خودت انجام بده: درست کردن کراوات بچگانه از یک کراوات مردانه

بیا خودت انجام بده: و یک کراوات بچگانه زیبا از یک کروات مردانه درست کن برای اینکه شاید فقط یکبار از این کروات برای کودکت استفاده کنی

 کراوات بچگانه

 

هفته گذشته به یک مهمانی — شاید بهتر باشه بگم عروسی — دعوت داشتم و طبیعتا در این نوع مهمانی ها همه ما عادت داریم لباسی مرتب و منظم بر تن داشته باشیم و اگر چنین چیزی در اختیار نداریم به دنبال تهیه کردن آن خواهیم بود. پسرم هم دوست داشت لباسی همانند پدرش — کت و شلوار رسمی — داشته باشد، اما از آنجایی که می دانستم این لباس را تنها برای این مجلس و برای یکبار پوشیده و بعد از آن دیگر از آن استفاده نمی کند، خیلی رغبتی به تهیه یک دست لباس رسمی گران قیمت برای وی نداشتم. به هر حال با قدری تلاش موفق شدم چیزی که مد نظرم بود را تهیه کنم، ولی مشکل در تهیه کراوات بود که برای این سن سخت پیدا می شد و هر چیزی هم که در فروشگاه ها پیدا کردم قابل ست کردن با طرح لباس این کوچولو عزیزم نبود. بنابراین به جستجو در اینترنت رو آوردم و با قدری جستجو به چند خودآموز تهیه کراوات بچگانه رسیدم که روش دوخت رو آموزش می داد. تصمیم گرفتم یکی از کراوات های پدرش رو که می دونستم دیگه ازش استفاده نمیکنه و قدری قدیمی شده رو تبدیل به یک کراوات بچه گانه کنم که روش دوخت رو در اینجا برای شما دنبال کنندگان مجله مد و پوشاک صفر یک ایران منتشر می کنم. امیدوارم برای شما مفید باشه!!!

 

 کراوات بچگانه

لوازمی که به آنها نیاز دارید:

یک کراوات مردانه

یک تکه کش به اندازه دور گردن کودک

نخ و سوزن

قیچی پارچه

خط کش

اتو بخار

چرخ خیاطی (اختیاری – چرا که کار با چرخ خیلی کم است و البته همگی با دست قابل انجام شدن هستند)

 کراوات بچگانه

کراوات را از پشت همانند تصویر پهن می کنید و تمامی بخش های متصل به آن، از قبیل مواردی که در تصویر نشان داده شده- – مارک، بخیه ای که دو بخش پشتی را به هم وصل کرده و جای قرار دادن ادامه کراوات – – را از پشت آن جدا می کنید.

 کراوات بچگانه

از پهن ترین قسمت کراوات، آن را به اندازه نهایی مطلوب که می خواهید بر روی سینه کودک قرار بگیرد، برش می دهید(توجه داشته باشید که برای این قسمت اندازه تمام بخش جلوی کراوات بر روی سینه از زیر گره تا نوک کراوات را باید مد نظر قرار دهید)، کراواتی که من تهیه کردم طولی برابر با حدود 20 سانت برای یک کودک 8 ماه داشت.

 کراوات بچگانه

رشته زیرین و باریک کراوات را در کنار پشت قسمت بزرگتر و رویی برش داده شده قرار داده و آن را هم به نسبت قسمت رویی و دلخواه برش می دهید.

 کراوات بچگانه

یک برش اضافی هم از قسمت باریک زیرین کراوات برای درست کردن قسمت گره کراوات برش می دهید. این برش باید طولی در حدود نیمی از برش اولیه تهیه شده توسط شما داشته باشد. برای داشتن یک گره بزرگتر و به اصطلاح حجیم تر باید طول این برش قدری بلند تر باشد و برای داشتن یک گره کوچکتر هم طول این قسمت باید قدری کمتر باشد. نمونه ای که در تصویر زیر می بینید دارای طولی حدود 10 سانت می باشد.

 کراوات بچگانه

برای درست کردن گره باید به ترتیب زیر عمل کنید:

تنظیمات اتو بخار را در حالت “ابریشم” قرار دهید.

قسمت گره را به پشت بخوابانید تا لبه های آن به سمت بالا قرار بگیرند. لایه سمت چپ را به سمت مرکز با زاویه ای ملایم بر گردانید و سپس آن را با استفاده از اتو بخار پرس کنید.

همین کار را با لایه سمت راست هم انجام دهید. لبه لایه های سمت چپ و راست باید تقریبا بر روی هم قرار بگیرند. پس از این مرحله وقتی این گره را بر می گردانید باید چیزی شبیه به تصویر دوم از بالا که قبل از این توضیح نشان داده شده باشد – یک ذوزنقه که در قسمت قائده بالایی قدری پهن تر از قائده پایین است.

همچنان باید بر روی قسمت پشت این گره کار کنید. یعنی هنوز باید این قسمت های روی هم قرار گرفته را با دست ثابت نگاه داشته و با اتو بخار تحت فشار قرار داده و پرس کنید. زمانی که کار را بر می گردانید، نتیجه نهایی باید چیزی شبیه به تصویر آخری که در بالا قرار گرفته باشد.

 کراوات بچگانه

قسمت بزرگ کراوات را همانند تصویر بالا بصورت مناسب قرار داده و لای آن را باز کنید.

Making-a-Boy’s-Tie9

طرف پایین را با زاویه کمی به سمت بالا و با پهنای مطلوب برای کار تمام شده تا بزنید. این لای ایجاد شده با اتو پرس کنید و قسمت اضافی را طبق تصویر بالا در یک خط مستقیم از پشت کار برش داده و بردارید.

 کراوات بچگانه

کراوات را برگردانید، لایه زیرین که متضاد این لایه برش خورده و پرس شده است را با زاویه ای مشابه به همین زاویه تا بزنید. زمانی که پهنای کراوات به اندازه دلخواه و زاویه مورد نظر رسید، آن را با اتو پرس کنید.

 کراوات بچگانه

پس از پرس کردن کراوات باید آن را مجددا برگردانید و قسمت اضافی آن را در راستا یک خط مستقیم برش دهید، بگونه ای که لبه لایه دوم بر روی لایه زیرین قرار بگیرد. یک بخیه کوچک با دست بر روی آن ایجاد می کنید و این دو لبه را به یکدیگر می دوزید. این بخیه کوچک و با دست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چرا که از باز شدن و جدا شدن دو لایه کراوات بر روی سینه شما جلوگیری می کند.

Making-a-Boy’s-Tie12

لایه دوم، که کوچکتر است را از قسمت صحیح آن بر روی لایه اول یا بزرگتر قرار دهید (توجه کنید که سمت صحیح بر روی آن قرار گیرد). لبه بالایی دو تکه را (جای دوخت که در تصویر مشخص شده است) را بر روی یکدیگر تنظیم کنید و با دست یا ماشین خیاطی این دو لبه را به یکدیگر بدوزید. سپس با قیچی این قسمت را صاف کنید تا مرتب و منظم باشد و چیزی اضافی از آن بیرون نزند.

همچنین حتما توجه داشته باشید که لایه کوچکتر رویی هم دارای یک بخیه کوچک در قسمت میانی برای متصل کردن دو لایه بر روی یکدیگر داشته باشد، تا از جدا شدن دو قسمت آن از یکدیگر جلوگیری شود. اگر این بخیه را ندارد، با دست بخیه کوچکی همانند بخیه ای که برای لایه بزرگتر زدید بر روی آن بزنید تا دو برش آن بر روی همدیگر کاملا ثابت شود.

 کراوات بچگانه

همانند تصویر بالا با قرار دادن قسمت دوخته بالای کراوات بین دو انگشت اشاره و شصت و فشرده کردن آن حالت گودی و مواج به بالای آن بدهید و نخی را با سوزن از بین آن عبور دهید تا این حالت را حفظ کنید و سپس دو طرف نخ را گره بزنید تا این حالت پس از رها شدن از بین انگشتان ثابت باقی بماند.

Making-a-Boy’s-Tie14

پس از رها شدن از بین انگشتان و خارج کردن سوزن کراوات باید همانند تصویر بالا باشد.

Making-a-Boy’s-Tie15

بخش گره کراوات را که پیش از این آماده کرده و با اتو پرس کرده بودید را از هم باز کنید و سپس قسمت آویز کراوات را همانند تصویر بالا در لای آن قرار دهید، توجه داشته باشید که در این مرحله تنها یک لایه از این گره را باید باز کنید و دو لایه آویز را در بین آن قرار دهید. سپس لای باز شده را دوباره به حالت قبل برگردانده و لایه رویی را با دست بر روی لایه زیرین بخیه زده می دوزید.

Making-a-Boy’s-Tie16

همانند این تصویر!

Making-a-Boy’s-Tie17

حالا این گره را باید دوباره تا کرده و دوباره تو بگذارید، یعنی یک لایه را بر روی لایه دیگر قرار داده تا قسمت بالای کراوات کاملا پوشیده شود و آنها را با دست بر روی هم بخیه بزنید. حتما در مرحله دوختن با نخ و سوزن باید دقت داشته باشید که نخ شما از بین لایه های مختلف قسمت آویز کراوات عبور کند و تمام قسمت ها را به یکدیگر متصل کند، اما از جلوی کراوات و ظاهر آن چیزی نمایان نباشد.

Making-a-Boy’s-Tie18

یک رشته نخ را بصورت دو لایه از میان قسمت پایین کراوات عبور داده و از پشت کار آن را محکم می کشید و همانند یک کمربند به دور آن می بندید تا همانند تصویر کاملا محکم شود.

Making-a-Boy’s-Tie19

گره زدن و محکم بستن آن توسط نخ همانند یک کمربند از پشت باید همانند تصویر بالا انجام شود. سپس بر روی این کار یک گره دیگر هم برای محکم کردن کار می زنید، یعنی به عبارتی باید یک گره کور بزنید.

 کراوات بچگانه

گره زدن و محکم بستن آن توسط نخ همانند یک کمربند از پشت باید همانند تصویر بالا انجام شود. سپس بر روی این کار یک گره دیگر هم برای محکم کردن کار می زنید، یعنی به عبارتی باید یک گره کور بزنید.

 کراوات بچگانه

به عنوان یک نکته پایانی یادآوری می کنم که برای استفاده در یک مجلس این کراوات را با نمونه هم طرح و شکل آن برای پدرش ست کنید بسیار شیک و جالب می شود.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 13099 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *