چطور کراوات انتخاب کنیم

تعداد معدودی از متعلقات جانبی مرتبط با مد می توانند ارزش زیادی به ظاهر یک لباس بدهند که از جمله این موارد می تواند استفاده از یک کراوات باشد و هر مردی در واقع باید حداقل در حدود 12 عدد کراوات در طرح های مختلف در کمد لباس های خودش داشته باشد. در این مطلب نکاتی را جهت انتخاب و ست کردن کراوات برای شما ارائه کرده ایم که با استفاده از آنها می توانید ظاهری شیک و به روز تر برای خود داشته باشید:

کراوات

1- بخش های مختلف کراوات را بشناسید. اطلاع داشتن و شناختن یک کراوات با کیفیت زمانی که تنها یک بار آن هم مثلا از روی اتفاق با آن روبرو می شوید، بستگی به این دارد که بخوبی بدانید باید در جستجوی چه چیزی باشید. مواردی که در ادامه می آیند، همگی مواردی هستند که همواره باید برای کنترل کردن در نظر داشته باشید:

به آستردوزی داخل کراوات توجه داشته باشید. هدف آستردوزی آسان تر کردن گره زدن کراوات و جلوگیری از چروک شدن آن است. آستر مورد استفاده بطور 100% باید از جنس پشم باشد. هر قدر تعداد خطوط و رشته های طلایی رنگ بر روی این آستر بیشتر باشد، وزن آستر هم به مراتب بیشتر می شود.

به پارچه و جنس کراوات توجه داشته باشید. اگر به دنبال پارچه ابریشم (پارچه ایده آل برای دوخت کراوات) هستید، حتما توجه داشته باشید که با لمس کردن آن به چنین نتیجه ای برسید. پارچه ابریشم بسیار نرم و لطیف است و دیگر پارچه هایی که مشابه ابریشم هستند، احساس شکننده و ترد بودن را به شما انتقال می دهند. یک کراوات با کیفیت عموما باید از سه برش یا قطعه پارچه تولید شده باشد، درحالیکه دیگر کراوات هایی که از کیفیت به نسبت پایین تری برخوردار هستند، تنها از دو قسمت تهیه شده اند.

توجه کنید که آیا با دست دوخته شده است: کراواتی که با دست دوخته شده باشد، شکل و ظاهر بسیار شیک تر و بهتری نسبت به کراوات هایی دارد که لبه های آن با ماشین دوخته شده است، به این منظور توجه کنید که اگر با ماشین لبه های آن دوخته شده باشد، اغلب چین و چروک هایی در اطراف آن دیده می شود.

توجه کنید که بخیه های لبه ها و کناری کراوات دیده نشوند. اگر بخیه ها در زمان دوخته شدن با دست بخوبی کشیده شده باشند، بخش های مختلف آن بخوبی به هم وصل شده و به کراوات کمک می کند که بخش های آن از یکدیگر جدا نشوند.

به دوخت نواری توجه کنید. دوخت نواری برای متصل کردن دو قطعه یا بخش از پارچه مثل انتهای کراوات یا لبه پل شلوار استفاده شده و مانع از جدا شدن دو بخش از یکدیگر می شود.

bar-tack

دوخت نواری در پشت کراوات

 

Choose-a-Tie-Step-2

2- آن را اندازه کنید. کراواتی را انتخاب کنید که لبه آن تا بالای کمربند شما باشد و پهنای آن بین 5.5 تا 10 سانت باشد.

برای داشتن یک ظاهر کلاسیک، پهنا و عرضی را انتخاب کنید که متناسب با برگردان یقه کت شما باشد.

در زمان توجه کردن به اندازه کراوات توجه داشته باشید که کراوات نه باید به دور گردن شما بیش از حد شل باشد یا بیش از حد سفت و محکم باشد، هر یک از این موارد در حین استفاده مشکلاتی را برای شما ایجاد می کند، بلکه این اندازه باید متناسب دور یقه پیراهن بوده و تا حدودی به راحتی حرکت کند.

Choose-a-Tie-Step-3

3- بافت پارچه آن را در نظر داشته باشید. کراوات های ابریشم را همراه با کت هایی از پارچه پشم و نخ یا پارچه های بپوشید که وزن زیادی داشته باشند و کراوات های ابریشم را همراه با کت های رسمی و اداری استفاده کنید. برای اینکه کراوات شما از عمق رنگ مناسبی برخورد باشد، حتما توجه داشته باشید که پارچه مورد نظر با آن رنگ و طرح بافته شده و رنگ شده نباشد.

Choose-a-Tie-Step-4

4- رنگ ها را با هم ست کنید. زمانی که نوبت به رنگ و رنگ آمیزی می رسد، به معنای واقعی کلمه می توان گفت که هزاران هزار رنگ مختلف برای کراوات و پاپیون های مردانه ساده، راه راه و بته جقه ای وجود دارد، حتی می توان گفت بیشتر از آنچه که بتوانید تصورش را بکنید. پیش از هر چیز باید تصمیم بگیرید که چه رنگ کراواتی برای کلیت ظاهر لباس شما و همچنین مجلسی که در آن حاضر می شوید مناسب است. کراواتی را انتخاب کنید که در آن از رنگ های استفاده شده در کت و شلوار و پیراهن شما و حداقل یک رنگ اضافه دیگر استفاده شده باشد تا تاکید بیشتری بر کراوات را ایجاد نماید. برای مجالس رسمی، از یک کراوات ساده و بدون طرح استفاده کنید که از رنگ پیراهن شما تیره تر باشد.

یک کراوات ساده و بدون طرح کاربردی ترین نوع کراوات است، چرا که قابل استفاده با هر نوع پیراهن و کت شلواری می باشد.

یک کراوات تیره برای استفاده در پوشش رسمی مناسب تر است. ست کردن آن همراه با یک پیراهن آبی یا خاکی رنگ ظاهری نظامی به شما داده و نشان دهنده قدرت و تسلط شما در جمع است.

یک کراوات مشکی برای هر نوع لباسی و مجلسی مناسب می باشد، خواه یک محلش رسمی باشد یا یک مجلس عزاداری، همچنین مزیت دیگر کراوات های مشکی این است که اغلب هرگونه لکی بر روی آنها از نظر بیننده مخفی می ماند.

مردان جوان یا مردانی که در شرایط آب و هوایی گرم و خشک زندگی می کنند، اغلب تمایل به استفاده از کراوات ها و پیراهن های رنگی و روشن دارند.

به دنبال استفاده از کراواتی باشید که برای استفاده همراه با پیراهن شما شیک و مناسب باشد، منظور از این تناسب توجه به طرح و رنگ استفاده شده بر روی آن می باشد، چرا که کراوات بیش از هر چیز دیگری در نظر و توجه مخاطب است.

Choose-a-Tie-Step-5

5- در آینه به خود نگاه کنید. صورت خود را در یک قاب قرار دهید. اگر مو و چهره تیره ای دارید، از یک کراوات با رنگ روشن استفاده کنید؛ اگر رنگ ظاهر شما متعادل و در حد وسط است، کراوات تیره تری را انتخاب کنید. اگر رنگ مو و چهره شما با هم در تضاد است، از کراواتی استفاده کنید که رنگ آن در تضاد با رنگ پوست شما باشد.

Choose-a-Tie-Step-6

6- طرح ها را با یکدیگر ست کنید. همانند انتخاب رنگ مناسب، در زمان انتخاب کراوات در فروشگاه های لباس عموما با طرح های مختلف و متنوعی برای استفاده بر روی کراوات مواجه می شوید. همیشه قبل از خرید یک کراوات طرح دار باید به موقعیت و مجلسی که در آن قصد استفاده از این کراوات را دارید توجه کنید؛ از آنجایی که مثلا جشن ازدواج یک مراسم رسمی همراه با خانواده هاست، استفاده از یک کراوات ساده و رسمی بهترین انتخاب برای شما است. طرحی را انتخاب کنید که تکمیل کننده ظاهر شما باشد. اگر طرح پیراهن شما جلب توجه کننده است، یک طرح ساده انتخاب کنید که توجه به جزئیات و شکل ظاهری آن برای همه راحت نبوده و جلب توجه نکند و اگر طرح روی پیراهن شما خیلی ساده است و جلب توجه مخاطب را نمی کند، می توانید از کراوات هایی استفاده کنید که ظاهر آنها قدری نمایشی و زرق و برق دار باشد. توجه به نکاتی که در ادامه می آید برای این موضوع بسیار مفید و کاربردی است:

— الگو و طرح تکراری: این طرح معمول ترین طرح و سبک کراوات است و شامل طرح های بته جقه ای، اشکال مختلف، حیوانات، لوگو و نماد سازمان ها، طرح طناب  و موارد بیشتری می شود.

repeated-pattern

— طرح خال خالی: هر قدر اندازه خال خال ها یا دایره های روی کراوات کوچک تر باشد، کراوات ظاهر رسمی تری دارد. البته در انتخاب این طرح از کراوات باید با دقت و احتیاط بسیار زیادی برخوردار کنید، چرا که با کمترین توجه ای ممکن است ظاهری شبیه به یک دلقک سیرک پیدا کنید.

dots-pattern

— طرح راه راه: این نوع از کراوات ها تحت عنوان کراوات های هنگ یا نظام شناخته می شوند. ریشه اولیه معرفی این نوع از کراوات ها به نیاز مبرم برای نشان دادن تعلق داشتن فرد استفاده کننده به برخی از باشگاه های بریتانیایی یا هنگ های ارتش در بریتانیا باز می گردد. در بریتانیا، این خطوط راه راه از بالا و سمت چپ به پایین و سمت راست کشیده می شوند، در حالیکه در آمریکا این خطور راه راه از بالا و سمت راست به پایین و سمت چپ کشیده می شوند که تنها به منظور ایجاد نوعی تفاوت نسبت به دو کشور و فرهنگ آنها می باشد.

stripped-pattern

 طرح بافته شده: کراوات های با طرح های بافته شده اغلب تک رنگ هستند. تار و پود بافته شده در این کراوات ها همان طرح کراوات هستند. یکی از مثال های این نوع از کراوات طرح گل میخک است. این نوع از کراوات ها بیشتر رسمی و محافظه کار به حساب می آیند.

woven-pattern

— طرح چهارخونه: کراوات های چهارخونه نمایی جلب توجه گونه را ایجاد می کنند. با این وجود اثر چنین ظاهری می تواند با استفاده از یک پیراهن چهارخونه یا طرحی هماهنگ با طرح روی کراوات کاهش پیدا کند.

checked-pattern

 

Choose-a-Tie-Step-7

7- شیک و به روز باشید. به لطف آخرین طرح های معرفی شده و استفاده شده در صنعت مد و پوشاک، حتی مردان هم از طرح ها و سبک هایی در لوازم اضافی و متعلقات مربوط به پوشاک برخوردار می شوند که البته برای انواع کراوات ها هم مصداق دارند. کراوات هایی با طرح ها سنتی تر و البته پهن تر وجود دارند و استفاده از آنها برای مردانی توصیه می شود که شانه های پهن تر و عریض تری دارند و به اصطلاح عضلانی هستند. زمانی که در این رابطه شک و شبهه ای دارید، باید سعی کنید خیلی با دقت و ظرافت برخورد کنید؛ در حالیکه یک کراوات می تواند نقطه کانونی ظاهر و لباس شما باشد، باز هم باید توجه داشت که کراوات یک بخش اضافی از پوشاک شماست و نباید موجب دور شدن تمرکز بیننده و مخاطب از شخص شما شود.

Choose-a-Tie-Step-8

8- به لباس های آخر هفته خود که ظاهری شکل و ظاهری خودمانی و غیر رسمی دارد توجه خاصی داشته باشید. اضافه شدن کراوات به لباس غیر رسمی پایان هفته چیزی است که باید با احتیاط و دقت نظر بسیار زیاد با آن برخورد کرد. مطمئنا نمی خواهید لباسی که بر تن می کنید آنقدر رسمی و شیک و جلب توجه کننده باشد که هر بیننده ای تصور کند که با این لباس قصد حضور در یک مجلس کاملا رسمی را دارید. یکی از راه های کنار آمدن و همچنین استفاده از کراوات برای چنین لباس و پوشاکی، استفاده از یک کراوات کلاسیک بر روی بر روی پیراهن های راحتی و غیر رسمی با طرح ساده اما جلب توجه کننده است. برای این هم که خیلی غیر رسمی و به اصطلاح راحتی به نظر برسید، می توانید یک تی شرت ساده را با یک کراوات شل و گشاد همراه کنید.

نکات قابل توجه:

همواره تلاش کنید در بین کراوات های خود حداقل یک کراواتی داشته باشید که بخوبی شخصیت شما را تعریف کند.

اگر از یک کراوات راه راه همراه با یک پیراهن راه راه استفاده می کنید، حتما توجه داشته باشید که اندازه این راه راه ها با هم متفاوت باشد. از ترکیب طرح هایی که خیلی به هم شبیه هستند اجتناب کنید. به عنوان مثال یک پیراهن با خطوط راه راه باریک را باید با یک کراوات با خطوط راه راه ضخیم تر همراه کنید.

از استفاده کردن یک طرح بر روی طرح دیگر خودداری کنید. البته اگر مثلا طرح کراوات بگونه ای باشد که خیلی جلب توجه نکند و طرح پیراهن بطور عکس جلب توجه کند، این را می توان از این قاعده استثناء کرد.

اگر از یک پیراهن با وزن بیشتر از پیراهن های معمولی مثل جیر با مخمل استفاده می کنید، از کراواتی استفاده کنید که به همین ترتیب دارای وزن بیشتر و دارای بافت پر و ضخیم و ترجیحا با رنگ تیره ای باشد. چنین ظاهری به شدت حرفه ای و آکادمیک به نظر می رسد.

می دانستید که برای اولین باره فرانسوی ها آن هم در قرن 17 استفاده از کراوات را مرسوم کردند، زمانیکه آن را بر روی لباس سربازان کروات در طی جنگ 30 ساله دیدند؟

از کراوات همچنین می توان به عنوان کمربند، دستمال سر، پوشت یا دستمال جیبی یا حتی بند ساعت هم استفاده کرد. در شرایط سخت و دشوار حتی می توان از آنها به عنوان دسته کیف یا ساک، شریان بند و بازو بند، لُنگ یا تسمه و طناب استفاده کنید.

کراوات های کشباف نباید آویزان شوند و برای نگهداری باید آنها را همانند یک جوراب به دور دست لوله کرده و در کمد قرار دهید، چرا که این کار مانع کشیده شدن و حالت گرفتن آنها می شود.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2734 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *