خودت انجام بده: یقه خز همراه با یک گره پاپیونی

در این مطلب قصد دارم طرز دوخت یقه خز همراه با یک گره پاپیونی خیلی ساده بر روی لباس را برایتان آماده کرده ام .

یقه خز

خودت انجام بده: یقه خز

برای جشن و مهمانی بعدی لباس مناسب برای خودتان آماده کرده اید؟ یا تصور می کنید که شما را دعوت نمی کنند؟ به هر حال حتی اگر چنین تصوری دارید، باز هم پیشنهاد می کنم که برای اجتناب از غافلگیر شدن حتما به فکر تهیه برخی از موارد تزئینی لباس خود که برای استفاده با لباس های دیگر لازم دارید باشید. در این مطلب قصد دارم طرز تهیه یک گره پاپیونی خیلی ساده بر روی یقه خز را برای شما دارم.

وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز: یقه خز را از مراکز تهیه لباس و پوشاک، حراجی ها یا حتی فروشگاه های فروش لوازم خیاطی می توانید تهیه کنید، که اغلب بصورت مصنوعی و به قیمت خیلی مناسب موجود و در دسترس می باشد. برای تهیه این گره غیر از یقه خز مصنوعی، به روبان به رنگ شکل دلخواه و همچنین طول مناسب نیاز دارید. من برای این کار از روبانی به طول تقریبی 180 سانت استفاده کردم و تنها دلیل آن هم ترس از کوتاه شدن بیش از حد آن بود. همچنین به نخی همرنگ روبان خود، سوزن برای دوختن آن و قیچی نیاز دارید. در مورد طول این روبان استفاده باید یادآور شوم که پس از اتمام کار و برش تمیز کردن جای برش و . . . در هر طرف آویزی در حدود 22 سانت در اختیار داشتم.

سوزاندن لبه روبان

اولین کاری که انجام دادم سوزاندن سطحی لبه هایی از روبان بود که می خواستم به لبه یقه خودم بدوزم. این مرحله خیلی لازم و ضروری نیست و می توانید آن را حذف کنید، ولی انجام دادن آن فقط و فقط به دلیل جلوگیری از فرسودگی و ساییده شدن لبه های بعد از چند بار استفاده می باشد.

اولین مرحله دوخت

مرحله بعدی دوختن روبان به یقه با تا کردن لبه روبان همانند چیزی است که در تصویر بالا می بینید، بنابراین دوختن آن قدری راحتتر شده و محکم تر هم در جای خودش باقی می ماند. نکته ای که در این مرحله باید به آن توجه داشته باشید، اینکه اگر دو طرف روبان شما با هم فرق می کند و به عبارتی پشت و رو دارد، حتما توجه کنید که از طرف دوخته شود که پس از تکمیل و استفاده از آن روی روبان به سمت بیرون قرار داشته باشد. همچنین برای اطمینان می توانید اول روبان با سوزن ته گرد در جای خودش ثابت و کنید و یقه را روی لباس خودتان امتحان کنید، و سپس اقدام به دوختن آن کنید که در حین دوختن هم کار سریعتر پیش برود.

خودت انجام بده: یقه خز

دوخت سر دوز

 

overcast

نمونه دوخت سر دوز

به منظور محکم کردن روبان در جای خودش به نوعی سعی کردم چنان که در دو تصویر بالا می بینید از دوخت سر دوز بدون استفاده از چرخ سردوز بر لبه تو گذاشته شده استفاده کنم. فقط باید توجه داشته باشید که در هیچ یک از بخیه هایی که با دست می زنید نباید سوزن را به طور کامل در روبان و بطن یقه فرو ببرید و فقط عبور دادن سوزن از داخل روبان و سطح یقه کافی است، چرا که به دلیل استفاده از نخ رنگی، پس از تکمیل شدن کار نخ مورد استفاده از روی کار نمایان می شود. همچنین یادآور می شوم که من محکم تر شدن این کار از نخ دولا استفاده کردم، که البته بستگی به نوع استفاده شما هم دارد و ممکن است اصلا نیازی هم به این کار نباشد.

خودت انجام بده: یقه خز

دوخت یک طرف

یک طرف کار تمام شده

در تصویر بالا یک بار دوخت روی روبان را بخوبی می توانید ببینید.

خودت انجام بده: یقه خز

دوخت مجدد

پس از این مرحله همچنان که در تصویر بالا می بینید یک سانت از کار را رها کردم و یکبار دیگر یک سانت جلوتر را شروع به دوخت کردم تا بخش سوزانده شده روبان که در اثر تا زدن لبه روبان در زیر آن مخفی شده است دیده نشود. این کار باعث می شود تا بر اثر چندین بار استفاده مکرر از این یقه لبه سوزانده شده از زیر کار پیدا نشود.

خودت انجام بده: یقه خز

کار تمام شده

حالا باید تمام مراحل شرح داده شده تا اینجا کار را بر روی لبه دیگر روبان یقه خود تکرار کنید. که آنگاه می توانیم بگوئیم کار تقریبا تمام شده است!!!

خودت انجام بده: یقه خز

خودت انجام بده: یقه خز

به منظور تمام کردن لبه های روبان، آنها را بصورت مورب با قیچی بریدم و سپس باز هم بصورت بسیار سطحی و آهسته این لبه ها را سوزانم. در تصویر بالا اگر دقت کنید در لبه های روبان مقدار کمی تیرگی بر اثر سوزانده شدن را بخوبی مشاهده می کنید، من به این مقدار سیاهی اهمیتی نمیدهم، اما اگر خیلی برای شما مهم است می توانید بجای سوزاندن باز هم این لبه را برگردانید و با نخ و سوزان این لبه را بدوزید تا از ساییدگی آن جلوگیری کرده باشید.

پرو کردن کار بر روی لباس های مختلف

دوست داشتم این یقه را با چند لباس مختلف امتحان کنم تا هماهنگ بودن آن با طرح و رنگ های مختلف را ببینم. خیلی خوشم اومد به نظرم خیلی بر روی تی شرت های مختلف برای یک مهمونی ساده و یا شام دور هم و خانوادگی زیبا و قشنگ هستش.

خودت انجام بده: یقه خز

پرو کردن کار

خودت انجام بده: یقه خز

پرو کردن کار با یک لباس دیگر

ضمن اینکه با یک پلوور و دامن تنگ هم امتحان کردم که نتیجه رو در تصویر بالا می بینید. امیدوارم خوشتون اومده باشه!!!

صفر یک ایران | دایرکتوری ژورنال و پوشاک

نمایش 2800 بار !

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *