خودت انجام بده: کیف زنانه جیر با حاشیه ریش ریش (شرابه دار)

 

مدتی است که به دنبال پیدا کردن یک کیف جیر شرابه دار، مانند چیزی که در تصویر بالا می بینید هستم، هر بار که به یک فروشگاه کیف مراجعه می کنم، یا چنین کیفی پیدا نمی کنم، یا اگر هم پیدا کنم قیمت خیلی بالایی داره!!! دیگه بالاخره تصمیم گرفتم دست از جستجو بی فایده بردارم و خودم یک کیف با چنین حاشیه ای درست کنم و تجربه آن را برای شما دوستان خودم اینجا یعنی در صفر یک ایران بگذارم.

بنابراین تمرکز خودم رو بر پیدا کردن پارچه جیر ضخیم که مناسب برای دوخت کیف باشه قرار دادم. با جستجو در فروشگاه های مختلف نهایتا موفق به یافتن پارچه ای مناسب برای دوخت کیف به قیمتی حدود 50 هزار تومان شدم. حالا که پارچه مورد نظر خودم رو آماده داشتم، باید سراغ مرحله بعدی، یعنی تهیه کردن یک کیف دستی برای خودم می رفتم.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

لوازمی که به آنها نیاز دارید:

جیر: اول باید در مورد اندازه کیف تصمیم بگیرید، سپس آن اندازه را دو برابر کنید تا حساب پشت و رو کیف را کم کرده باشید. اگر شما هم می خواهید کیفتان دارای حاشیه و بصورت ریش ریش باشد، پس آن اندازه کیف مورد نظر خودتان را باید سه برابر کنید.

زیپ: طول اندازه این زیپ باید تقریبا در حدود 2.5 تا 5 سانتیمتر بلند تر از دهانه مورد نظر کیف نهایی شما در نظر گرفته شود.

نخ: ضخیم

ماشین دوخت: شما برای این کار باید سوزنی بزرگ تر از سوزن های معمولی که برای کارهای عادی استفاده می کنید در نظر بگیرید تا هم تحمل ضخامت پارچه جیر و هم توان کشیدن نخ ضخیم مورد استفاده برای این کار داشته باشد. من برای این کار بزرگترین سوزنی که داشتم را انتخاب کردم، در مورد اندازه این کار می توانید از فروشگاه های فروش لوازم خیاطی یا به اصطلاح خرازی ها سوال کنید.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

اولین کاری که باید انجام دهید آماده کردن یک الگو برای این کار است. من برای این کار با جستجو در اینترنت یک الگو مناسب پیدا کردم و تنها با ایجاد تغییراتی اندک اندازه آن را بزرگتر کردم که البته این موضوع به سلیقه شما بستگی دارد و هر اندازه و شکلی که شما بپسندید، مطمئنا مناسب است.

سپس الگو خود را باید به شکلی بر روی پارچه پهن کنید که به شما اجازه دهد دو برش مجزا از آن ببرید و مقداری هم برای تهیه قسمت حاشیه شرابه مد نظر شما باقی بماند، البته اگر چنین طرح و انتخابی را مد نظر دارید. دور تا دور الگو خود را باید خط بکشید، من برای این کار از یک مداد سفید استفاده کردم اما شما می توانید از هر نوع مداد یا رنگی استفاده کنید، تنها نکته مهم در این مرحله این است که مداد مورد نظر شما بر روی پارچه زیر قادر به باقی گذاشتن اثری از خود باشد. سپس دو بخشی که خط کشیده اید را باید از الگو خود جدا کنید، برای این کار داشتن قیچی خوب و تیز از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که در غیر اینصورت خطوط حاشیه ممکن است به صورت صاف و تمیز در نیاید.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

شما بر روی تصویری که در زیر می بینید، در وسط پارچه می بینید که یک درز قرار گرفته، این درز را من ایجاد نکرده ام، بلکه از ابتدا بر روی پارچه من وجود داشت، چرا که من برای اینکه قیمت تمام شده این کار برایم پایین تر در بیاید، بجای تهیه پارچه اقدام به استفاده از یک کت جیر دست دوم کردم و این درز هم بخاطر این است که این قسمت بخشی از کت بوده =)

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

زمانی که قسمت های پشت و جلو را بطور کامل برش زده و آماده کردید، باید آماده نصب کردن زیپ باشید. یکی از قطعه های برش زده را که قبلا آماده کرده اید را انتخاب کنید و با توجه به قسمتی که به سمت بیرون قرار می گیرد و زیپ باید بر روی آن دوخته شود و قسمت روی پارچه که باید به سمت بیرون باشد، پهن کنید. زیپ خود را بر روی جیر قرار دهید، در حالیکه در حدود 2.5 سانتیمتر از لبه زیپ رد شده است. طرف دیگر زیپ باید از انتهای زیپ آویزان باشد. همینطور توجه کنید که زیپ دقیقا بر روی لبه پارچه جیر قرار گرفته و دوخته شود.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

پایه مخصوص دوخت زیپ را به ماشین دوخت خود وصل کنید و از لبه زیپ شروع به دوختن آن بکنید. توجه کنید که حدود 2.5 سانتیمتر از ابتدا و انتهای زیپ را باید رها کنید.

راهنمایی: اگر پایه مناسب برای چرخ کردن زیپ بر روی پارچه جیر در اختیار ندارید یا اینکه خیلی از توانایی خود در انجام دادن این مرحله اطمینان ندارید، می توانید به مغازه های تعمیر کفش مراجعه کنید و از آنها بخواهید این یک تکه زیپ را بر روی پارچه جیر شما بدوزند. آنها ماشین های دوخت مناسبی برای این کار در اختیار دارند.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

زمانی که زیپ در جای مناسب قرار گرفت، پارچه زیپ دوخته شده را در حالی که روی پارچه به سمت بالا قرار دارد در جلوی خود پهن کنید. لبه زیپ را به سمت بالا تا کنید، تا شکل ظاهری آن همانند کار تمام شده پیدا کند. سپس همانطور که در شکل بالا نمایش داده شده یکبار دیگر زیپ را در زیر پایه چرخ قرار دهید و روی آن چرخ کنید تا شکل نهایی چرخ شده این قسمت از زیپ زیبا به نظر برسد.

توجه کنید که برای چرخ کردن این قسمت دیگر نیاز به آن پایه قبلی مخصوص دوخت زیپ ندارید و می توانید پایه دوخت را تعویض کرده و با پایه معمولی این قسمت را چرخ کنید. پس از چرخ کردن و دوخت این قسمت کاری که در دست شما قرار دارد باید شبیه به تصویر نشان داده شده در زیر باشد.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

حالا در این مرحله آماده هستید تا طرف دیگر زیپ را تکه دوم پارچه جیر خود وصل کنید. برای این دوختن این قسمت هم دقیقا باید همانند نکاتی که برای دوختن تکه اول یادآوری کردیم را رعایت کنید، با این توضیح که حتما به فاصله های قرار گرفتن این تکه دوم بر روی زیپ و موازی بودن این تکه با تکه اول توجه بسیار زیادی داشته باشید تا در نهایت در کار تمام شده زیپ شما به راحتی حرکت کند و باز و بسته شود.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

حالا که هر دو طرف کیف شما آماده شده است، باید بخش مورد استفاده برای ریشه های پایین کار را آماده کنید(اما اگر ترجیح می دهید که کیف شما ریشه های پایین را نداشته باشد، تنها کافی است که این دو بخش را به یکدیگر بدوزید). پهنای ریشه ها باید در حدود 2.5 سانتیمتر کوتاهتر از کل ارتفاع کیف شما باشد. اما طول آن می تواند به دلخواه شما تعیین شود، من بر روی کیف خودم طول این بخش را تنها قدری کوتاه تر از طول کل کیف در نظر گرفتم.

بخش در نظر گرفته برای ریشه ها را در جای مناسب خودش در پایین و مرکز هر یک از بخش ها در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که این قسمت را باید به بخشی از پارچه جیر خود سوزن بزنید که قرار است به عنوان بخش بیرونی و نمای کیف مورد استفاده قرار گیرد تا با برگردان کردن و چرخ کردن آن، لبه چرخ شده در داخل کیف قرار بگیرد.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

هر دو طرف این کیف کیسه مانند را به صورتی به یکدیگر سوزن کنید که نمای بیرونی کیف در حال حاضر در داخل و روبروی هم قرار بگیرد. حالا اطراف کیف را از سه طرف باید بدوزید، طرف چهارم هم که زیپ قرار دارد و نیازی به دوخته شدن ندارد. توجه کنید در این دوختن لبه ها چیزی در حدود 1 سانتیمتر جای دوخت باید رها کنید. همچنین همچنان که در حال دوختن درز های کناری هستید، توجه کنید که قسمت قرار داده شده برای استفاده جهت شرابه ها را در زیر سوزن چرخ نکشیده و ندوزید. این قسمت تنها باید از بخش پایین به کیف وصل و دوخته شود.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

زمانی که دور تا دور کیف را دوختید، قبل از اینکه آن را پشت رو کنید، چنان که در تصویر بالا نشان داده شده گوشه های کار را با قیچی برش داده یا به عبارتی تر و تمیز کنید. در قیچی کردن هم توجه کنید که فاصله اندکی را رها کنید و دقیقا از کنار بخیه ها دوخت قیچی نکنید. این کار در پشت رو کردن و صاف در آوردن گوشه های کار خیلی به شما کمک کرده و داخل کار را هم زیبا تر می کند.

حالا می توانید کیف خود را پشت و رو بکنید، و البته انتهای زیپ را از هر دو طرف باید در داخل کیف باقی بگذارید.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

تقریبا کار تمام شده است!!! مرحله پایانی کار درست کردن شرابه ها است. با استفاده از قیچی تیزی که در اختیار دارید از لبه های بخشی که برای شرابه ها تعبیه شده تا قسمت زیر کیف و البته تا حدود 0.6 یا نیم سانتیمتر مانده به زیر کیف را قیچی می کنید. این کار را به فاصله هر 1 تا 1.5 سانتیمتر باید تکرار کنید تا به انتهای کار برسید. توجه داشته باشید که فاصله این برش ها از یکدیگر باید یکسان باشد و صاف هم بریده شود، پیشنهاد می کنم قبل از استفاده از قیچی در این قسمت خط هایی را با مداد به عنوان راهنما برای خود ترسیم کنید.

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

خودت انجام بده: کیف زنانه جیر

این تجربه برای من به عنوان یک خیاط بی تجربه قدری سخت و چالش برانگیز بود، اما تجربه ای با ارزش بود. در پایان کیف شرابه دار خودم را دارم و خیلی هم دوستش دارم!!!

اگر دوست دارید برای این کار مدل دیگری پیاده کنید، استفاده از گل میخ بر روی کیف برای تزئین آن را پیشنهاد می کنم. در اینجا مقاله ای دارم که با خواندن آن می توانید روش پیاده کردن گل میخ و طرح دادن بر روی پارچه را برای شما نشان داده ام. تهیه یک کیف به رنگ مشکی با استفاده از گل میخ های نقره ای برنامه بعدی من است.

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 9947 بار !

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *