کاملا خشک کنید که در غیر اینصورت همان محلول می تواند موجب ایجاد لک بر روی کفش شود.

کفش چرم

2- از روغن بی رنگ چرم استفاده کنید. روغن های بی رنگ چرم محصول بسیار خوب و مناسبی برای تمیز کردن کفش های چرم بوده و اغلب بطور 100% از مواد طبیعی تهیه می شود.

مقدار کمی از این روغن را بر روی یک ابر مرطوب قرار دهید و با حرکت چرخشی گرد آن  را بر روی چرم بمالید تا بطور کامل جذب چرم شود.

سپس از یک تکه پارچه تمیز و خشک برای برق انداختن سطح کفش ها و پاک کردن هر مقدار از روغن اضافه ای که دیگر جذب چرم نشده است استفاده کنید.

اگر خودتان تمایل به تهیه این روغن چرم در خانه دارید، می توانید این مطلب را مطالعه کنید.

کفش چرم

3- از یک پاک کننده لک نمک استفاده کنید. برخی از فروشگاه های کفش یا تعمیرات کفش قوطی های کوچکی حاوی پاک کننده های شیمیایی لک نمک عرضه می کنند. این مواد در عمل خیلی موثر بوده و برای چندین بار قابلیت استفاده بر روی کفش را دارا می باشند. از آنها باید بر اساس دستورالعمل درج شده بر روی ظرف آنها استفاده کنید.

بخش دوم: جلوگیری از صدمه بیشتر بر روی کفش

کفش چرم

1- اجازه دهید تا کفش ها خشک شوند. اگر کفش های شما در نتیجه تماس با نمک سطح خیابان لک داشته و همچنین خیس و مرطوب باشند، به منظور اجتناب از صدمه بیشتر و البته دائمی به کفش ها حتما و حتما باید اجازه دهید تا کفش ها بطور کامل خشک شوند.

پس چکمه های خودتان را در جای گرم و خشک و به دور از هرگونه منبع گرمایش مستقیم، از قبیل رادیاتور یا شومینه قرار دهید. توجه داشته باشید که خشک شدن کفش ها با سرعت زیاد صدمه بسیار بیشتری از خیس و مرطوب باقی ماند کفش ها به آنها وارد می کند.

هرگونه کفی جدا شدنی و غیر ثابت را از کفش جدا کنید و داخل کفش را با روزنامه پر کنید – – این کار موجب سریعتر خشک شدن کفش ها و همچنین حفظ شکل و حالت کفش ها می شود.

برای سرعت بخشیدن به فرایند خشک شدن کفش ها هر چند ساعت یکبار می توانید روزنامه های مرطوب را با روزنامه های خشک تعویض کنید.

کفش چرم

2- چرم را نرم کنید. نمک به شدت چرم را خشک و شکننده می کند، بنابراین نرم کردن کفش های شما بعد از تماس آنها با نمک به منظور جایگزین کردن رطوبت از بین رفتن چرم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

قدری نرم کننده روغنی که از بیرون تهیه کرده اید را بر روی کفش خود استفاده کنید. این کار موجب نرم تر شدن چرم شده و کمک می کند تا اثرات اثر ایجاد شده بر روی کفش بر اثر نمک معکوس شود.

اگر هیچ گونه نرم کننده چرم در اختیار ندارید، چند قطره روغن زیتون نیز تاثیر بسیار خوب مناسبی می تواند بر روی کفش های شما از خود به جای بگذارد. برای این کار می توانید یک لایه نازک از روغن زیتون را با استفاده از یک پارچه تمیز بر روی سطح کفش خود بمالید.

این کار را هر چند ساعت یکبار آنقدر تکرار کنید تا آنجایی که دیگر به نظر برسد سطح چرمی مورد نظر شما دیگر روغنی را به خود را جذب نمی کند. سپس هر قدر روغن اضافی و جذب نشده ای که بر روی کفش باقی مانده است را با یک دستمال تمیز کنید.

کفش چرم

3- از یک محصول ضد آب کننده بر روی سطح چرمی کفش استفاده کنید. برای این کار باید یک محصول ضد آب کننده که مخصوص استفاده بر روی سطح چرم باشد را تهیه کنید.

این کار به حفاظت از کفش هم در برابر تماس با آب و هم در برابر نمک سطح خیابان بخوبی محافظت می کند. آب و رطوبت بیش از حد خودش می تواند موجب جذب بیشتر نمک به سطح چرم شود که به خودی خود موجب صدمه زدن به چرم می شود.

در واقع، باید چنین محصولی را بر روی هر محصول چرمی نو که تهیه می کنید مورد استفاده قرار دهید تا از پیش آمدن هرگونه مشکل و صدمه اینچنینی در آینده جلوگیری کرده باشید.

نکته: این راهکار برای استفاده بر روی کت و مانتو های چرمی نیز بسیار مناسب می باشد.

اقلامی که برای این کار به آنها نیاز دارید:

یک پیمانه سرکه سفید

­­– یک پیمانه آب

کاسه برای حل کردن آب و سرکه در یکدیگر

نرم کننده چرم(روغن یا واکس چرم)

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2625 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *